En Etkili SEO Yöntemleri Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar. Selamsız yazıya başlamak olmaz. Bu duruma alışmanızı öneririm. Evet hemen SEO konusuna giriş yapıyoruz. Hiç beklemeden hemde.

“Lafı uzatmak meraklı okuyucular veya dinleyiciler için zulümdür!”

1- Ne İş Yapacağınıza Veya Ne Tür Bir Site Açacağınıza karar Verdiniz Veya Hazırda Bir Siteniz Var. Sitenizin içeriğini öncelikle vereceğim kriterlere göre düzenletin. uzmankirala.com bu iş için ideal. Neden çünkü önce işi teslim alıyoruz sonra ise havuzdaki para için ödeme onayı veriyoruz. Kazık yemiyoruz yani.

En başta önerim c class ip veren bir seo hosting satın almanız. Böyle yaparsanız Google gözünde daha şirin olursunuz. Kendi sunucunuzda barındırıyormuşsunuz gibi olur sitenizi ve bunu dünyanın en büyük arama motoru çok sever. Daha hızlı yükselirsiniz. Fiyatı ortalama en düşük yıllık olarak 100 TL civarındadır. Kazık yemeyin!

 

a- Resimlerin hepsinin alt etiketi olsun. Google abiye resmin ne hakkında olduğunu anlatmak gerek.

b- Url yapınız SEO kavramına uygun olsun. mesela şöyle olsun: .ww.xyzmnk.com/kellik-giderici-krem. Ama sakın şöyle olmasın .ww.xyzmnk.com/product_info.php/products_id/10654?ShptsiD=fb3ba4c6ba5a3bf6d4c1021985a265e9.

c- Ana sayfanızda anahtar kelimeler (keywords) girilmiş olsun. Mesela: kellik giderici ilaç, aşırı saç çıkarıcı merhem, hiç bir işe yaramayan bitkisel ürün. Aşırıya kaçmayın bu konuda. Fazlası zarar. En önemlileri olsun ana sayfanızda.

d- Ürünlerinizin, yazılarınızın veya içeriğiniz her ne ise onların altında anahtar kelimeleriniz (keywords) girilmiş olsun. Örnek olarak bu yazının en altındaki etiketlere bakabilirsiniz.

e- CSS hatalarını düzelttirin. İşin uzmanı bunu az bir ücret karşılı halledecektir. Büyük bir sorun değil. Bu düzeltme işlemi kodlama ile ilgilidir ve işin uzmanının yapması gerekmektedir. Siz kodlarla oynamaktan uzak durun. İşin uzmanı iseniz kendiniz yapın.

f- Site hızınızı sıkıştırma ve benzeri yöntemlerle arttırın. Sunucudan şüpheleniyorsanız bu konuda harekete geçin. Resim boyutlarının ideal olup olmadığını kontrol ettirin.

g- Site içindeki yazılarınızdan veya içeriklerden alakalı veya faydalı başka içeriklere dahili linkler verin.

h- Ürün açıklamalarının veya diğer içeriklerin mümkün mertebe özgün olmasına gayret edin.

i- Sitenizin başlık (title) bölümünü doldurun ama aşırıya kaçmayın. Başlıkta markanızı veya şirket ismini kullanabilirsiniz ve ardından da sitenizin ne sattığını veya ne işe yaradığını kısaca anlatabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi aşırıya kaçmadan içinde geçirebilirsiniz.

Örnek başlık 1: Feşmekanca Kelliği Arttırma Merkezi I Saçı Az Olanların Saçını Tamamen Yok Etme Merkezi

Örnek başlık 2: Kel Ol Kozmetik I Saç Yok Etme, Tamamen Kel Yapma Ve Kellik Arttırma

j- Sitenizin Açıklama (discription) bölümünü doldurun. Burada da 160 karakteri geçmeyin. Anahtar kelimeleri de içinde aşırıya kaçmadan farklı versiyonları ile geçirin.

Örnek açıklama (discription): Baklava sevenler için, cevizli baklava, fındıklı baklava, antep fıstıklı baklava, acılı baklava ve içi boş baklava çeşitleri satış sitesi.

Dikkat! Büyük harfle başladık ve nokta ile bitirdik. Oysa anahtar kelimelerde hep küçük harf kullandık. Yani açıklama bölümünde imla kurallarına uygun cümle kuruyoruz.

Not: Ana sayfa anahtar kelimeleriniz 260 karaktere kadar olabilir.

k- İçerik veya açıklama girerken anahtar kelimelerinizi 150 kelimede maksimum 2 veya 3 kere geçecek şekilde ayarlayın. Anahtar kelimelerinizi koyu ve italic yapın. Aşırı anahtar kelime kullanımını karın ağrısı yapabileceğini unutmayın.

Örnek anahtar kelime kullanımı: Saçı tamamen yok etmenin en etkili yolu olan kellik ilacı ile kesin sonuç alabilirsiniz.

l- robot.txt dosyası sitenizde illa ki bulunmalıdır. Çoğu hazır tasarımda bunlar mevcuttur ancak siz yine de bu dosyanın sitenizde bulunmasına önem verin. Google örümceklerine adres göstermeye yarayan bir dosyadır. İyidir hoştur.

m- Site Map; yani site haritası sitenizde mutlaka olmalıdır. Çoğu alt yapıda mevcut olsa da, siz site haritasının mevcut olduğundan emin olun ve yok ise ekletin. Basit bir işlemdir; siz bırakın uzmanı halletsin.Site haritası sitenizin özetidir. Neyin nerede olduğunu gösteren bir kılavuzdur.

n- Sitenizi Google webmasters ve anatytics gibi yerlere kaydettirin. Hem sitenizde olup bitenleri görürsünüz hem de Google abiye, ben zararlı içerik barındırmayan şirin bir siteyim demiş olursunuz.

o- En sonunda uzman arkadaşın parasına onay verip onu mutlu edersiniz. Buradan bu tarz hizmetler verdiğim gibi bir sonuç çıkmasın; ben sadece kendi tecrübelerimi sizlere aktarıyorum

İlk aşamada bunları yapmalısınız… Belki aklıma gelmeyen birkaç işlem daha olabilir. Ancak parasını sistemde kilitli tuttuğunuz uzman arkadaşlar size bu konularda şiddetle hizmet aşkı içinde olacaklardır. Bütün bu yapılacak işler için 200-300 liradan fazla ödemeyin. Hatta içerik az ise daha da az ödeyin. Mesela 100 lira gibi. Anahtar kelimeleri vesaire zaten kendiniz girebilirsiniz. Sizin yapamayacağınız işler için para ödeyin. Bunları uzun uzadıya yazdım ama uygulaması inanın yazmasından daha kolay. Uçak imalatı yapmıyoruz sonuçta.

Gerçekten en son not: Site tasarımı güzel olursa ve ziyaretçi hoşlanırsa emin olun çok faydalı olacaktır. Mesela benim blog tamamen tasarımsız:). Ama içerik kallavi olduğu için gelip okuyanlar olacaktır. Bana ne faydası var peki? Hiç! Sizin kazık yememeniz ve kurnaz ağabeylerin kazık atamaması benim en büyük kazancım…

Yarın devamı gelecek inşallah.

 

 

 

 

Reklamlar

En Etkili SEO Yöntemleri Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Satış için SEO Uzmanı Yeterli Değil | mustafaegeblog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s