SEO NASIL YAPILIR?

Merhaba Arkadaşlar. Bir önceki yazımda site içi düzenlemelerden bahsetmiştim. SEO ile ilgili bir kaç daha site içi ve site dışı tüyo vereceğim sizlere.

İç SEO Nasıl Yapılır?

1- Google anahtar kelimeleri ret ettiğini resmi bir açıklama ile belirtmiştir. Yani girdiğiniz anahtar kelimeleri kale almıyor anlamı çıkıyor buradan.

2- Anahtar kelime geçirecekseniz eğer; bunu başlık kısmında ve meta discription bölümünde geçireceksiniz. Ürün veya hizmet açıklamasında da geçirmek oldukça faydalı. Ancak açıklama bölümünde 150 kelimede 2 defa veya en fazla 3 defa geçirmek yeterlidir.

Sır: Sıkı durun size bir sır veriyorum. Ürün veya hizmet açıklamanızın ilk cümlesinin başlarında anahtar kelimeyi gösterin veya başlık olarak her açıklama metnine ürünün adını koyun. Google ilk orayı alacaktır.

3- Google anahtar kelimeleri önemsemiyor evet; ancak diğer arama motorları önemsiyor. Anahtar kelimeleri her şekilde gireceğiz anlamını taşır bu. Google için SEO yaparken aslında diğer arama motorları için de seo yapmış oluyorsunuz.

4- Bir kaç önemli meta tag var ana sayfada ve diğer sayfalarda kullanılması gereken. Revisit after x day’s gibi mesela… Bu önemli meta taglar için size bir html uzmanı kolayca yardımcı olacaktır. Google botlara sitem sık-sık uğra çay içelim dersiniz mesela ve misafiriniz her geldiğinde yeni şeyler ikram edersiniz. Ancak siz misafirinizi bu kadar sık çağırır da ikramlarda kendinizi geliştirmezseniz; bir daha gelmeyebilir de! Her gün gel derseniz her gün içerik girmelisiniz.

5- Sitenize sürekli içerik girmelisiniz ufak tefek de olsa ve günde iki kere ping atma siteleri yardımı ile değişiklik yaptığınızı arama motorlarına bildirmelisiniz. 4. maddede belirttiğim meta tagları kullanıyorsanız pek de gerekli olmayabilir aslında.

Dış SEO Nasıl Yapılır?

1- Sosyal medya yoğun bir şekilde kullanılmalıdır. Sitenizden, sosyal medya hesaplarınıza giden bağlantılar olmalıdır. Sosyal medya hesaplarından da sitenize bağlantılar olmalıdır. Beğeni sayısı ve paylaşılma sayısı Facebook için önemlidir. Twitter için ise; takipçi sayısı ve Retweet sayısı önemlidir. Buralarda sürekli içerik paylaşıp, sitenize link vermeyin. 3-5 paylaşımda bir link verin sitenizdeki içeriklere veya ana sayfanıza. Takipçi ve beğeni sayısını ne yapıp edip arttırmalısınız. Bunun için Facebook ücretli bir hizmet öneriyor. Twitter için aynısını söylemek mümkün değil. İnstagram, Friendfeed, Delicious ve Stumble Upon gibi sosyal medya mecraları da önemlidir.

Bunlardan belki de en önemlisini sona sakladım. O da elbette Google +. Google plus sayfanızı oluşturup kaliteli paylaşımlar yapmalısınız. Takipçi sayınızı arttırıp, sayfanızı +1’leyenleri arttırmaya çalışmalısınız

2- Video sitelerini iyi kullanabilirseniz, çok fazla getirisi olacaktır. İlk olarak sitenize ziyaretçi getirecektir, ikinci olarak sıralamalara olumlu etki edecektir. Kısa videolar hazırlayıp Youtube, Dailymotion ve Vimeo gibi sitelerde yayınlayın. Açıklama bölümlerine de ilgili sayfanızın linkini yerleştirin. Bunu yapmadan önce özgün bir açıklama yazısı girmeniz lehinize olacaktır. Açıklama bölümünde başlığı 1 veya 2 kere geçirmek de çok işe yarayan bir taktiktir. Özellikle Youtube’da etiketlerinizi muntazam olarak girin. Her türlü arama ihtimalin düşünerek, 10 taneye kadar etiket girebilirsiniz. Youtube, Google’dan farklı olarak etiketleri de okumaktadır.

3- Kaliteli sitelerin size referans olmasını sağlayın. Yani kaliteli linkler edinmeye çalışın. Bunlar haber siteleri, forumlar, bloglar, film siteleri ve benzeri siteler olabilir. İçeriğiniz ile alakalı sitelerden alacağınız linklerin etkisinin daha fazla olduğu söylenebilir. Link almaya çalıştığınız kaynakların Pr, Trust Rank ve Trust Flow değerlerini kontrol edin. Düşük ise hemen eleyip geçin. Link çöplüğüne dönüşmüş sitelerden de link almayın. Sırf link satmak için yayınlanan ve fake Pr değerine sahip sitelerden de kesinlikle link almamalısınız. Haber sitelerinde, forumlarda ve kaliteli bloglarda yayınlanacak tanıtım yazıları çok değerlidir. Bunlara önem verin.

4- Resim paylaşım sitelerini kullanmayı ihmal etmeyin. Buralara özgün olan resimlerini yükleyin. Açıklama bölümlerine kısa birer açıklama girin ve sayfanızın linkini ekleyin.

5- Pdf dökümanları hazırlayarak, Pdf paylaşım sitelerinde yayınlayın. Pdf dökümanlarının içine sitenizin linklerini yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem sitenize trafik hemde sıralamalarda yükselme elde etmiş olursunuz.

6- Link alırken hep aynı anahtar kelimeden almayın. Direkt örneksite.com gibi Url’nize de link verin. Çeşit oluşturmaya gayret edin. Farklı anahtar kelimeler ve ve farklı alan adı varyasyonları kullanın. Mesela örneksite, örneksite.com veya http://örneksite.com gibi…

Sonuç olarak SEO yapabilmek için bu işe meraklı olmak lazım. İlla bir SEO uzmanı ile çalışmak zorunda değilsiniz. Ancak bu işler için ciddi bir emek harcamanız gerekecektir. Hatalı bir işlem sonucu sitenizi de kaybedebilirsiniz. Ya yıllarınızı verip SEO nasıl yapılır sorusuna verecek cevaplar edineceksiniz; ya da bu iş için bir firma ile anlaşacaksınız. Burada karar kişi veya kurum olarak size kalmaktadır.

İçerik ile ilgili en önemli konular bunlar. Bunlardan sonra biraz da dışarıda neler yapacağımıza bakacağız. Saygılarla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s