SEO DANIŞMANI MI ÜÇKAĞITÇI MI?

Evet; soru bu! Şimdi bu işi gerçekten az çok idrak etmiş 3-5 kendini beğenmiş SEO uzmanı alınacak. Sözüm sizlere değil. SEO danışmanı diye nice ümitlerle müracaat ettiğiniz nice kurum veya kişi sizleri hep hayal kırıklığına uğrattı. Anlatayım işin iç yüzünü müsaadenizle.

SEO ASLINDA NEDİR?

SEO aslında organik sonuçlarda az bir zahmet ve para karşılığı ilk sayfada veya ilk sayfada ilk 3 sırada çıkma gayreti. Peki dünyada siz hiç az para ve az emek ile çok para kazanılabildiğini gördünüz veya duydunuz mu? Hayır! Loto çıkması veya miras kalması gibi özel durumlar hariç bu işin bir kolayı yok. Devlet babadan ekmekli ihale bile alsanız önce ciddi bir miktar para yatırmanız gerekecek iş için. İlerleyen zamanlarda da paranızı tahsil edersiniz devlet babadan.

O HALDE SEO NEYMİŞ?

SEO bizim algımıza göre aslında vole vurma hevesidir. Emek, çaba ve para harcamadığınız hiç bir işte çok para kazanamazsınız. İllegal işlere bulaşıp büyük riskler alırsanız kazanma şansınız olabilir, ancak kodesi veya mezarı boylama şansınız da olabilir. Vole vurmayı inanın herkes istiyordur. Ama kolay vurulmadığı da açık. Bu SEO işlerini az çok bilen ve buna rağmen aç gezen çok insan tanıyorum. SEO işini de böyle düşünebilirsiniz. Risk alıp hızlı bir şekilde sonuç elde etmek belki de mümkündür; ancak sitenizi Google’a direkt yazdığınızda bile çıkmaması da mümkündür. Köşe dükkanları kiralamak her zaman pahalı olmuştur.

SEO GERÇEKTE NE O ZAMAN?

SEO aslında her şeyi belli kriterlere göre doğru yapmaktır. Sitenizin tasarımı, iç düzenlemeleri, dış düzenlemeleri, sattığınız ürün veya hizmetlerin talep durumu ve buna benzer kriterler… Doğru şeyler yaptığınız takdirde arama motorlu zamanla sizin sitenizi hak ettiği yere getirecektir.

Satış için sadece SEO kavramına bel bağladıysanız yandınız demektir. Sosyal medyayı çok etkin kullanmalısınız. Ayrıca Google Adwords reklamları ile sitenize ziyaretçi çekmelisiniz. Biraz SEO; biraz Adwords ve biraz sosyal medya ile makul seviyede satışlar elde edebilirsiniz. Bunlar e-ticaret siteleri için geçerli daha çok. Facebook, twitter ve instagram oldukça etkilidir.

E-TİCARET DIŞINDA SİTENİZDEN PARA KAZANMAK İSTİYORSANIZ…

O zaman bu camianın içinden birisi olmanız gerekmektedir. Video sitesi açıp Adsense geliri elde etmek hiç de kolay değildir. Çok yüksek günlük hitlere ulaşmalısınız ve bunu sürdürmelisiniz. Sitenizi içeriden ve dışarıdan sürekli beslemelisiniz. Sürekli yeni içerikler girmeli ve dışarıda da sitenizi sürekli tanıtmalısınız. İllegal yöntemlerle günlük 50.000 – 100.000 gibi hitlere ulaşmak çok kolaydır ancak legal yöntemlerle bu hitlere ulaşmak 1-2 yılınızı alabilir. Hizmet sektöründe faaliyet göstermek istiyorsanız bilmelisiniz ki; rakibiniz çok fazla. Hizmet sektörü internet’te gerçekten iş yapmaktadır ve bu yüzden de birçok rakip firma aynı sektörde üst sıralarda kalmaya çalışmaktadır. kolay ulaşılamayan nitelikli ürün veya hizmetler satıyor iseniz işiniz biraz daha kolay olacaktır. Rakibiniz çok daha az olacaktır.

İNTERNETTEN PARA KAZANMAK

Uzun lafın kısası; internetten para kazanmak uzmanlık isteyen bir iştir. Uzmanlıkla beraber para isteyen bir iştir. Para ile beraber doğru ürünleri veya hizmetleri doğru fiyata sunmayı gerektiren bir iştir. Makale yazmak gibi amelelik içeren işlerden elbette gelir elde edebilirsiniz; ancak karnınızı doyurmayı başarabilirseniz ne ala. Bu işin kurtları arasında iseniz elbette durum farklı olacaktır. Bu yazıyı okuyor olmanız o kurtlarla uzaktan yakından bir alakanız olmadığını göstermektedir. Bu sektörde kurt değil iseniz kurdun avladığı geyiklerden birisiniz demektir. Az sermaye ile bakkal bile açılamazken; sanal alemde 1000-2000 liralar ile para kazanmayı asla hayal bile etmeyin. Gitti gidiyor gibi pazar yeri sitelerinin de kendine göre kurtları var. Orada da büyük firmalara iltimaslar geçiliyor. Komisyonları daha düşük tutuluyor, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarılıyor ve her türlü iltimas geçiliyor. Gariban Ahmet’in oralardan ekmek çıkarması zordur.

Devamı olacak olan yazımda daha güzel şeyler yazmayı düşünüyorum. Hayallerinizi yıktım biliyorum… Ancak 10.000 – 20.000 lira arasındaki yatırımlarla aylık 1500-2000 lira civarında paranın nasıl kazanılabileceğini sizlere bir sonraki yazımda anlatacağım.

Nasibiniz yok ise bu paralarla da kazanamazsınız; ayrı konu…

Saygılarla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s