SEO UZMANI

SEO UZMANI

Merhaba arkadaşlar. Bugün ideal SEO uzmanı kavramını anlatacağım. Siz de yazının keyfini çıkarın. Bundan sonra bu konuda daha kararlı bir tutum içerisinde olacaksınız. SEO kavramı size daha bir tanıdık gelecek.

SEO uzmanı, ideal bir sitenin arama motorlu açısından nasıl optimize edilmesi gerektiğini bilmelidir. Yani sitenin içinde neler yapılması gerektiğini bilmelidir. Resimlerin optimizasyonu, alt etiketler, meta açıklamalar, anahtar kelimeler, açıklamalar ve benzeri konulara hakim olmalıdır. Bütün bunları yapabilmek için ileri düzey SEO bilgisine ihtiyacı yoktur.

İyi SEO uzmanı, bir siteye ne zaman site dışı çalışmalar yapılması gerektiğini bilmelidir. Taze bir siteyi bol-bol linklerseniz Google tarafından cezalandırılmanız an meselesidir. Google algoritmasını deneyimlerle çözmüş ve bu konuda hassas olan uzmanlar en iyileridir.

Sosyal medyadan habersiz SEO uzmanı olamaz. Facebook, Twitter ve Google + gibi sosyal mecralar ile SEO çalışmalarını besleyemeyen sözde uzmanlar, hedefledikleri noktalara asla ulaşamazlar.

Paravan blog kavramı çok önemlidir. Eğer bu besleme türüne hakim değil ise, o kesinlikle SEO uzmanı değildir. Ana siteye paravan bloglar üzerinden kalıcı linkler tedarik etmek çok faydalı bir çalışmadır. Linklerin kalıcı olması zaten SEO için vazgeçilmez bir kavramdır.

Sosyal imleme kavramını mutlaka bilmelidir. Bu imlemenin zamanlaması ve şekli çok önemlidir. İyi bir SEO uzmanı bunları bilir. İmlemelerle siteye çok ciddi bir ivme kazandırır. İmleme; yazılarınızın veya içeriklerinizin bir kısmını, imleme sitelerinde konuya veya sayfaya link vererek paylaşmaktır. Ancak sitenizde arama motorları tarafından indekslenmeden yapılan imlemeler sizi kopyacı durumuna düşürür. Dolayısı ile bu işin uzmanı tarafından ve bilinçli olarak yapılması gerekmektedir.

Linklerin; özellikle de kaliteli linklerin önemini bilmeyen yoktur. Manuel olarak tedarik edilmesi gereken linkler, belirli kurallar çerçevesinde oluşturulmalıdır. Hangi kelimelere ne şekilde link vereceğiniz önemlidir. SEO uzmanı bunları bilmelidir. Gereğinden fazla linki çok kısa bir sürede edinmek, sizi Google cezaları ile karşı karşıya getirebilir. Linklerin illa ki alakalı sitelerden olması gerekmez ancak çok alakasız sitelerden olmaları da tavsiye edilmez. Profil linkler bir işe yaramaz.

Makale yazım kuralları önemlidir. Makalenizi bir haber sitenizde yayınlatacaksınız. Kaç kelimelik bir makale olmalı? Anahtar kelime yazıda kaç kere geçmeli? Hangi kelimelerden ne şekilde link verilmeli? Bütün bunları bilmelidir SEO uzmanı. Makaleler SEO açısından çok önemlidir. Haber sitelerinde yayınlanacak makaleler daha da önemlidir. Kaliteli forumlarda ve bloglarda yayınlanan tanıtım yazılarının etkisi çok iyidir. Makaleyi bizzat yazmasa bile uzman, ne şekilde bir yazı sipariş etmesi gerektiğini iyi bilmelidir.

Pingleme kavramını duymuşsunuzdur mutlaka. Sitenize yeni içerik girdiğinizde arama motorlarına gel bir bak siteme dersiniz. Bunu günde 2 defadan fazla yapmak çok uygun kabul edilmez. Ping işlemini hangi siteden ve ne şekilde yapılması gerektiğini bilmeyen kişiye, SEO uzmanı demek bence çok doğru olmaz.

Siteye içerik girerken belirli kurallar vardır. H1 etiketlerini veya H3 etiketlerini kullanma usulleri gibi. Bu hiyerarşik yapı korunarak oluşturulan siteler her zaman maçta 1-0 öndedir. Siteniz arama motorlarının genel kabullerine göre düzenlenmiş olmalı. SEO uzmanı bu konulara hakim değil ise, arama motorlarının kafası karışabilir. Emin olun, kafası karışmış bir arama motoru örümceği sitenize hiç iyi davranmayacaktır.

Sayfalarınızın açılış hızı önemlidir. Örümcekler sayfalarınızı indekslemeye geldiğinde, indirme işlemi yaparlar. Eğer sayfanız çok geç yükleniyor ise indirme işlemi tamamlanmadan terk edecektir örümcekler sitenizi. Sitenizin sunucusu ve iç ayarları sayfalarınızın hızlı açılmasına olanak vermelidir. Aksi halde birçok şeyi doğru yapsanız bile giremezsiniz arama motorlarının gözüne. SEO uzmanı bunları bilmelidir.

Bütün bunları yapmak ciddi emek ister. Bu kadar çok emek az para ile sunulmaz sizlere. SEO uzmanı hakkını almasını bilmelidir sizden. Bazen başarılı bir SEO çalışması, size 1 ayda kazandırır uzmana verdiğiniz parayı. Bu yorucu ve sabır gerektiren çalışmalar için gereken parayı sizden almaz ise uzman, gayreti ve odaklanması daha düşük olacaktır. Çok fazla sayıda firmanın işini alıp, hepsini de yarım yamalak ele alan bir uzman, başarıyı yakalayamayacaktır.

Eğer siz SEO hizmet almış iseniz ve SEO uzmanı kendi kaynaklarını kullanıyor ise, işiniz zor demektir. Linkleri kendi elinin altında bulunan sitelerden elde ediyor ise, çalışma bittikten sonra kaldırması da gayet mümkündür. Böyle bir durumda siteniz link kaybedecektir ve doğal olarak da arama sonuçlarında sıra kaybedecektir.  Bu sizi o uzmana SEO çalışmalarında bağlı hale getirir. Kaynaklarını dışarıdan bulmalıdır. Sizin için açtığı paravan blogların ve video kanallarının kullanıcı adlarını ve şifrelerini vermelidir.

Video backlinkler çok iyi sonuçlar verebilen bir çalışmadır. Vimeo ve Youtube gibi sitelere videolar yükleyip, açıklama bölümünden direkt Url olarak link vermek epey faydalıdır. Bütün bu çalışmalar sizin de fark ettiğiniz gibi zaman ve emek istiyor. Bu emeklerin karşılığı ise az bir para değildir. Düşük ücretlerle satın aldığınız hizmetler ya kalitesiz ya da illegaldir.

Size bütün bunlara egemen olduğunu anladığınız bir SEO uzmanı ile karşılaşırsanız hizmet almaktan çekinmeyin. Size rapor sunmayan ve çok kısa vadede sonuç vaad eden SEO uzmanı müsveddelerinden uzak durun.

Unutmadan söylemek isterim. Özgün içerik sitenizin SEO çalışmaları için çok önemlidir. Kopya içerik ile son güncellemelerden sonra bir yere varmak çok zor. SEO uzmanı aynı zamanda iyi bir danışmandır da. Sizin CSS hatalarınızı düzeltmeli ve kodlama ile ilgili sıkıntıları giderebilmelidir. SEO uzmanı bunu kendisi yapamıyor ise en azından birilerine yaptırabilmelidir.

Bir de dizin kaydı meselesi var. Önemli dizinlerde sitenizin yer alması faydalıdır. Bir nevi Google abinin güvendiği siteler sizi referans göstermiş olur. Bu çalışmaların tümünü yürütecek bir SEO uzmanı daha bana denk gelmedi.

Evet; bir SEO uzmanı nasıl olmalı sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Umarım bu konuda sizlere faydalı olabilmişimdir. Bana bu konu ile ilgili soracaklarınız olur ise, yorumlar bölümüne mesaj bırakabilirsiniz. SEO uzmanı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlamaya çalışırım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s