SEO Sırları – 2

Merhaba. SEO işinden önce bir-iki kelime etmek istiyorum. SEO sırları da vereceğim yazımda elbette. Ama konuya farklı bir noktadan başlamak istiyorum. Sanırım 50-60 yıl sonra bu yazıyı okuyanlar ve ben buralarda olmayacağız. Ortalama ömrümüze göre söylüyorum. Daha erken ayrılacak arkadaşlar da olabilir aramızdan. Allah hayırlı ömürler versin. Hayatta zorluklarla karşılaşmış bir kardeşinizim. Kaderin eli gerçekten hep benimkinden iyi oldu bugüne kadar. 3 AS buluyorum ama o önüme daha iyi bir el koyabiliyor. Ben bir plan yaptım ve kader de bir plan yaptı. Kimin planı yürürlüğe girdi dersiniz? Elbette kaderin planı! Hiç bir iş için kendinizi gereğinden fazla üzmeyin ve hiç bir zafer için gereğinden fazla sevinmeyin. Misafir olduğumuz şu dünyayı güzelleştirmeye çalışıp, güzel bir final ile veda etmeye çalışalım. Yakışıklı olsun gidişimiz. İyi kareler bırakalım geriye.

Bütün bunları neden anlattım? Ümitsizliğe kapılan arkadaşlar olmuş aramızda. Denemişler ama başaramamışlar. E-ticaret onlar için bir ümit kapısı olmuş. SEO yapmayı denemişler ama sonuç alamamışlar. Gözlemlerimden çıkarabildiğim kesin bir sonuç var. Bu sektörde de para konuşuyor arkadaşlar. Büyük yatırımlar Google’ın gözünden kaçmıyor. Kenardan yürüyüp bir şeyler yapmaya çalışanların işi gerçekten zor. Ama çaresiz değiliz! Neden mi? Çünkü elimizde yıllardır biriktirdiğimiz tecrübe var. Bir sokak kavgasında kazanan genelde daha zengin olanlar veya daha iyi giyinenler değildir. Kazananlar yüreği ile kavgaya girebilenler. Cengiz Han küçük bir topluluğa hükmediyordu. Oradan yola çıkarak dünyanın en büyük imparatorluğunu kurdu. Daha büyüğü henüz kurulamadı. O halde sloganımız ne?

“Ümitsizliğe asla kapılma. Bu yolda asla yalnız olmayacaksınız.”

“Bu satırların arasına bilginin gücünü aktaranlar hep olacaktır. Tek yapmanız gereken onları takip etmek.”

“Şimdi silkelenin ve tekrar merhaba deyin doğan güneşe. Satış yapmaya yada reklam geliri elde etmeye hazır olun.” 

SEO Sırları Nelerdir?

Maddeler halinde SEO sırlarını size açıklayacağım. Bu sanırım bir yazı dizisi olacak. 3 yazı sonunda umuyorum ki bitirmiş olacağım. Haydi başlayalım.

1- Siteler yıllandıkça değer kazanırlar. Yayında olduğunuz süre kelimelerinizin sıralamasında çok önemli bir faktördür. Site ne kadar eski ise, o kadar iyidir.

2- Domain (alan adı) bitiş süresi uzun olmalı. En azından 5 yıllığına satın alın alan adınızı.

3- E-ticaret sitesi iseniz, işin en başında sitenize güvenlik sertifikası ekleyin. Bu çok önemli bir kriterdir Google için.

4- Google webmaster tools ve Google analytics hizmetlerine sitenizi açar açmaz kaydettirin. Google ile aranızda bir bağ kurun.

5- Arama motorlarına site haritanızı gönderin. Robot.txt dosyası sitenizde mutlaka bulunsun.

6- Sosyal medyayı aktif kullanın. Çok fazla takipçiye veya beğeniye ihtiyacınız yok. Sosyal medyada içeriklerinizi paylaşın ve sitenize linkler verin. Takipçileri veya beğenenleri fazla sıkmayın. Arada onları gülümsetin. Facebook, Google plus, Twitter, Flickr, Youtube, Vimeo ve Dailymotion hesaplarını derhal açın. Slayt şeklinde ufak videolar hazırlayıp, video paylaşım sitelerinde paylaşın. Açıklama bölümlerine linklerinizi ekleyin. Pinterest da unutulmamalıdır.

7- Sitenize özgün içerik girin. Kopya içerikten uzak durun.

8- Sitenize ürün veya yazı girişi yaparken, kısa açıklama (meta discription), başlık (title) ve anahtar kelime (meta tag) girişlerini yapın. Resimlerinize alt etiketler koyun. Google resimlerinizin ne ile ilgili olduğunu anlayabilsin. Bütün bu girişleri yaparken belirli kriterleri göz önünde bulundurun. Bu konuda küçük bir araştırma yapıp nereye ne kadar içerik girmeniz gerektiğini öğrenin.

9- Yeni siteleri fazlaca zorlamayın. Google siteleri belirli bir süre test eder. Çok yeni siteleri aşırı link almak sureti le cezalı durumlara düşürmeyin.

10- Hızlı bir site yapın. Sunucunuz hızlı olsun. Daha olmadı sitenizi de optimize ettirin. Kodlama hataları ve benzeri sorunlar var ise bunları düzelttirin. Gereğinden fazla büyük resimleri sitenizde kullanmayın. Bu konudaki standartları biraz araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Eğer sitenizin hızını ölçmek isterseniz Google Pagespeed hizmetini kullanabilirsiniz. Bu adrese sitenizin linkini girip, gerekli testleri yaptırabilirsiniz. Webmaster tools ile sitenizin sağlık durumunu kontrol edebilirsiniz.

11- Tasaramınız ziyaretçiyi mümkün mertebe içeride uzun bir süre tutacak şekilde olsun. Site içerisinde ziyaretçilerin geçirdiği süre önemli bir veridir Google için.

12- Düzenli ve sürekli olarak imleme çalışmaları yapın. Abartmayın ve aşırıya kaçmayın. İmleme sitelerine örnek isterseniz, bir kaç tane vereyim.

a- Tumblr

b- Reddit

c- Digg

Bunlar gibi sitelerde manuel olarak sitenizi imleyin. Daha doğrusu içeriğinizi imleyin. Direkt olarak içeriğe linkler verin. Bu işlem için sürekli ana sayfanızı kullanmayın. Kategorileri, yazıları veya ürünleri direkt olarak imleyin.

13Pdf dosyalarınızı paylaşabileceğiniz sitelere üye olun. Oralarda Powerpoint ile hazırlayacağınız sunum dosyalarınızı paylaşın. Sunum sonlarına link ekleyin. Başlığı hedef kelime ne ise ona göre düzenleyin. Açıklama bölümlerini boş bırakmayın. Anahtar kelime girme olanağı var ise mutlaka girin.

14- Haber sitelerinden 30 lira civarında harcama yaparak tanıtım yazıları satın alın. Çok etkili olduklarını göreceksiniz. Her tanıtım yazısından değişik şekillerde 2 adet link çıkışı yapın. Bazen anahtar kelimeden, bazen buraya tıkla gibi kelimelerden ve bazen de direkt site adresinizi yazıp link verin. http://www.123456.com yazıp, bu kelimeye sitenizin linkini ekleyin.

15- Bulabilirseniz eğer, .edu ve .gov linkler alın sitenize. Abartıya kaçmadan yapın bu işlemleri. Günde 3-5 link almanız yeterli olacaktır.

16- Kaliteli forumlardan ve bloglardan da tanıtım yazıları satın alabilirsiniz. Hiç bir zararı olmadığı gibi faydası olacaktır sitenize.

17- Blogger ve WordPress gibi sitelerden kendinize bloglar açın. İçlerine kaliteli içerikler girin ve zaman-zaman tanıtım yazısı şeklinde yazılar yayınlayıp kendi sitenize linkler verin.

18- Popüler konulara yönelin. İnsanlar artık ağır ve derin olan konulara ilgi duymuyorlar. Cinsellikte en heyecanlı pozisyonları binlerce kişi okurken, sosyal hayatı iyileştirmek için uygulanabilecek yöntemleri sadece 1-2 kişi okuyor. İnsanların ilgi duydukları konuları iyi tartın. Satın almak istedikleri ürünleri, dinlemek istedikleri müzikleri veya izlemek istedikleri şeyleri iyi belirleyin.

19- Tanıtım yazılarınızda veya makalelerde aşırı anahtar kelime kullanımında kaçının. %3-%7 arasında bir yoğunlukta hedef anahtar kelimeyi yazınızda geçirin.

20- Kimsenin ümidinizi kırmasına müsaade etmeyin. SEO sabır işidir ve doğru yapılan işler eninde sonunda olumlu sonuçlar verecektir. SEO sırlarını araştırmaya başlayan birisi, yolun yarısını katetmiş demektir.

“Tüm ruhunla ve bedeninle girmediğin bir kavgayı kazanamazsın!”

21- Bütün bunları haricinde, fazla miktarda içeriğin az miktarda içeriğe nazaran daha kıymetli olduğunu asla unutma. Ürünlerini veya yazılarını 2 el ile yayınla. Onlara karşı cömert ol. Her özgün yazı veya içerik, siteni ileriye doğru taşıyacaktır.

22- Her sektörün veya konunun aranma sıklığı farklıdır. Alanına uygun bir ziyaret sayısı elde etti isen başarıyı yakalamışsın demektir.

23- Kaliteli linkler almak ister isen rakiplerini takip et. Rakiplerinin linklerini tespit et ve sen de oralardan link al. Nasıl mı? Çok kolay! Ya para verip Ahrefs sitesine abone olacaksın veya para vermem diyorsan, Ranksignals sitesine gidip, uzantıyı Browser’a ekleyeceksin. Ahrefs daha sağlıklı sonuç verir. Ücretsiz üyelikte linklerin sadece bir kısmını verir. Ranksignals ise linkleri daha yavaş görür. Ücretsizdir. Sanırım ücret ile üyelik yükseltilebiliyor.

“Yapılması gerekeni dinlemek iş yapmak için yeterli değildir. Uygulamaya başlamak ve bunu sürekli devam ettirmek gerekir.”

Yazının devamı gelecek. Sevgiyle kalın…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s