Seo Sırları – 3

SEO (search engine optimisation) (arama motoru optimizasyonu) Feslefesi

SEO yaparken biz aslında ne yapıyoruz? Arma motorunun gözüne girip, sıralamada iyi bir konum elde etmeye çalışıyoruz. Peki; dünyanın en kötü hamburgerini, dünyanın en işlek caddesinde satmaya çalışırsanız ne olur? Cevap sandığınız kadar basit değil. Kimileri diyebilir ki; kötü hamburger çok iyi bir yerde dahi satılmaz. Gel geç trafiğin çok olduğu bir caddede, birçok rastgele müşteri de girecektir hamburgerciye. Bunu söyleyenler de çok haksız sayılmazlar. Mekan turistik bir yer ise gel geç müşteri sayısı, yerel müşteriye göre daha fazla olacaktır. Kötü hamburger yapması, dükkanı uzun zaman içerisinde olumsuz etkileyecektir. Hatta mekanın kötü namını bilmeyen birçok turist, mekandan alışveriş yapacaktır. Bu akıl yürütme bize SEO kavramı ile ilgili bir sürü ipucu verebilir. İnternet sörfçülerini nasıl algılamamız gerektiği ile alakalı bir durumdur bu.

Örnekten yola çıkalım ve SEO sırları konusuna devam edelim. İçeriğinizin kalitesiz olduğunu varsayalım ve yaptığınız bir sürü çalışma ile arama motorlarında çok iyi bir konum elde ettiğinizi düşünelim. Ne gibi sonuçlar çıkar ortaya. Öncelikle ziyaret edilmeye başlarsınız. Anahtar kelimeniz izle ilgili olan ziyaretçiler, hayal kırklığı yaşayarak sitenizde çok kısa bir süre geçirirler. Daha da kötüsü, sitenizi tekrar ziyaret etmeyi asla düşünmezler. Konumuz çok iyi olduğu için belirli bir süre daha ziyaretçi almaya devam edersiniz. Ancak beklentileri karşılanmamış, kocaman bir ziyaretçi kitleniz olur. Arama motorları ve ziyaretçiler sizi birlikte cezalandırmaya başlarlar. Ziyaretçilerin memnuniyetsizliği, arama motorlarının da gözünden kaçmaz ve sıralama kaybetmeye başlarsınız. Zamanla da başarılı SEO stratejilerine rağmen, başarısızlık gibi bir akibete doğru yelken açarsınız.

Kaliteli içeriğiniz var ancak SEO çalışmalarınız yetersiz. Neler olacağına bakalım. Sıralamalarda görünmezsiniz. Arama motorları sizi sever ancak çok yavaş ödüllendirirler. Yeterince ziyaretçiniz yoktur. Yetersiz ziyaret, arama motorları tarafından cezalandırılır. Burada bir Paradoks ile karşı karşıyayız. Arama motoru sıralama Paradoksu… İçerik kaliteli ancak sıralama çok kötü! Başarılı bir site ile, başarısızlık gibi bir sona doğru dümen kırarsınız.

O Halde SEO Konusuna Nasıl Yaklaşmalıyım?

SEO sitelerin başarısı için tek başına yeterli bir kavram değildir. Faydalı, aranan, popüler ve özgün içerik SEO çalışmaları ile desteklenir ise projenize başarılı diyebiliriz. Bu ise odaklanma kavramını beraberinde getirmektedir. Bir projeye odaklanıp, doğruları kararlılıkla uygulamak, başarılı neticeleri de beraberinde getirecektir. Başarılı bir şekilde, kafanız ile top sektirirken; aynı zamanda bir ustaya karşı satranç oynayamazsınız. Bir de üzerine kitap okumayı deneyin. İşte bu kadar karmaşık işleri bir arada götürmek gibidir birkaç site ile meşgul olmak. İyi bir araştırma yapıp, faaliyet alanınızı belirlemelisiniz. Gerçekten ziyaretçiler nezdinde bir karşılığı var ise konunun, harekete geçebilirsiniz. Bütün ilgi ve alakanız o siteye olmalıdır. SEO çalışmaları o siteye yönelik olarak sürdürülmelidir. Site içerik yönünden sürekli beslenmelidir. Eğer rastgele bir pası iyi değerlendirip vole ile gol atmak dışında bir hedefiniz yok ise, takımdaki ömrünüz kısa olacaktır. Çalım, koşu, kondisyon ve başka faktörler forvet oyuncuları için vazgeçilmez özelliklerdir. Bütün bunların yanı sıra yeteneğe ve akla da ihtiyacınız vardır. Saydığımız özellikler sizde var ise yıllık gol ortalamanız takımınızı ve teknik direktörünüzü memnun edecektir. Seyirci de tezahüratı ile takımda kalmanızı ve hatta daha iyi bir takıma transferinizi kolaylaştıracaktır. Ardından para, şöhret ve benzeri keyif verici şeyler sizi gelip bulacaktır. SEO sırları denince herkesin aklına, kısa yoldan iyi bir sıra elde etme ve para kazanmaya başlama gelir. Böyle değildir! Birçok SEO uzmanıyım diye ortalık yerde gezinen tatlı su kurnazı ayın sonunu zor getirmektedir. Sayısız başarısız projeler ile hayatları allak bullak olmuştur. Özetlemek gerekir ise…

1- Sektörü ve konuyu iyi araştırın

2- Sadece bir projeye odaklanın

3- Başarının kalite ve emeğe bağlı olduğunu unutmayın

4- SEO ve içerik yönetimini bir arada uyum içerisinde götürün

5- Çok kalitesiz ve lezzetsiz bir hamburger ile dünyanın en işlek caddesinde dahi, kısa bir süre için başarılı olabilirsiniz. Kaliteli bir hamburgeri çok işlek bir caddede satmaya çalışmalısınız. Çok işlek bir caddede dükkan bulamadıysanız, ortalama bir caddede çok iyi hamburger yapın. Zamanla müşterileriniz tavsiye yolu ile artacaktır. Daha fazla müşteri ise daha fazla para kazanmak demektir. Daha fazla para kazanınca işlek caddeye geçmek için elinizde daha fazla imkan olur. Ara sokaklardan ve tenha yerlerden kesinlikle uzak durun. Mucizevi başarı öykülerinin gerçekleşme oranı çok düşüktür.

6- Bütün bu bilgiler ışığında her şeyi doğru yaptınız ancak başarı gelmedi. Üzülmeyin! Kaderin eli sizin elinizden güçlüdür. Sizin için başka planları vardır. Yaratıcının iş görme yöntemleri sonsuzdur.

7- Para kazanmak için önce para yatırmalısınız.

Çok Önemli Bir SEO Sırrı

Bazı insanlar doğuştan, bazı işler için elverişli koşullara sahiptirler. Adamın babası çok büyük bir şirkette genel müdürdür ve bu şirketin bir sitesi vardır. Bu site ise çok ziyaretçisi olan otoriter bir sitedir. Oğlu için oralardan alacağı basit bir link, sizin birçok bedava veya ücretli link ile elde edemeyeceğiniz sonuçları beraberinde getirir. Hele bir de babasının başka şirket müdürlerinden rica ederek alacağı çok değerli linklerin faydasını siz düşünün. Bu bir örnektir. Siz bu örnekleri çoğaltabilirsiniz. Ağabeyiniz veya çok sevdiğiniz bir dostunuz çok büyük bir forum sitesinin sahibi olabilir mesela. Hayatı izlerken dikkatimi çekmiştir hep; çocuklar atalarının izinden gitme eğilimi gösterirler. Bir paşamızın çocuğu subay veya bürokrat olarak kazanabilmektedir hayatını. Doktor annelerin ve babaların, doktor çocuklarına sıkça rastladım hayatta. Çok fazla zorlamaya rağmen sonuç gelmiyor olabilir. Bu fırtınalı havada kaptanlık yapmak ile hafif rüzgarlı bir havada kaptanlık yapmak arasındaki fark gibidir. Hafif rüzgarlı bir hava çok elverişlidir kaptanlar için. Anlatmak istediğim; elverişli koşullar genellikle çok elverişli sonuçlar doğurabilmektedir. Aksi de gerçekleşebilmektedir elbette. Işık üniversitesi profesörü bir TV programında söylemişti. Hayatında yukarı doğru sosyal statü değiştirebilenlerin oranı 100.000’de 1.

Bilader bütün bunlardan bize ne; iki bilgi ver de biz de uygulayalım diyenleri duyar gibiyim.

SEO İstikrar Demektir

Sabır ile yapacağınız dengeli çalışmalar, orta bir vadede iyi sonuçlar verecektir. İstikrar bu konuda çok önemli. Bugün 10 link aldınız ama 15 gün hiç bir çalışma yapmadınız. Bugün sosyal imleme yaptınız ancak 10 gün başka hiç bir çalışma yapmadınız. Sosyal medyayı düzenli kullanmadınız. İçerik girmeyi bıraktınız. Özgün içerik girmeyi hepten bıraktınız. Bunun başka bir yolu yok. Düzenli olarak siteniz ile ilgileneceksiniz. Hacklink ile sonuç elde etmek isteyenler var ise aranızda şu kadarını söyleyeyim; banka soymak yolu ile para kazanmayı düşünmek ne ise, hackink ile sonuç almayı düşünmek de aynı şeydir. Yakayı ele verirsiniz ve ağır cezalar ile karşılaşırsınız. E-ticaret için Adwords gibi bir reklam alanı ne için kullanılıyor diye düşünmelisiniz. İnsanlar para verip kısa sürelerde sonuç almaktadır. Eğer reklama harcadığınız paradan fazlasını kazanıyorsanız neden olmasın? Ancak diğer reklama yönelik siteler için Adwords iyi bir yöntem olmayabilir. O zaman da para harcayarak siz de kendi sitenizin reklamını elden geldiğince yapacaksınız. Bunu bir e-ticaret mantığı ile yapmayacaksınız elbette. Haber sitelerine, forumlara, bloglara ve benzeri mecralara tanıtım yazıları göndereceksiniz. Adwords kadar olmasa bile belirli maliyetlere katlanacaksınız.

“SEO aynı zamanda maliyet demektir.”

SEO Para Harcamayı Gerektirir

SEO çalışmalarınız belirli bir noktaya gelince tıkanacaktır. En azından ücretsiz gerçekleştirilebilecek çalışmalar tıkanacaktır. O noktada imdadınıza para yetişecektir. Reklamınızı yapabileceğiniz mecralarda sitenizi görünür hale getireceksiniz. Sosyal medya pazarlaması bile para gerektirmektedir.

Devam edecek. Sevgiyle kalın…

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s