SEO Uzmanı – 2

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda SEO uzmanı kavramına açıklık getirmeye çalışacağım. Kestirmeden yazıma giriş yapmak istiyorum. Herkesin SEO hizmeti verenlerle ilgili değişik algıları var. Gördüğüm bir olumsuzluk da bu algıların bir çoğunun hatalı olmasıdır. Bu yazımızda bu durumu birlikte düzeltmeye çalışalım. SEO uzmanı SEO aslında, arama motorlarına, en doğru sonucu verebilmeleri için yardımcı olmaktır. İçeriğiniz gerçekten ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte ise, Google gibi arama motorları bunu fark edecektir. Buradan içeriğin önemi konusuna giriş yapmış olduk.

SEO uzmanı diye nitelendirebileceğimiz kurum veya kişi, bu bilince sahip olmalıdır. İçerik çok ama çok önemli bir konudur. Özgün (kendi kelimeleriniz ile anlattığınız) ve benzersiz içerikler üretmek, çok daha az çaba ile iyi sıralamalar elde etmenizi sağlar. 500 kelime ve üstü özgün makaleler bu işin biçilmiş birer kaftandır. Anahtar kelimenizi çok sık kullanmanıza ve spam yapmanıza hiç gerek yok. h2 ve h3 gibi başlıklarda anahtar kelimeniz başta yer alsın ve bir kaç kere anahtar kelimenizi geçirin.

Bir iki özgün resim ekleyin ve gerekir ise videolar ile içeriğinizi zenginleştirin. Meta açıklamanızı bir cümle olarak girin. Meta açıklama bölümünde, sayfanızın ne ile alakalı olduğunu kısaca yazın. 3-4 adet de etiket girdiniz mi işlem tamamdır. İşte; en temel SEO budur. SEO SEO uzmanı, site hızı ve başka site içi kriterlerle de alakalı bilgi sahibi olmalıdır. Site hızını sunucu ve kullandığınız alt yapı belirler. Resimlerinizin boyutu da şüphesiz site hızınızı etkiler. Resimleri, yükseklik ve genişlik değerlerini küçülterek kullanın. Ana sayfada gereksiz uygulamalara girmeyin ve ana sayfanızı aşırı metin ile de doldurmayın.

WordPress alt yapısı SEO için oldukça elverişlidir. Elbette başka alt yapılar da SEO için elverişlidir. Yerli işletmelerimizden olan T-soft, bu konuda gayet başarılıdır. E-ticaret siteleri için ise Opencart ve Magento gibi scriptler vardır. Bunlar tamamen ücretsizdir. Sadece modüllerine ve eklentilerine para ödersiniz.

SEO uzmanı, site tasarımının ne kadar önemli olduğunu biliyor olması gerekir. Ziyaretçileri içeride tutacak olan faktörlerden birisi de budur. Kaliteli içerik kadar iyi bir tasarım da önemlidir. Anlaşılır bir temaya sahip olmanız da, ziyaretçi deneyimini arttıracaktır. Ziyaretçinin sitede geçirdiği süre, SEO açısından çok önemlidir.

İçeriklerde kullanacağınız resimler de özgün olmalıdır. Kendi türettiğiniz veya çektiğiniz resimleri kullanmak, çok işinize yarayacaktır. Resimlerinizde alt etiket kullanmayı asla ihmal etmeyin. Google arama motoru, alt etiketlerinizi bu sayede tanıyabilmektedir.

Girdiğiniz içerikleri koruma altına almanın en etkili yolu, sitenizi hızlı indeksletmektir. Bu ise ancak güncel içerik girerek ve imleme çalışmaları ile mümkün olabilir. Sosyal imleme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz siteleri araştırıp, kolayca bulabilirsiniz. Kaliteli sitelerden alacağınız linkler de, indeks hızınızı arttıracaktır. Bazen yazıyı girer girmez indeks aldığını görebilirsiniz. Ayrıca kopyalamaya karşı bazı eklentiler ve modüller kullanabilirsiniz. Gerekir ise güvenlik sertifikaları dahi kullanabilirsiniz.

Uzantıların SEO üzerinde elbette bir etiki vardır. SEO uzmanı bunu şüphesiz bilir. Mesela com.tr uzantısı veya .edu.tr veya .gov.tr uzantıları SEO için çok elverişlidir. Daha sonra sırası ile .com, .org, .net uzantıları tercih edilebilir. Eğer belirli bir ülkeye hizmet veriyorsanız, o ülkenin uzantılarını tercih etmek elbette çok yararlıdır. Google bu sayede, o ülke için size daha iyi bir sıralama önerebilir.

Dışarıdan ilgili yazıya sadece kaliteli linkler alın. Ara sıra da ana sayfanıza link alın. Haber sitelerinde, forumlarda ve bloglarda tanıtım yazıları yayınlatın. Rss dizinlerine sitenizi kaydettirin. İmza link, profil link, yorum link ve benzeri link kaynaklarından yararlanın. Sadece anahtar kelimeden değil, siteadi.com gibi, domain için de link alın.

Sosyal medya elbette önemlidir. Facebook.com, twitter.com, instagram.com ve benzeri kaliteli sosyal medya mecralarını kullanın. İçerikleriniz ile ilgili kısa bilgiler paylaşıp, sitenize link alın. Sayfa beğenilerinizi ve takipçilerini kaliteli paylaşımlarla arttırmaya çalışın. Paylaşımların beğenilmesine ve tekrar paylaşılmasına özen gösterin. Düzenli girişlerle sosyal medya hesaplarınızı güncel tutun.

Video sitelerinde kanallar oluşturup, içerikleriniz ile ilgili bilgiler paylaşın. Açıklama bölümlerine kısa açıklamalar girip, sayfanıza veya yazınıza link verin. Bütün bunların yanı sıra, site içerisindeki içeriklerden diğer içeriklere linkler verin. Su aygırları ne yerler ile ilgili yazımızı da beğenebilirsiniz gibi. Su aygırları ne yerler kelimesinden ilgili yazıya link çıkışı yapabilirsiniz. SEO uzmanı

SEO Uzmanı Olmak Zordur

Seo uzmanıyım diye ortalıkta dolaşan ve paranıza göz dikmiş kişilerin bu bilgilerini sınayın. Abartılı link çalışmaları ile anlık yükselmeler yaşayabilirsiniz. Ancak düşüşünüz de bir o kadar sert olur. SEO hizmeti süreklilik arz etmelidir. Size bu konuda hizmet verecek kurum veya kişilerle yıllık anlaşmalar yapabilirsiniz. Raporlarınızı haftalık olarak talep edebilirsiniz. Link çalışmalarını sürekli takip edip, abartılı çalışmaları engelleyebilirsiniz.

SEO uzmanları hizmetlerini ciddi ücretlerle sunmaktadırlar. Bazen maliyetler aylık 2-3 bin liralara kadar çıkmaktadır. Bir site için ödenecek bu meblağlar, yüksek gibi görünse de, aslında kazancınız ile kıyaslandığında, oluşacak artı yönlü makas önemlidir. Elbette; bir site için standart bir çalışma, aylık 1000 lira olarak ele alınmalıdır. Sürekli aynı SEO uzmanının takibinde olan site, sürekli gelişme kaydedecektir. Belirli anahtar kelimelere çalışma yapacak SEO uzmanı, bu hizmet için en düşük 1000 lira talep etmektedir.

İlk sayfaya ulaşılsa bile,  sitenin orada kalması için beslemelere devam etmek gereklidir. Anahtar kelime çalışmalarından verim almak için, düzenli aralıklarla çalışmaları yeniden yaptırmalısınız. Anahtar kelimenin zorluğuna göre değişebilen bu rakam, sabit bir değer olarak alınmamalıdır. Çok zor kelimelerde 1. sayfaya çıkmak ve orada kalmak çok emek isteyecektir. SEO uzmanı bu iş için aşırı emek harcayacaktır. SEO bir felsefi uğraştır. Felsefe ile alakası olmayan ve daha çok işin teknik kısmı ile alakalı olan birisi, asla SEO uzmanı olamaz. Yazılımcı olmak ve SEO aynı şeyler değildir. Sevgiyle kalın…

Reklamlar

SEO Uzmanı – 2” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: SEO Firmaları | SEO uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s