En Faydalı SEO Araçları – 2014

Bu yazımda sizlerle en faydalı SEO araçları konusunu işlemek istiyorum. Bu araçlar dışında kullanmanız gereken her hangi bir araç bence yok. Otomatik işlemler yapan ve sitenize zarar verme ihtimali olan yazılım ve sitelerden uzak durmalısınız. Bu size en önemli tavsiyemdir. En faydalı SEO araçları nelerdir peki? Hemen anlatmaya başlayalım.

Sitem Anahtar Kelimede Kaçıncı Sırada?

Aslında sitenizin Google webmaster tools kaydı var ise; oradan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Arama sorguları bölümünden, hangi kelimelerde kaçıncı sırada olduğunuzu ve ne kadar ziyaretçi çektiğinizi görebilirsiniz. Sitenizi Google webmaster araçlarına kaydetmek için linke tıklayabilirsiniz. Resim ile açıklamaya çalışayım.

google webmaster araçları

Webmaster araçlarında hesap açın öncelikle. Daha sonra Sol taraftaki arama trafiği butonuna tıklayın ve ardından arama sorguları butonuna tıklayın. Sitenizin tüm anahtar kelimeleri ve sıralamaları ekrana gelecektir. Hatta ne oranda ve ne kadar tıklandıkları dahi ekrana gelecektir. Bahsettiğim gibi; bunun için daha öncesinde sitenizi Google webmaster araçlarına kaydetmiş olmanız gerekmektedir. Bunun için Google size bir meta etiketi verecektir. O etiketi sitenizin Head bölümünün altına yerleştirip, sitenizi onaylatmanız gerekecek.

Gelelim ikinci ve daha pratik kullanılabilecek bir araca. Bu araç whatsmyserp.com sitesinde, sizler için hizmete sunulmuştur. Kullanımı gayet kolaydır. Öncelikle linke tıklayarak siteye giriş yapın. Karşınıza gelen sayfada tam ortada bulunan mavi ile yazılı olan linke tıklayın.

en faydalı SEO araçları

Serp Keyword Checker yazan bölüme tıklayınca karşınıza farklı bir ekran çıkacak. O ekranda öncelikle başında http:// olmadan site adınızı girin. Ardından sağ taraftan Google TR’yi seçin. Bu sizin Türkiye’de ortalama kaçıncı sırada olduğunuzu görmenizi sağlar. Başka ülkeleri de seçebilirsiniz elbette. Aşağıdaki kutucuklara da anahtar kelimelerinizi girin. 3 kelimeden oluşuyor ise mesela; küçük harflerle ve aralarında bir boşluk bırakarak girin. Ardından da yeşil döngü işaretine basın. Hepsi bu kadar! Artık anahtar kelimede kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

sitem kaçıncı sırada

sitem kaçıncı sırada

Anahtar Kelime Yoğunlu Ölçme

Arkadaşlar bu işlem de gayet basit. Buraya tıklayıp siteye giriş yapın. Ana sayfanızın veya istediğiniz herhangi bir sayfanın linkini birinci kutuya yapıştırın. Aşağıdaki kutuya da, kullanım yoğunluğunu ölçmek istediğiniz anahtar kelimeyi veya kelimeleri girin. Eğer birden fazla anahtar kelime girecekseniz kelimelerin arasında virgül koyup boşluk bırakın. Son girdiğiniz anahtar kelimeden sonra virgül koymayın. Ardından da Check Keyword Density Butonuna basın. Hepsi bu kadar! Böyle anahtar kelimenizi hangi oranda kullandığınızı ve spam yapıp yapmadığınızı görmüş olursunuz. %2-%3 arası bir kullanım pek sorun çıkarmayacaktır.

anahtar kelime kullanım yoğunluğunu ölçme

Bir Sitenin Backlinklerini Görmek

Kendi sitenizin veya rakip sitenin backlinklerini görmek isteyebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğimiz Bir kaç araç var.

1- Ranksignals.com: Bu adresi ziyaret edip Chrome eklentisini indirin. Browser’da sağ üst tarafta mavi bir kutucuk belirecektir. Herhangi bir siteye girdiğinizde ve o kutucuğa tıkladığınızda, ilgili sitenin backlinklerini görebilirsiniz. Elbette linklerin tamamını vermez; ancak en işe yarar olanlarını görebilirsiniz. Bu eklenti ile sitelerin Pr değerlerini de görebilirsiniz.

ranksignals indirme yeri

Sonunda herhangi bir siteye girdiğinizde aşağıdaki gibi görünecek.

ranksignals

2- Backlinkwatch.com: Bu siteye gidip herhangi bir sitenin linkini arama çubuğuna yapıştırırsanız, ilgili sitenin tüm linklerini görebilirsiniz. Rakip analizi için ideal ve ücretsiz bir araç. En güzel yanı da, neredeyse tüm linkleri veriyor olmasıdır.  En faydalı SEO araçları arasında, güzide bir yere sahiptir :). İşlem biraz uzun sürebilir; ancak tüm linkleri elde edersiniz. Siz de link stratejinizi başarılı olan rakiplerinize göre kurmaya başlayabilirsiniz.

3- Ahrefs.com: Şüphesiz en önemli link görüntüleme ve analiz araçlarından birisidir. Tek kötü yanı, ücretsiz olarak günde sadece bir kez kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz kullanımda tüm linkleri vermiyor üstelik. Ancak çok önemli bir özelliği var; yaklaşık 1 yıllık link grafiğinizi gözler önüne seriyor. Kendi sitenizin veya başka bir sitenin, 1 yıllık link grafiğini ele geçirmiş oluyorsunuz. Tek yapmanız gereken siteyi ziyaret etmek ve adres çubuğuna site adresini girmek. Sonrasında karşınıza, aşağıdaki gibi muhteşem bir link grafiği çıkıyor.

backlink görüntüleme

Aşağılara doğru inerseniz, kazandığınız ve kaybettiğiniz dofollow ve nofollow link sayısını da görebilirsiniz. Harika bir site. Artık siz de link inşasına başlayabilirsiniz. Ama dikkat edin! Sadece manuel ve istikrarlı bir şekilde link alın. Sadece kaliteli sitelerden link almaya çalışın. Bir günde 30 tane alıp, bir ay verirseniz bu hiç de iyi karşılanmaz. Aramam motorları manupilasyon yaptığınızı düşünebilirler. Ahres sitesinin verdiği grafikte link artış eğrisi 35-55 derece arasında olursa idealdir. Aksi halde ya gereğinden hızlı link almışsınız demektir, ya da gereğinden ağır davranmışsınız demektir.

Site Hızı Ölçme

Site hızınızı yine bir google servisi olan Google Pagespeed aracı ile ölçebilirsiniz. Nasıl mı? Çok kolay! Önce siteyi ziyaret edin ve ardından arama çubuğuna site adresini yazın. Ardından analiz et butonuna basın. Size mobil ve masaüstü site hızlarını vereceği gibi, sitenizde düzeltilmesi gereken hataları da gösterecektir. Hatta ne şekilde düzeltilebileceğini dahi söyleyecektir. Google gözünden sitenizin mükemmel bir değerlendirmesini almış olursunuz. Puanınız 85 ve üzeri ise harika bir iş çıkartmışsınız demektir. Daha aşağılarda ise, hataları bulup düzeltmelisiniz.

google pagespeed sayfası

site hızı ölçme

Karşınıza böyle bir ekran çıkmış ise mutlu olabilirsiniz. Bazı şeyler doğru gitmiş demektir :).

Kapsamlı Site Analizi

Ücretsiz bir şekilde sitenizin SEO açısından durumunu analiz edebilirsiniz. Ücretsiz olarak da gayet detaylı bir rapor sunan bir site ile tanıştırayım sizi. En faydalı SEO araçları listemde, ilk 3’e rahat girer. Yapmanız gereken Gtmetrix sitesini ziyaret etmek ve arama çubuğuna site adresinizi yazmak. Kısa bir süre içinde raporunuz hazırlanmış olacaktır. Hatalarınızı ve doğrularınız görebileceğiniz harika bir araç.

site analizi

Yukarıda ki gibi skor ile siz de mutlu olabilirsiniz. Rapordaki tüm maddeleri inceleyin ve hatalarınızı düzeltin. Siz yapamıyorsanız bir uzmana bu işi yaptırın. Böylece sitenizi de analiz edebileceğiniz en faydalı SEO araçlarından birini öğrenmiş oldunuz.

İçeriğin Kalitesini Kontrol Etmek

Blogunuza veya sitenize yeni bir içerik girdiniz ve Google kriterleri açısından incelemek istiyorsunuz. O zaman sizin için güzel bir haberim var. Tam da bu işi yapan bir site var. Önce Pinberry sitesine giriş yapın. Ardından sağ üst köşeden sitenin dilini İngilizce’ye çevirin. Ardında da “try oure SEO tool” butonuna basın. Ardından sayfanızın Url’sini ve anahtar hedef anahtar kelimesini girin. Doğrulamayı da yaptıktan sonra mail adresinizi girin. Ardından “Analyse Page” butonuna basın. Hepsi bu kadar! Size açık bir şekilde doğrularınızı ve yanlışlarınızı gösteriyor. İçerik girerken dikkat etmeniz gereken her şeyi bu araç ile öğrenebilirsiniz. İçeriğin kalitesini de öğrenmiş olursunuz. En faydalı SEO araçları listemde yine ilk sıraları alacak bir araç. Ben de tüm araçları ilk 3’e koydum. Ama ne yapabilirim ki? Hepsi çok iyi.

içerik seo analizi

içerik kalitesi kontrol etme

Böyle bir puana sahip iseniz; hemen mutlu olmaya başlayabilirsiniz. Yazı beni biraz yordu. Bir sonraki yazımda bir kaç tane daha araç paylaşacağım.

Eğer ortaya çıkan puandan mutlu olmadıysanız; belki de bizi aramanın zamanı gelmiştir. Belki de artık bir SEO uzmanı ile çalışma zamanı gelmiştir. Eğer benden ve ekibimden destek istiyorsanız; çekinmeden arayabilirsiniz.

Seo Araçları Eğitim Videosu

İletişim

Mustafa PİLAVCI

0 532 523 96 10

0 232 339 97 24

1makaleyazari@gmail.com

ASYA SEO Hizmetleri

Ziya Gökalp Cad. No.142 K:1 D:1

Bornova/İZMİR

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s