Google Filtresinden Çıkmak

Merhaba arkadaşlar. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, yazım Google filtresinden çıkmak için neler yapılması gerektiği ile ilgilidir. Öncelikle filtreye neden girdiğinizi belirlemek için, Google filtreleri ve cezaları adlı yazımı okuyabilirsiniz. Neden ceza aldığınızı anlamak, gerçekten de kolay değildir. Kalitesiz linklerden dolayı mı, yoksa kalitesiz içerikten dolayı mı ceza aldığınızı tespit edemediğinizi varsayalım. Bu durumda genel bir temizlik yapmakta fayda vardır. Peki Nasıl yaparız bu genel temizliği? Sırası ile inceleyelim.

Sitenize Gelen Kalitesiz Linkleri Ret Edin

Bunu yapabilmek için öncelikle Google Webmaster araçlarına sitenizin kayıtlı olması gerekir. Google servislerinden açacağınız bir mail hesabı ile (gmail gibi) bunu kolayca yapabilirsiniz. Webmaster Tools‘a giriş yaptıktan sonra, site ekle butonuna basın ve gerekli alanları doldurun. Doğrulamayı ister html kod ile, ister meta etiket ile yapabilirsiniz. Farklı metotlar da var elbette. Size en kolay geleni ile yapabilirsiniz bu işi. WordPress alt yapısının bazı eklentilerinde (all in one seo ve yoast gibi) doğrulama için meta etiket girebileceğiniz alanlar mevcuttur. Bunun nasıl yapıldığını, nette aratarak kolayca bulabilirsiniz. Google yönetici araçlarına giriş yaptığınızda aşapıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

google webmaster tools

Kutucuğa sitenizin adresini yazıp ekle butonuna basın ve gerekli alanları doldurun. Ardından da bir doğrulama yöntemi seçip, Webmaster yönetici araçlarına kaydınızı tamamlayın.

Sitenize Gelen Bağlantılar Görme

Sitenize gelen tüm bağlantıları, sol tarafta bulunan arama trafiği butonuna ve ardından da sitenize bağlantılar butonlarına basarak öğrenebilirsiniz. Ardından da altta bulunan, mavi diğer butonuna basarak listenin tamamını görebilirsiniz. Aşağıda karşınıza gelecek ekranın resmini verdim.

google sitenize bağlantıları görme

Resimde görmüş olduğunuz tabloyu rahatlıkla indirebilirsiniz. Sol üstte gördüğünüz, bu tabloyu indir butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Tabloyu İndirdik, Şimdi Ne Yapmalıyız?

Öncelikle size zarar verme ihtimali olan siteleri tespit edin. Alexa sıralaması düşük ve güncel olmayan bloglardan başlayabilirsiniz mesela. Ayrıca domain adı ile içeriğin alakasız olduğu siteleri de şüpheliler listesinin başına koyabilirsiniz. İlgili sitelerin footer (sitelerin en al kısmı) bölümlerine bakıp, gereğinden fazla siteye link çıkışı yapıp yapmadıklarını kontrol edin. Bu tarz link satışları Google tarafından sakıncalı işlem olarak görülmektedir. Aslında kaliteli olduğuna inandığınız siteleri bırakıp, geri kalanların tamamını kaldırabilirsiniz. Bu linkler sitenize, siz istemeden de verilmiş olabilir. Bu araç bu durumlar için gerçekten mükemmel. Art niyetli ve cahil bir sürü insan, anlamsız işler yapabilmektedir.

Linkleri Ret Etme

Boş bir tane not defteri sayfası açın hemen. İçine linklerini ret edeceğiniz domainleri alt alta yazın. domain:siteadi.com şeklinde yazarsanız, o siteden gelen tüm linkleri ret etmiş olursunuz. Örnek bir tablo şöyle olacak.

domain:siteadi.com

domain:www.siteadi2.com

domain:siteadi3.net

Bu işlem için kesinlikle not defteri kullanıyoruz. Dosyamızın uzantısı .txt olacak arkadaşlar. Bu işlemi de bitirdikten sonra, webmaster tools’a giriş yapıyoruz. Ardından da disavow links aracını kullanabilmek için bu adrese gidiyoruz. Gerisi çok kolay. Listeyi Google amcaya upload ediyoruz. Listeyi yükledikten sonra oturup bir çay içiyoruz. Tahminen 1-2 hafta içerisinde ilgili linkler ret edilmiş oluyor. Bu tamamen Google’ın elinde olan bir durumdur. Google bu yaptığınız değişikliklerden sonra sitenizi yeniden değerlendirecektir. Eğer kendiniz bir değerlendirme talep etmek isterseniz; önce arama trafiği butonuna ve sonra da manuel işlemler butonuna basabilirsiniz. Bu sitenizde spam işlem olup olmadığını kontrol eder ve size sonucu anında gösterir. Bu işlemi 2-3 hafta sonra yapın. Ayrıca sitenizin Url’sini Google’a tekrar göndermenizde de yarar var. Bunun için tarama bölümünde, google gibi getir butonunu kullanabilirsiniz.

Not: Sizlere link veren sitelere ulaşıp kaldırmalarını rica etme zahmetine hiç katlanmayın! Birinden vakti zamanında link paketi satın aldınız; adam da gitti bastı sitenize yüzlerce kalitesiz linki. Adamı ve ilgili sitelerin sahiplerini ara ki bulasın. Velev ki bir ikisin buldun; kalanı ne olacak? En iyisi kökten ret et gitsin. Baş olmuyor başka türlü.

Not 2: Ağabey; başıma ağrılar girdi, bu işten vaz mı geçsem, diyenler olabilir. Ben gidip hemen yeni bir site açıp, iyi işler yapacağım diyenler olabilir. Vay ben yandım; insan olan bir bardak su getirsin diyen de olabilir pekala. Vay ben yandım; siz yanmayın diyen pek olmaz. Ne yapam; başımı nerelere vuram, hangi dağa çıkam diyenler belki de azınlıkta olabilir. Bence en güzeli sakinlemek, bir köşeye çekilip derin düşüncelere dalmak, akşam erkenden ev ahalisinden izin isteyip yorgana bürünmek ve sabaha karşı karar vermek. Böylece doğru kararı vermiş olursunuz. Google filtersinden çıkmak ya da siteyi çöpe atmak; işte bütün mesele bu…

Google’dan alıntı resim

google filtresine takılmak

Resim Google’dan alıntı yapılmıştır. Telif hakları gereği kamuya mal olmuş bir resmi dahi kullanırken kaynak belirtmek gereklidir. 

Aslında bunlardan önce yapılacak başka bir kaç işlem var. Peki nedir bunlar? Anlatayım hemen.

Google Filtreden Çıkmak İçin Kaliteli İçerik Oluşturun

Siteniz kopya veya kalitesiz içerik ile dolu ise; daha önce anlattığım metotları uygulamaya hiç kalkmayın. Sonuç alamazsınız. Öncelikle içeriğiniz zenginleştirin ve özgün olduğundan emin olun. Güncel olmayı da ihmal etmeyin elbette. Sürekli olarak içerik girilen, güncel siteleri sever arama motorları. Sitenizi anahtar kelimelere boğmuş iseniz; bu durumu da düzeltme vakti gelmiş demektir. Fazla sayıda anahtar kelime kullanmak sizi Google’da üst sıralara taşımaz.

google filtresinden çıkmak

Diyelim ki siz sucuk satan bir firma değilsiniz. Ama içinde 100 defa kaliteli sucuk kelimesinin geçtiği bir makale yayınladınız. Amacınız sadece, o kelimeden sitenize ziyaretçi çekmek. Kurnazlık peşindesiniz yani! Ziyaretçi sayınız da artınca, basacaksınız siteye reklamları; oh gelsin paralar. Vatandaşın biri de kaliteli sucuk aramaya niyetlenip, bilgisayarın başına geçmiş. Adamın geliri iyi ve hangi sucuğun kaliteli olduğunu öğrenmek istiyor. Google’a kaliteli sucuk yazıyor. Adamın karşısına hiç bir anlamı olmayan ve aradığı şeyi sunmayan bir yazı çıkıyor. Adam sinirleniyor haliyle. Aç birini kızdırmak istemezsiniz. Hemen bir küfür basıp, sitenizi terk ediyor. Bir sonraki sayfayı tıklıyor ve aradığını buluyor. Sitenin biri gayet güzel bir yazı paylaşmış ve içini de bilimsel olarak doldurmuş. Yazısı kaliteli sucuklarla ilgili doyurucu bir bilgi bilgi veriyor. Adam yazıyı dikkatlice okuyor ve hiç farkında olmadan sitede 10-15 dakikasını geçiriyor. Siz bu ikinci site olmaya çalışın. Arama motorları bir anlık sizi yüksek bir yere oturtabilirler; ancak bunu çabuk fark edip hak ettiğiniz yere geri gönderirler.

Devir artık kaliteli içerik devri. Sadece kalite de yetmez! Düşünsenize; 3 ay önce içerik girilmiş ve bir daha dokunulmamış bir sitenin halini. Kime ne faydası olabilir ki? Laf olsun diye açılmış ve öylece de bırakılmış! Bu da işe yaramaz arkadaşlar. Sitenize düzenli olarak kaliteli içerik gireceksiniz. Empati yapıp, ziyaretçinin sitenizde zaman geçirmesi için sebepler üreteceksiniz.

Tasarım değiştirmek ve temiz kodlara sahip bir tema ile devam etmek de işinize yarayacaktır. Canonical Url etiketi kullanarak, adresinizi nasıl kullanacağınıza da karar vermelisiniz. http://www.siteadi.com veya siteadi.com seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Her iki yol ile de sitenize ulaşabilen arama motorları, bu durumda iki ayrı sitede birebir aynı içerik muamelesi yapacaklardır. Dublicate içerik ile alakanız olmamasına rağmen başınız ağrıyabilir. Google webmaster tools bu konuda yeni sayılabilecek bir uygulama başlattı. Sitenize ulaşılabilen farklı alternatif yolları tanımlayabiliyorsunuz. Gayet kolay olan bu işlemin nasıl yapıldığını bir sonraki yazımda paylaşmayı düşünüyorum.

Bütün bunları yaptım; sonucu heyecan içinde bekliyorum diyenler pekala olabilir. Onlar pekala bir şarkı dinlemek isteyebilir. Allah rahmet eylesin…


Umarım en kısa zamanda Google filtresinden çıkmak eyleminiz sonuç verir ve siz de mutlular kervanına katılırsınız. %100 filtreden çıkarma garantisi verenlere şüphe ile yaklaşın derim. Evet; Google filtreleri ebedi olmayabilir ancak sebebi tespit edip doğru çalışmaları yapmak kolay değildir. En şahanesi aslında en baştan kaliteli bir site yapmak ve arıza çıkarabilecek yollara bulaşmamaktır.

Değerli dostlar; bu konularda sorunuz olursa; çekinmeden yazın. Elimden geleni yapmaya çalışırım.

Sevgiyle kalın…

Reklamlar

Google Filtresinden Çıkmak” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s