En Kaliteli Ve Etkili Backlink Türleri – 2014

Bu yazımızda Google’ın da onayladığı ve sitelerinize fayda olan, en etkili ve kaliteli backlink türlerini inceleyeceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra link alma ile ilgili tüm endişeleriniz ortadan kalkmış olacak. Matt Cutts’ın da bizzat önerdiği bu teknikler ile sitenizi her türlü zarardan korumuş olacaksınız. Alt alta bir liste halinde vereyim ve yanlarına da açıklamalarını yazayım.

Ondan önce çok önemli bir konuyu hatırlatmakta yarar görüyorum. Matt Cutts’a göre her sitenin bir blogu kesin olarak olmalı. Bloglarınıza gireceğiniz kaliteli ve özgün yazılar, SEO çalışmaları için onun tarafından vazgeçilmez olarak kabul ediliyor. Bunun olmamasının artık bir bahanesi yok. Size bir sır daha vereyim. Ülkemizde bazı bir yerlere gelmiş sözde SEO otoriteleri; sosyal imlemenin bittiğini belirtiyorlar. Artık sosyal medyanın daha önemli olduğuna işaret ediyorlar. Ya cahillikten kaynaklanıyor ya da bir art niyet var. Arkadaşlar; Delicious, Friendfeed, Facebook, Twitter, Reddir ve Digg gibi siteler zaten birer sosyal medya mecrasıdır. Burada yaptığınız paylaşımlar da zaten sosyal imlemedir.

Sosyal imleme ölmedi! Sosyal medya çalışmaları zaten birer sosyal imleme faaliyetidir. Ama gidip de gereksiz ve kalitesiz sitelerde de bu tarz çalışmalara girmeyin. En önemli 5-10 tanesini etkin bir şekilde kullanın yeterli. Konumuza giriş yapalım artık.

en kaliteli backlink türleri

En Kaliteli VE Etkili Backlink Alma Yöntemleri

1- Forumlarda etkin olmak: Kaliteli forumlarda faal olarak, Google’ın da değer verdiği çok etkili linklere sahip olabilirsiniz. İnsanların sorularına cevap vermek veya soru sormak yolu ile elde edeceğiniz backlinkler, Matt Cutts’a göre masum ve değerli. Tek yapmanız gereken, dofollow link çıkışı veren, kaliteli blogları tespit etmek. Gerisi kolay! Bu forumlara üye olup, paylaşımlara başlamak ve insanlarla bilgi alışverişinde bulunmak, size istediğiniz kalitede linkleri almak için bir fırsat sunacak.

Bazı uyanık SEO firmaları sizi forum backlinkler konusunda yanlış yönlendirebilir. Ben de bunun önüne geçmek için Matt Cutts’ın videosunu, yazının sonuna koyacağım. İtiraz edecek bir konu kalmayınca, sanırım boş boğazların boş seslerinden de kurtulmuş olacağız.

2- Sosyal medya paylaşımları: Özgün ve kaliteli içerikleri sitenize girdikten sonra hızlı bir şekilde indeks almaları için çaba gösterin arkadaşlar. Böylece at hırsızlarına da fırsat vermemiş olursunuz. Yeni bir yazı girdiğinizde Google’a bir ping gönderin. Gelsin yeni içeriğinizi indekslesin. Nasıl ping atılır ve site nasıl hızlı indeksletilir; bu ayrı bir yazının konusu olsun. İçeriğinizin (yazınızın) tamamını paylaşmayın sosyal medya sitelerinde; hele ki indeks almadan önce. Yazının sahipliği el değiştirir. Sizin sosyal medya hesabınız, sitenizden daha hızlı indeks alıyor ise; yazı ilgili sosyal medya hesabınıza ait olur. Dolayısı ile içeriğinizi Google amcanın fark etmesini bekleyin. İçerik linkini rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Bu konuda bir sıkıntı yok. Bunun için her hangi bir şeyi beklemenize gerek de yok. Peki hangi mecralar kalitelidir? Hangileri bize kaliteli backlink sağlar? Söyleyeyim hemen.

a- Facebook

b- Twitter

c- Google +

d- Digg

e- Delicious

f- Friendfeed

g- Reddit

h- Stumbleupon

Siz bu listeye birkaç tane daha ekleyebilirsiniz. Buralarda paylaşım yapmak konusunda ürkek davranmayın. Her yeni içeriğinizi buralarda paylaşın. Reklamını yapmayan bir site, terk edilmiş bir kovboy kasabası olmaya mahkumdur. Bu sizin en doğal hakkınız ve göreviniz.

en etkili backlink türleri

3- Resim paylaşım sitelerini aktif kullanın: Kendi özgün veya özgün hale getirdiğiniz resimlerinizi bu sitelerde paylaşın. Çok kolay ve kaliteli backlink elde etmek için ideal bir yöntem. Aslında işin en üzücü yanı; Türkiye’de bu tarz sitelerin yeterli miktarda olmaması. Dolayısı ile yurt dışı sitelere yönelmemiz gerekiyor. Uluslararası bir statü içerisinde değerlendirilen bu tarz sitelerden elde edeceğimiz backlinkler, yine de çok değerli.

Nasıl yapıyoruz peki? Çok kolay! Önce ilgili sitelere üye oluyorsunuz ve bu işlem bittikten sonra resim yüklüyorsunuz. Açıklama bölümüne kısa bir yazı girip, sitenizin linkini yerleştiriyorsunuz. Birkaç tane kaliteli fotoğraf paylaşım sitesi örneği vereyim.

a- Flickr

b- İmgur

c- Shutterfly

d- Panoramio

e- Photobucket

f- Pinterest

g- Fotki

Bunlar arasında açıklama bölümünden link çıkışı yapabildiklerinizi tercih edebilirsiniz. Çoğunda var zaten bu olanak. Bu siteleri de hiç korkmadan kullanabilirsiniz.

4- Video paylaşım siteleri: Yine çok kaliteli ve etkili backlink alabileceğiniz bir mecra ile karşı karşıyayız. Yapacağınız iş oldukça keyifli ve kolay. Kendi içeriğiniz ile alakalı kısa ve ilgi çekici videolar hazırlayın. Bu videolar 2-3 dakikalık videolar olabilir. Arzu ederseniz daha uzunlarını da yapabilirsiniz elbette.

Bu videoları nasıl hazırlarım diyenler olabilir. Bu başka bir yazının konusu olsun. Windows movie maker aşağı yukarı her bilgisayarda var. Bu kolay ve kullanışlı program ile 5-10 dakikada çok güzel videolar hazırlayabilirsiniz. Arka plana da güzel bir müzik koydunuz mu; gayet güzel bir eser çıkarmış olursunuz ortaya.

Yapacağınız şey çok basit. Gidin video paylaşım sitelerine üye olun. Daha sonra kanalınızı oluşturun ve oluşturduğunuz videoları yüklemeye başlayın. Güzel bir başlık seçin ve açıklama bölümüne kısa bir yazı girin. Sitenize veya sayfanıza ait linki de açıklama bölümüne iliştirin. Başlıca video paylaşım sitelerini vereyim isterseniz.

a- Youtube

b- Dailymotion

c- Vimeo

Bu siteler açıklama bölümünden link çıkışı yapmanıza izin vermektedir. Ayrıca kanalınızı düzenlerken; profilinizden de, sitenize çok kaliteli linkler verebilirsiniz.

5- Ücretisiz ürünler ve hizmetler sunun: Bunun için illa ki yazılımcı olmanıza gerek yok. Bir yazılımcıdan ücreti karşılığında küçük bir Google Chrome eklentisi veya WordPress eklentisi yapmasını isteyebilirsiniz. Bunun kullanışlı ve işe yarar bir araç olmasına özen gösterin. Bu aracın bir yerine linkinizi koyup; çok kaliteli bir backlinkler elde edebilirsiniz. Bu Matt Cutts’a göre çok iyi ve etkili bir backlink elde etme yöntemi. Hem doğal hem de çok sayıda geri dönüş getirme ihtimali olan bir uygulama.

6- Pdf Dosyaları hazırlayın ve paylaşın: Yine çok keyifli ve bir o kadar da etkili bir backlink elde etme yöntemi! Yapılacak iş belli. Powerpoint veya herhangi başka bir program aracılığı ile içeriğimiz veya sayfamız ile ilgili bir sunum dosyası hazırlıyoruz. Son sayfaya da sitemizin adresini bağlantı olarak ekliyoruz. Bunun nasıl yapıldığına dair; birçok yazı ve video bulabilirsiniz. Ben de ilerleyen günlerde yazabilirim. İşinizi kolaylaştırmak adına sanırım faydalı olacaktır. Bu hazırladığınız dosyaları da; kaliteli dosya paylaşım sitelerinde yayınlıyoruz. İşlemimiz bitti!

Peki nedir bu siteler? Hemen alt alta en önemlilerini vereyim.

a- Slideshare

b- İsuu

c- Pdf search engine

d- esnips

e- book gold mine

f- myplick

g- yudu

h- scribd

i- smashwords

j- smashingapps

Bu liste uzar gider arkadaşlar. Siz araştırıp, başka bir sürü kaliteli pdf paylaşım sitesi bulabilirsiniz. Ben başlıcalarını vermeye çalıştım. Yükleyin buralara hazırladığınız dosyaları ve kaliteli paylaşımların keyfini çıkarın. Bu metotlar hem eğlenceli hem de çok verimli. Kullanmaktan asla çekinmeyin. Ne algoritma değişiklikleri ne de Google cezaları sizi korkutmasın. Yaptığımız tüm işlemler Google nezdinde muteber.

7- Edu ve Gov Backlink almaya çalışın: Şüphesiz ki çok değerlidirler. Elde etmesi o kadar kolay olmasa da; biraz gayret ile siz de yeteri kadar bulabilirsiniz. Bazı .edu ve .gov sitelerinde yorum bölümleri vardır. Bu yorum bölümlerine bir iki satır yazı yazıp; linkinizi ekleyebilirsiniz. Hatta bazıları kurum dışından insanların da üyelik açmalarına müsaade etmektedir. Kendiniz ile alakalı ve yeterli miktarda (3-5 adet belki) bu tarz link elde etmek çok yararlı olacaktır.

Pek nasıl buluruz bu tarz siteleri? Şu komutlarla arama yapabilirsiniz;

“powered by vbulletin” site:.edu

“powered by smf” site:.edu

“powered by phpbb” site:.edu

Site: edu inurl : node comment

“powered by wordpress” site:.edu

Şansınızı deneyin. Bu tarz uzantılar resmi kurumlara ve üniversitelere ait oldukları için, çok değerlidirler. Zaten kaliteli 3-5 tane backlink elde edebilirseniz, amacınıza ulaşmış olursunuz.

8- Forumlarda sitenizi tanıtın: Forumların çoğunun site tanıtım bölümü vardır. Buralara dönem-dönem tanıtım yazıları gönderebilirsiniz. Bu işlemler ücretsiz ve gayet de doğaldır. Öncelikle bu tarz kaliteli forumları bulmalısınız. Daha sonra 150-250 kelime arasında, özgün tanıtım yazıları hazırlamalısınız. Daha çok domainadı.com gibi kelimelerden link çıkışı yapmalısınız. Bu daha doğal olacaktır. %30 oranında da anahtar kelimelerden çıkış yapabilirsiniz. Bir tanıtım yazısında 1 veya 2 link çıkışı olsun. Fazlasına hiç ama hiç gerek yoktur.

Peki bu forumlar hangileridir? Birkaç tanesini sizin için aşağıya yazayım.

 1. http://www.egitimduragi.com/forumdisplay.php?141-Web-Siteni-Tanit
 2. http://www.fuub.net/yeni-websitelerinden-haberler-65/
 3. http://www.r10.net/yeni-web-siteleri-yeni-sitelerden-haberler/
 4. http://forum.iyinet.com/yeni-site-tanitimlari/
 5. http://webmaster.bbs.tr/projeleriniz/
 6. http://webmasterfrm.org/site-ekle-60/
 7. http://vbulletin.web.tr/forumdisplay.php/45-Forum-tan%C4%B1t%C4%B1mlar%C4%B1
 8. http://sitenitanit.cu.cc/forum-site-ekle-site-add?page=2
 9. http://winatom.com/forum-site-ekle
 10. http://www.websultan.net/forum/sitelerinizi-tanitin/
 11. http://www.webkurnaz.net/forum/sitelerinizi-tanitin/
 12. http://wmaraci.com/forum/yeni-siteler.html
 13. http://www.oxxi.net/yeni-web-siteleri-yeni-sitelerden-haberler/
 14. http://webmaster.tc/yeni-actiginiz-siteler/
 15. http://forum.donanimhaber.com/forumid_76/tt.htm

Ben size 15 adet verdim. Daha fazlasını arayarak siz de kolayca bulabilirsiniz.

9- Haber sitelerinde tanıtım yazısı yayınlayın: Bu da gayet etkili ve doğal olan çalışmalar grubuna girmektedir. 150-250 kelime arasında, içeriğiniz veya siteniz ile ilgili tanıtım yazıları hazırlayın ve bunları haber sitelerinde yayınlatın. Belki belirli bir miktar ücret gerektirebilecek bu işlemler de SEO için oldukça etkilidir. Yazılarınızda 1-2 tane link çıkışı yapmanız yeterli olacaktır. Webmaster forumlarında biraz araştırarak siz de kolayca tanıtım yazılarınızı yayınlatabilirsiniz.

Kaliteli Ve Etkili Backlink Türleri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Anahtar kelimelerden link çıkış pek de doğal kabul edilmez. siteadı.com gibi kelimelerden (indeksiz url) link çıkışı yapmak daha sağlıklıdır. %30 oranında da anahtar kelimelerden link çıkışı yapabilirsiniz. Hatta bazen direkt Url’nizi de yazabilirsiniz. Hep aynı türde backlink elde etmeye çalışmayın. Çeşitlilik aynı zamanda doğallık demektir. Link alımlarında da aşırıya kaçmayın. Bu konuda istikrarlı olmak çok işinİze yarayacaktır. Her gün düzenli olarak bir kaç tane link elde etmeniz çok iyi sonuçlar verecektir. Bazen 1, bazen 3 ve bazen de 5 gibi mesela…

Sitenin hızı, içerik kalitesi, tasarımı, yaşı, sunucusu, kendine ait ip adresinin olup olmaması ve benzeri birçok faktör sıralamalardaki yerinizi belirlemektedir. Dolayısı ile meseleyi sadece backlink almaktan ibaret görmek çok yanlış olur. Ziyaretçilerin sayısı ve sitede geçirdikleri de çok önemlidir mesela. Bunlara da dikkat ederseniz, iyi sonuçlar almanız kaçınılmazdır.

Matt Cutts’a Ait İlgili Video

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere SEO dostları.

Reklamlar

En Kaliteli Ve Etkili Backlink Türleri – 2014” üzerine 6 yorum

 1. Geri bildirim: White Hat SEO Vs Blackhat SEO | SEO uzmanı

 2. Geri bildirim: Footer Backlink | SEO uzmanı

 3. Geri bildirim: Link Piramidi Oluşturma | SEO uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s