Chrome SEO Eklentileri – Mutlaka Kullanın

Merhaba SEO dostları. Bugün sizlerle işinize yarayacak Google Chrome SEO eklentileri paylaşacağım. Paylaşmadan önce tümünü de tek-tek test ettik. Sadece işe yarayanları sizler için derledik.

SEO Atasözü: “Eklenti çalışır, SEO uzmanı övünür.”

SEO İşlemlerini Chrome SEO eklentileri İle Kolaylaştırın

Biz ekibimizle beraber bir karara vardır. Peki nedir bu karar? Optimizasyon kelimesi yerine, iyileştirme kelimesini kullanacağız. Yani biz arama aygıtı iyileştirmesi yapıyor olacağız. Kısaltması ise; AAİ. Ne o; komik mi yani? Aslında bu kararı ben verdim ve ekibim de isteksiz bir şekilde onaylar gibi göründü. Arkamdan konuştuklarına 100 Amerikan dolarına iddiaya girerim. Güldükleri konusunda ise temizinden 1000 Amerikan dolarına iddiaya girerim. Neyse; onlar beni anlamıyorsa, benim suçum ne? Siz okurlarıma güveniyorum bu konuda.

Not: En altta bulunan anketi doldurmayı ihmal etmeyin lütfen. Böylece anlayayım ki; doğru bir iş yapmışım. Belki de yapmamışım.

Arama aygıtı iyileştirmesi çalışmaları yaparken, sizlere faydalı olacak araçlara geçmeden önce bir kaç kelamım olacak. Ulen bırak giriş faslını; geç artık şu eklentilere diyenler hiç de az değildir aranızda. Farkında değilim sanmayın. Arkadaşlar AAİ çalışmalarında sürenin önemi malumunuz olduğu üzere büyük. Biz bu eklentileri aslında hem analiz yapmak hem de süreden kazanmak için kullanacağız. Temel olarak kullanım amaçları bu olacak. Biz siyah şapka AAİ çalışmalarına karşıyız bildiğiniz gibi. Siz de öylesinizdir eminim.

Şimdi Google’a ayıp olmasın diye SEO kelimesini bil-mecburi kullanacağım. Yazının neyle alakalı olduğunu anlamayıp, kötü bir sıralama da verebilir. Hatta bu noktada Chrome SEO eklentileri de diyerek vurguyu arttırayım. E hadi o zaman; geçelim bu faydalı eklentilere.

chrome seo eklentileri

Chrome SEO Eklentileri

Seo Serp: Ne işe yarar bu aygıt? Elbette anahtar kelimede ilgili sitenin kaçıncı sırada olduğunu görmeye yarar. AAİ (SEO) çalışmaları sıralama kazancı olmadan ne işe yarar ki? Ziyaretçisi olmayan site; site değildir. Sonunu düşünen site ise asla kahraman olmamalıdır. İki kişinin bildiği site, aslında yine de sitedir. Kullanımı çok kolay. Az sonra vereceğim adresten gidin eklentiyi Chrome’a yapıştırın. Sonra boşluğa yazın siteyi. Diğer boşluğa da anahtar kelime ve/veya kelimeleri. Bakın keyfinize. Akşam bastınız linkleri; sabahına neler olmuş hemen öğrenin. Site girmeden de belirleyeceğiniz anahtar kelimelerde top 10’u görebilirsiniz. Top 10 kelimesini kullanmam AAİ kararnamemle biraz ters düştü sanırım. Zirvedeki 10’u görebilirsiniz daha şık olacak. Şu adresten bu eklentiyi edinebilirsiniz: http://goo.gl/VE3S7

Google Url Kısaltma Eklentisi: Bunu neden yapalım ki? Url kısaltmayı genelde Twitter’da ve Google Plus’da kullanıyoruz. Twitter’da yerimiz dar. Kısa bir Url, uzun bir Url’den daha iyidir. Google Plus’da yerimiz dar olmasa da, AAİ (SEO) gereği kısa Url kullanıyoruz. Böylece daha manuel ve daha özgün bir imaj çiziyoruz. Artık Url kısaltmak için için tek yapmanız gereken, ilgili sayfada iken eklentiye tıklamak. Bu kadar basit. Zamandan kazandık mı? Kazandık. Adresi de vereyim. Hem de tek tıkla Url kısaltmış olmanın hazzı ile. http://goo.gl/ygGS6

Site SEO Analiz Eklentisi: Yine güzel bir eklenti ile karşı karşıyayız. Aslında gerçekten de karşı karşıyayım. Mecazi manada değil yani. Açık şu an eklenti. İnceledim ve beğendim. Her zamanki gibi eklentiyi vereceğim adresten ziyaret edip, Chrome’a ekliyoruz. Her hangi bir siteyi ziyaret ettiğimizde eklentiye tıklıyoruz. Karşımıza sitenizle ilgili bir sürü veri geliyor.

1- İlk sekmede karşımıza alexa sıralaması ve çeşitli arama motorları tarafından indeks alan sayfalarınızın sayısı geliyor. Ayrıca Sem Rush ve Majestic SEO verileri de ekrana geliyor. İlgili sitenin Dmoz kaydının olup olmadığını da ilk sekmede görebilirsiniz.

2- İkinci sekmede sitelerin başlıklarını, meta açıklamalarını, anahtar kelimelerini ve kodlama dilini görüyorsunuz. Ayrıca kaç adet h1, h2, h3, h4 ve/veya h4 etiketi kullanıldığını da görüyorsunuz. Html5 kodlama hatalarını da ilgili linke tıklayarak görebilirsiniz. Sitenin Canonical Url’si neymiş, ona da bakabilirsiniz. İlgili sayfadan dışarıya ve içeriye kaç adet linkin çıktığını da gayet net olarak veriyor.

3- Sosyal medya ile ilgili verileri bu sekmede bulabilirsiniz. Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya mecralarında sitenin eylemlerini gözlemleyebilirsiniz.

4- Burada da sitede kullanılan anahtar kelimeleri ve diğer bazı verileri bulabilirsiniz. Mesela sitenin yükleme hızı gibi. Burada sanırım birkaç kırık link var. Eleştirmem gereken bir nokta. Çalışmayan linki düzelt be kardeşim. Neden kötü örnek oluyorsun SEO çilekeşlerine. SEO aracında kırık link olursa biz ne yapalım? Gerçi link kırık değil. Gaza gelip abarttım. Aslında link çalışıyor; ama gittiği yerde bir icraat yok. Sayfa artık yok gibi bir şey diyor. Sen de var olan bir sayfaya yönlendir. Alla allaaaa….

5- Bu sekmede her hangi bir sitenin sunucu ve alan adı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Whois bilgilerini burada bulabilirsiniz. Ayrıca sitenin DNS adreslerini de görebilirsiniz. Ne işimize yarayacaksa? Adamın DNS şahaneymiş; ben de alayım bir tane diyecek halimiz yok ya!

6- Bu bölümü sevdim. Burada sitenin başlığını, meta açıklamasını, anahtar kelimelerini, stop kelimelerini, Url uzunluğunu, telefon numarasını ve Canonical etiketinini SEO kriterleri açısından değerlendiriyor. Ne biçim bir eklentiymiş be? Hayattan soğuttu beni. Başka bir sayfaya geçince hemen ortadan kayboluyor pencere. Carter Cole kardeşimiz tarafından geliştirilen eklenti için puan vermeye kalksam, en fazla 7 veririm. İş görmesine görür ama bu kapanma meselesi ve yukarıda bahsettiği bir iki hata böyle düşünmeme sebep oluyor. SEO Site Tools eklentinin adı. Kullanılabilir. O değil de; başlıkla çeliştik. Vurgu olsun diye mutlaka kullan dedik, ama bu eklenti mutlaka kullanılmasa da olur mesela. Neyse…

Buradan indirin: http://goo.gl/ybM3c

Çok İyi Site Analiz Eklentisi. Woo rank, adı. Bence şahane. Gerçi kendime ait bir blog için topu-topu 54 puan verdi ama; cahilliğine verdim. Anahtar kelimelerde hep zirveleri zorlayan blogum, burada neredeyse sınıfta kalıyordu. Bir kere blogum mobil uyumlu değilmiş. Sosyal medya kullanımında ilgili sitemde biraz zayıf olduğumu kabul ediyorum. Mobil uyumlu görmemesi ilginç. Kullandığım scriptin içinde o özellik zaten var. Belimize-belimize vurmuş. Fazla Css ve Java Script kullanılmış diyor. İyi de ben onları kullanmasam, atraksiyonları nasıl yapacağım? Site hızım da düşük bulundu bey efendi tarafından. Sunucu firmasındaki adama kıl olmuştum zaten. İlk defa denedim. Haklı çıktım. Sunucu yanıt süresi de yüksek çıktı.

Neyse daldım… İyi bir araç sonuç itibarı ile. Siz de 50-60 puan alırsanız, öpün de başınıza koyun. Bence anca o kadar alırsınız. Kullanın; tavsiye ediyorum. Chrome’ eklemek için: http://goo.gl/zXDml

Backlink Bulucu Eklenti: Ne biçim başlık oldu bu yaw? Ama aslında tam olarak da bu. Rank Signals bilinen adı. Bunu eklerseniz Chrome’a, rakip sitenin benzersiz (kaliteli manasında) linklerini görebilirsiniz. Vay uyanık vay deyip; siz de aynı taktikleri uygulayabilirsiniz. Aynı taktikler sizde işe yarar mı bilinmez; ancak işe yaramasa da zarar vermez en azından. Genel bir kabule göre, rakip ve daha başarılı sitenin ele geçirdiği linklerden almak iyidir. Bunun linkini vermiyorum. Kolayca aratıp bulabilirsiniz.

Hızlı Bir Şekilde Site Alexa Değerleri Görüntüleme Eklentisi: Bugün kesinlikle benim günüm değil. Başlık atmakta hiç de başarılı bulmuyorum kendimi. Aslında bahsettiğim eklenti Alexa Tool Bar’ın ta kendisi. İstediğin siteye gir ve eklentiyi tıkla. Alexa vaziyetini anında gör sitenin. Güncel mi değil mi belli olur anında. Link vermiyorum. Kolay bulursunuz çünkü.

Bir Sayfanın Meta Verilerini Görme Eklentisi: Bence her her yerde bulamayacağınız bir eklenti. Durmadan çalışıp, sizin için bu araçları keşfediyorum. Övülmek istiyorum. İhtiyacım var. Bu dahice “arama aygıtı iyileştirme” terimi icadımdan sonra, büroda kendimi yalnız hissediyorum. Personel adeta için-için bir gülme içinde. Ben eğer paranoyak değilsem, bu kesinlikle böyle. Neyse… Bu eklenti ile bir sayfanın meta verilerini görebiliyoruz. Hangi meta etiketleri kullanmış ve içine neler yazmış. SEO camiası için vazgeçilmez bir araç olacak. SEO camiası dışında iseniz bu eklenti işinize yarar mı bilmiyorum. İndirilecek yer şurasıdır: http://goo.gl/xWjDjg

Sitenin Kullandığı Renkleri Görme Ve Kullanma Eklentisi: Harika bir eklenti. Çok sevdim ben bunu. Ekledikten sonra her hangi bir sitede beğendiğiniz renklerin kodunu tespit ediyor. Siz de alıp dilediğiniz sitede kullanabiliyorsunuz. Harika! Tebrik ediyorum yapanları. İsmi de Colorzilla.

Şuradan indirin: http://goo.gl/oOeMN4

Sitenin Mobil Ve Diğer Cihazlarda Ortaya Koyduğu Performansı Görme Eklentisi: Bu başlığı daha kısa yapmak için, bilen biri beri gelsin. Adından da anlaşılabileceği gibi, bu eklenti sayesinde mobil cihazlarda, tabletlerde ve diğer cihazlarda sitenizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Önemli bir araç bence. Birçok kullanıcı cep telefonlarından ve tabletlerden sitelere erişmektedir. Artık olmazsa olmaz kavramlardan birisidir, mobil uyumlu siteler. Kullanın bunu. Puan vermeye kalksam; en az 8-9 puan verirdim.

İndirmek için gidilecek yer: http://goo.gl/YybG4

Aramalarda Bazı Blogları Ve Siteleri Engelleme Eklentisi: Bu eklenti ile arama sonuçlarında, belirleyeceğiniz sitelerin ve sunucuların sonuçlarını gizleyebilirsiniz. Google’a ait bu eklentiyi büyük bir gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. İşten iyi anlayan SEO’cuların işine çok yarayacak bir araçtır. Kesinlikle tavsiye ederim.

Matt Cutts SEO Efsanleri Videosu

 

Sevgiyle kalın sevgili SEO severler…

seo hizmetleri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s