White Hat SEO Vs Blackhat SEO

Başlık biraz İngilizce gibi oldu aslında. Genel olarak kullanılagelen tabirleri koydum başlığa. Ancak şöyle de yazılabilir miydi diye düşünmedim değil; ‘beyaz şapka SEO siyah şapka SEO’ya karşı’. Garip bir başlık olacaktı. Mevcut olanı seçmiş olduk. Biz firma olarak mümkün mertebe yerel kelimeler ve terimler kullanmaya özen gösteririz aslında. Bazen bil-mecburi böyle yabancı dile kayabilen başlıklar atmak zorunda kalabiliyoruz.

Konuya girip sizleri daha fazla germemek lazım. Black Hat SEO terimini hepiniz duymuşsunuzdur. Aslında hala bu kadar popüler olmasının nedeni; çekilişten 1 gün önceden sayısal sonuçlarını elde etmiş olmak gibi bir his vermesidir. Yani işin sırrı bir anda elinize düşecek ve siz voleyi vuracaksınız. Gerçekte işler böyle yürümüyor maalesef. O zaman inceleyelim bakalım neymiş bu Black Hat SEO yöntemleri.

Black Hat (siyah şapka) SEO Teknikleri

siyah şapka seo teknikleriBir kere adından da anlaşılabileceği gibi, biraz karanlık işleri çağırıştırıyor. Link satın almak bu yöntemin en masum ayaklarından birini oluşturuyor. Adamın biri gitmiş ve düşmüş alan adlarını satın almış. Pr değerleri de gayet iyi. Trust Flow ve Trust Rank değerleri de idare eder. Bu alan adları gidip farklı İp adreslerinde ve gerekir ise farklı sunucularda blog siteleri açıyor. Sonra başlıyor Webmaster forumlarında ilan vermeye. Footer link şu kadar, tanıtım yazısı bu kadar. Kontrol ettiğinizde ilgili sitenin Pr değerinin fake olmadığını görüyorsunuz. Diğer değerler de idare eder. Veriyorsunuz coşkuyu. Gelsin linkler gitsin sıralamalar. Gerçekten de işe yaradığını fark ediyorsunuz. Fakat Google amca bu ilgili arkadaşın sitelerinin aslında link satışı yaptığını fark ediyor bir gün. Ortada ne o site kalıyor ne de sizin siteniz. Bir sitenin Footer, Side Bar veya Head bölümünden normalde o kadar link çıkışı olmaz. Bunu sanırım Google da iyi kötü biliyor.

Anahtar kelime kullanımının hit olduğu dönemlerde, bazı kurnaz Webmaster arkadaşlar bir şey keşfettiler. Hedef anahtar kelimeyi, arka plan ile aynı renkte bir yerlere yazdılar durdular. Böylece güzel sıralamalar elde ettiler. Ancak Google buna karşı da önlem aldı ve bu tarz siteleri Browser’a hapsetti.

Makale içinde hedef anahtar kelimeyi defalarca geçirmek, belki de bir zamanlar işe yarıyordu. Ancak bunun artık bir karşılığı kalmadı. İçerik girme yönergelerine uygun olarak girilen bir içeriğin ne ile alakalı olduğu, Google tarafından rahatlıkla algılanabiliyor. Bu gelişme Spam hayranlarını yine üzdü. Siteleri yine Browser’a mahkum oldu. Aslında Browser’da olmak, biraz Google’ın üzerinde olmak gibi bir durum. Bununla teselli olmak mümkün ise; sürekli tekrar etmekte fayda var.

Programlarla bol miktarda Backlink çalışması yapan arkadaşların siteleri iyi yerlere geldiler. Binlerce, on binlerce ve yüz binlerce site artık üzerinde çalışma yapılan siteye referans oluyordu. Bu ise yükselmeyi kaçınılmaz olarak getiriyordu. Buna karşı da önlemler almakta gecikmedi arama motorları. Artık önemli olan linklerin sayısı değil; kalitesiydi. Bundan da önemlisi, sitenin SEO kriterleri açısından durumu oldu.

Hackerlar açıklarını yakaladıkları sitelerden Hacklink alıyorlardı. Bu linkler çok kaliteli sitelerden ilgili siteye gittiği için, gerçekten etki ediyordu. Belki de halen etki etmeye devam ediyorlar; ta ki yakalana kadar. Hala kullanılan bir yöntemdir. Ancak gözlemlerim bana gösterdi ki; bu tarz çalışmalar ile bir yerlere gelen siteler asla kalıcı olmadılar.

black hat seo

Spinleme programları ile aslında özgün olmayan ama özgünmüş gibi gösterilen makaleler oluşturuldu. Bu programlar kelimelerin veya cümlelerin yerine, belirlenen başka kelimeleri veya cümleleri koymaktadırlar. Arama motorlarını kandırmaya yönelik bu çalışmalar, zamanla etkisini yitirdi. Yerel dillerle ilgili bilgisini geliştirmek için, yerel uzmanlarla çalışmaya başlayan arama motorları, bu sorunun da önüne geçmeye çalıştılar.

Bir sürü birbirine benzeyen jenerik alan adları satın alındı ve özgün içerikle dolduruldu. Böylece rekabeti yüksek kelimelerde iyi sıralamalar elde edildi. Ancak arama motorları bu yöntemi de boşa çıkarmakta gecikmediler. Alan adının ilgili anahtar kelime ile bire bir olması veya ilgili anahtar kelimeden türetilmesi önemini yitirdi. Hiç önemi yoktur demek sanırım yanlış olur.

Resimlere çok uzun alt etiketler eklemek de bu yöntemlerden birisidir. Resim üzerinden siteye ziyaretçi çekmeye çalışmak da diyebiliriz bunun adına. Bu da artık pek geçerli değil sanırım. Resmin ne ile ilgili olduğunu kısaca anlatmamızı istiyor Google ve benzeri dizinler. Çok uzun alt etiketlerin SEO’ya olumlu katkı yapacağını düşünmüyorum.

 

White Hat (beyaz şapka) SEO Teknikleri

beyaz şapka seo teknikleriBeyaz şapka SEO teknikleri iyi bir sunucu seçmek ile başlar bana göre. Güvenilir ve hızlı. Satış sonrası desteği de mükemmel olan bir sunucu firması…

SEO uyumlu bir Script veya SEO kurallarına göre optimize edilerek yazılmış bir Html tema seçmek, bir diğer beyaz şapka SEO yöntemidir.

Tasarım kullanıcı deneyimini arttırdığı için, bana göre çok önemlidir. Kötü bir mimariye sahip dev bir AVM’nin başarısız olabildiğini gözlerimle gördüm. Kolay kullanılabilir ve anlaşılır bir tema seçmek sanırım çok önemli. Ziyaretçiler sitenizde vakit geçirse hiç de fena olmaz SEO açısından.

Arama motoru dostu Url yapısı tercih eder çoğu SEO uzmanı; zira bu tarz Url’leri arama motorları da öncelikle tercih ederler.

Başlık, Meta açıklama ve anahtar kelime kullanımındaki başarı da gerçekten önemlidir.

Sitlerin kodlamaları Css3 ve Html5 uyumlu olur ise ve kodlama hataları az olur ise gerçekten enfes olur.

Site haritası oluşturmak ve bunu Google’a göndermek elbette faydalıdır. Robots.txt dosyası ile arama motorlarının örümceklerine yol göstermek de gayet faydalıdır.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanmak ve buralarda sitenizi tanıtmak artık eskisinden çok daha önemlidir. SEO kavramı ile sosyal medya yönetimi neredeyse iç içe girmiş durumdadır.

İçerik oluştururken özgün olunmalı ve içerikte kullanılan resimler de özgün olmalıdır. Resimlerin ne ile alakalı olduğu, arama motorlarına alt etiketlerle açıklanmalıdır.

white hat seo

İnsanları sıkmayan, uzun ve açıklayıcı makalelere çok ama çok önem vermektedir Google ve benzerleri. Yani üşenmeden uzun makaleler yazmak durumdadır artık bir yerlere gelmek isteyenler.

Bütün bunların yanı sıra, kaliteli sitelerin sizin sitenize referans olması elbette hala önemlidir. Link sayısından ziyade, kaliteli link sayısı önemlidir.

Sadece ana sayfaya ve aynı anahtar kelime ile link almak artık tehlikelidir. Linkler çeşitli anahtar kelimelerden veya İndeksi olmayan Url’lerden gelmelidir. Link kaynakları da bir çeşitlilik arz etmelidir. Hep benzer tarz sitelerden link almanın hiç bir faydası olmadığı gibi, zararları da olacaktır.

Siteler artık hızlı olmak zorundadır. Hızlı siteler hem örümcekleri hem de ziyaretçileri sevindirir. Ziyaretçilerin sayfalarınız arasında geçiş yaparken sıkılmasını hiç istemezsiniz.

Uzun bir süre için tescil edilmiş alan adları değerlidir. Bunlara daha kalıcı gözü ile bakmaktadır Google.

Her türlü sitede güvenlik sertifikası kullanmak mümkündür. Çok da pahalı olmayan bu sertifikalara sahip olan sitelere, öncelik verileceğini Google bizzat kendisi açıklamıştır.

com.tr gibi bir uzantının SEO’ya etkisi tartışılmazdır. Bu tarz tescil ve belge gerektiren uzantılara zaafı vardır algoritmaların. Tercih edilirse çok katkısı olacaktır.

Sitelerin içinde kullanıcıları linklere boğmadan gezdirmek de önemli bir beyaz şapka SEO yöntemidir. Bir yazınızdan diğer yazınıza ve diğer bir yazınızdan ana sayfaya gibi yönlendirmeler yapılabilir. Bu yüksek bir kullanıcı deneyimi için gereklidir. Sitenizin ziyaretçilerinin içeride geçirdiği süre önemli bir kriterdir.

Kabaca White Hat SEO tekniklerine ve Black Hat SEO tekniklerine göz atmış olduk. Biz beyaz şapkalılar arasında olmanızı temenni ederiz. Fazlaca emek verdiğiniz sitelerin Browser’larda misafir edilmesi gerçekten üzücü olabilir.

Not: Bu arada unutmadan belirtmekte fayda var; kopya içerikten kesinlikle kaçının. Hiç bir işe yaramadığı gibi; oldukça büyük sıralama kayıplarına da sebep olabilir.

Not: Kısa bir sürede sonuç almak isteyen müşterilerinize kesinlikle hizmet vermeyin. Biz vermiyoruz. Site sahiplerine de sözüm var. Kısa sürede sonuç veririm diyen SEO uzmanı kişilere sitelerinizi emanet etmeyin.

Belkide kaliteli ve etkili backlink türleri – 2014 başlıklı yazımızı da okumak istersiniz.

Sevgiyle kalın sayın SEO seveler…

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s