E-ticaret SEO – Hazırlık Aşaması

SEO açısından biraz daha karmaşık olarak kabul edilebilecek, e-ticaret SEO yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Merhaba öncelikle. Herkese sağlık ve mutluluk diliyorum. Bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Umarım yeni yıl herkese güzel şeyler getirir. Yüce yaratıcının iş görme biçimleri sonsuzdur. Çeşitli sıkıntıları olanların da bir an evvel, içinde bulundukları durumdan kurtulmalarını diliyorum. Yeni yıl ile ilgili farklı duygularım da var; ancak bu bir SEO yazısı ve fazlaca uzatmak istemiyorum. Bu yıl hedefime çeşitli dertlere sahip olan insanları koydum. Derdi çeken bilir; ancak kendimizi de başkalarının yerine koymayı öğrenmeliyiz. Bu sene kendimiz için değil; başkaları için bir şeyler isteyelim. Zaten herkes birbiri için bir şeyler istese, kendimiz için bir şey istemeye ihtiyacımız kalmaz.

Not: En altta bir anket var. Katılmanız bizi sevindirir.

Bu konu ancak bir kaç yazıda anlatılabilir. Dolayısı ile seri olarak devam edelim. Yazıdan kurumlar ve şahıslar birlikte faydalanabilsin diye, yazı biraz kapsamlı olacak. Sizleri sıkmamaya çalışacağım. Arada yine her zaman olduğu gibi esprilerle rahatlayacağız. Çay kahve molaları verip, enerji toplayacağız.

e-ticaret SEO

E-ticaret SEO Hazırlık Çalışmaları

Ürün seçimi: Ürüne zaten karar vermiş iseniz; bu kısım sizinle alakalı olmayabilir. Ancak seçmiş olduğunuz ürün ve/veya ürünlerin gerçekten talebi var mı diye araştırma yapmak faydalı olacaktır. En başta kullanacağımız araç Adwords olacak arkadaşlar. Bir arkadaşımızın kullanmaya devam ettiği Adwords hesabını kullanarak, ürünlerimizin aylık ortalama aranma sayılarına bakacağız. Bunu araçlar bölümündeki, anahtar kelime planlayıcı araç ile yapacağız. Yeterli miktarda araması olmayan ürünlerle vakit kaybetmemek için bu oldukça önemlidir. Ancak bahsettiğimiz araçtan veri alırken dikkat etmemiz gereken hususlar var. Öyle sektörler vardır ki; insanlar aynı mahiyetteki ürünün çok farklı modellerini veya türlerini ararlar. Mesela saat kordonu kelimesinin aylık ortalama aranmasına baktığınızda çok düşük bir rakam çıkabilir karşınıza. Ancak işin iç yüzü öyle olmayabilir. İnsanlar Bilmem ne markanın ve bilmem ne modelinin kordonu şeklinde arama yapıyorlardır muhtemelen. Buna dikkat etmeliyiz öncelikle.

İyi bir analizci olmak, e-ticaret sitelerinin sahipleri için çok önemlidir. O zaman birlikte bir deneme yapalım ve Adwords hesabını bu iş için kullanalım. Sizin için hazırladığım video sayesinde, konuyu daha kolay kavrayabilirsiniz. Sizin kavrama yeteneğinizden şüphem olmasa da, kendi anlatma kabiliyetimden şüpheliyim.


Hayatı gözlemlemek de, tüketici eğilimlerini saptamak için önemli bir araçtır. İnsanların internet üzerinden almayı tercih ettikleri ürünleri tespit etmenin bir başka yolu da budur. Sezgileriniz ve tecrübeniz size bu konuda iyi bir rehber olabilir. Akıl ile de harmanlanır ise bu ikisi, ortaya gerçekten doğruya çok yakın sonuçlar çıkacaktır.

Kontrol etmemiz gereken bir şey daha var. Google’a sektörümüzdeki ürünleri yazarak arama yaptığımızda, karşımıza kaç adet sonuç geliyor. Birileri sektörde ışık görüp, daha önce faaliyetlerde yoğun bir şekilde bulunmuşlar ise; çok sayıda arama sonucu ile karşılaşacaksınız. Niş pazarlarda bu kaide geçerli olmayabilir. Belirli müşterilere yönelik, uzmanlık isteyen ürünler satıyor olabilirsiniz. Hatta zor bulunan ve araması az olmasına rağmen, aranıp bulunduğunda anında satışa dönüşen ürünler de satıyor olabilirsiniz. Bu durumda işiniz daha kolay demektir.

Araştırdığımızda turizm, elektronik, kitap, ayakkabı, çanta ve birkaç tane daha sektörün talebinin yüksek olduğunu görüyoruz. Ancak bu demek değildir ki diğer sektörlerde satış olmuyor. Yeni neslin, alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirme eğilimleri çok daha yüksektir. E-ticaret sektöü her geçen gün büyümektedir. Çocuk ve bebek ürünlerinin de popülaritesi her geçen gün artmaktadır mesela. Av malzemeleri için de aynısı söylenebilir.Cep telefonu ve tablet aksesuarlarının da yoğun olarak satıldığını biliyoruz. Aslında burada iyi bir araştırma ve biraz da sezgi kilidi açacak anahtarlar durumunda.

Ürün seçimini biraz uzattım; farkındayım. Şimdi ürün ve/veya ürünleri seçmek konusundan farklı bir konuya geçelim. Konumuz e-ticaret SEO olduğu için, tedarik, tahsilat ve gönderim gibi konulara bu yazı dizisinde girmeyi uygun bulmadım. O konuyu da başka bir yazıda inceleyelim.

Tema ve alt yapı seçimi: Tasarımın önemini anlatmama hiç gerek yok aslında. Kolay kullanılabilen ve estetik bir tema seçmemiz gerekecek. İnsanlar sitenizi ziyaret ettiğinde, kendilerini bir hastanede gibi de hissetmemeli. Kendine has bir atmosferi olan ve ziyaretçilerle hissi bir bağ kurabilen bir tema seçmeliyiz. Çok sade ve beyaz temalar da rahatsız etmiştir beni hep.

Aslında temadan önce kullanacağımız alt yapıyı seçmeliyiz. Opencart, Magento, WordPress, T-soft ve benzeri alt yapılardan birine karar vermeliyiz. WordPress ve Opencart SEO açısından oldukça elverişli iki alt yapıdır. Yerli firmalarımızdan olan T-soft ve İdeasoft için de aynısı söylenebilir. Yönetim panellerini inceleyip, hangisi kolayınıza geliyor ise onu seçin.

mobil uyumlu e-ticaret teması

Türkiye’de bulunan alt yapı tedarikçileri, senelik belirli bir ücret karşılığı hizmet vermektedirler. SEO açısından oldukça başarılı kabul edilebilecek alt yapı hizmetleri sunmaktadırlar. Buna karşılık da WordPress ve Opencart halka açık ve ücretsiz yazılımlardır. Çeşitli eklentiler ve modüller ile daha kendinize has hale getirebileceğiniz bu iki alt yapıda, masraflar daha çok tema ve geliştirme çalışmaları için yapılacaktır.

Kullanacağınız Script hızlı olmalıdır veya en azından hızlandırılabilir olmalıdır. Google ve ziyaretçiler hızlı siteleri sevmektedir. Arama motorlarını ve ziyaretçileri sıkmak, isteyeceğiniz en son şey olmalıdır.

Günümüz akıllı telefonların çağı. İnsanların birçoğu siteleri, akıllı telefonları üzerinden ziyaret etmektedir. Bu da mobil uyumlu bir tema seçmeniz için çok önemli bir gerekçedir. Hatta sadece mobil uyumlu değil; tablet uyumlu da olması gerekmektedir. Buna mutlaka dikkat etmeliyiz. Temanın ve altı yapının mobil yüklenme hızı da yüksek olmalıdır.

Seçeceğiniz temanın temiz kodlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ben bir Webmaster değilim ve kodlamadan da anlama diyenler için bir site önereyim. W3 validator! Bu siteye gidip, seçmeyi düşündüğünüz temanın demo adresini adres çubuğuna yazın ve ‘check’ butonuna basın. Kodlama hatalarını ekrana getirecektir. Bir uzmandan da bu konuda yardım alabilirsiniz. Aslında Sitenizi kuracak olan Webmaster sie bu konuda yardımcı olacaktır. Olmuyor ise başka bir uzman seçmenin zamanı gelmiş demektir. Siteler Css3 ve Html5 kriterlerine uygun olarak ve doğru kodlanmalıdır. 

Yorulan var ise; lütfen el kaldırsın. Çay-kahve artık canınız ne çektiyse; kendinize bir ikramda bulunun. Bu konu çok uzun. E-ticaret SEO hazırlık aşaması çalışmaları gerçekten çok önemli. Uzun-uzun üzerinde durmalıyız ki; hata yapmayalım.

Alan adı seçimi: Akılda kalacak bir alan adı seçmek yapacağınız en doğru iştir. Hedef anahtar kelimeleriniz alan adında geçmeli diyenlerin safsatalarına kesinlikle inanmayın. Bazı siteler binlerce farklı ürün satıyorlar. Alan adları ayakkabicantaparfumtekstilmobilya.com şeklinde mi olmalı? Asla! Kolay hatırlanabilecek ve mümkün mertebe kısa bir alan adı işimizi görecektir. 

Uzantı seçimi: Hedef kitleniz Türkiye’de ise; .com.tr uzantısını tercih etmek çok mantıklı olacaktır. Tüzel kişiliğe sahip bir şirket iseniz; kendi şirketinizin adına bir adet .com.tr uzantısı alabilirsiniz. Gerekli belgeleri ilgili kuruma ulaştırmanız durumunda, alan adınıza ve uzantınıza kolayca sahip olabilirsiniz. Marka tescil yaptırarak da .com.tr uzantılı bir alan adı sahibi olabilirsiniz. Yine gerekli belgeleri ilgili kuruma ulaştırmanız yeterli olacaktır. Böyle bir uzantı alamadıysanız, öncelikli olarak .com uzantısını terih edin. Daha sonra sırası ile .org ve .net uzantılarını deneyebilirsiniz. İlk başta belirttiğimiz uzantının arama sonuçlarında bir miktar avantajlı konumda olduğu bir gerçektir. Ancak bu etki çok abartılacak bir konu değildir. Sıralamadaki sonucu belirleyen birçok faktörden sadece bir tanesidir.

Webmaster seçimi: Aslında en başta anlatılması gereken konu buydu. Ancak yeni aklıma geldi ve yazının akışını da değiştirmek istemedim. Buna çok dikkat edin arkadaşlar.

SEO Atasözü: ‘Yarım Webmaster siteden, yarım doktor ise candan eder.’ 

İşini iyi bilen bir uzman ile çalışmak için araştırma yapmaktan çekinmeyin. Bu konu en hayati meselelerden birisidir. Art niyetli ve/veya acemi bir Webmaster ile çalışmak, e-ticaret kariyerinizi erken bitirmeye neden olabilir. Bu konuda bizden ücretsiz olarak destek alabilirsiniz. Sizlere seve-seve yardım etmeye hazırız. Bu konu biraz karmaşıktır.

Doktor olmadığımız halde bir doktorun iyi bir doktor olup olmadığını nasıl anlarız?

Teyzeler ve amcalar (Ulen geldik 40 yaşımıza, olduk biz de amca teyze… Teyze olmaz da, amca olur aslında. Hala kendimi genç görme eğilimindeyim.) genelde konu komşuya sorarlar. Etraflarında duydukları tıp hikayelerine dayanarak bir karara varırlar. Benzer bir metot ile doğru seçimi yapmak bu sektörde mümkün mü? İşte bütün mesele bu! Bence önce bizim gibi SEO firmalarında bu konuda fikir alın. Ücretsiz olarak çoğu firma size gerekli bilgileri verecektir. Kararınızı daha sonra verin.

Bir metot öner de biz de bilelim diyenleri duyar gibi oluyorum. Aklıma bir metot geldi! İlgili uzmandan referans isteyin. Bu referans verdiği siteleri bize gönderin. Biz de bir kontrol edelim. Eğer ortaya iyi bir iş koymuş ise; size bildirelim. Elimizden bu kadarı geliyor.

İş bununla da kalmıyor; kurulumdan sonra ek hizmetlere ihtiyacınız olacak. Uzman kardeşimizin ulaşılabilir olması lazım. Ek hizmetler üzerinde bizi sömürmemesi lazım. Emeğinin hakkını elbette almalı; ancak kazıklamak gibi bir yola heves etmemeli. Aslında ne gibi ek hizmetlere ihtiyacınız olabileceğini serinin diğer bölümlerinde yazacağım. Bu hizmetleri de kapsayacak şekilde bir anlaşma yapabilirsiniz. Ani müdahaleler için de sabit bir fiyat belirleyip, işinizi bir miktar da olsa sağlama alabilirsiniz.

Sunucu Seçimi: Hedefiniz Türkiye ise kesinlikle yerli ve hızlı bir sunucu seçmelisiniz. Burada firma ismi vermeyeceğim. Bu konuyu araştırıp doğru firmaya ulaşacağınıza eminim. Forumları ve diğer yazıları biraz inceleyin derim. Hızlı demiştik! Evet; sunucu yanıt süresi kesinlikle çok kısa olmalı. Sunucu hizmeti aldığınız firma, düzenli aralıklarla yedek almalı ve satış sonrası hizmetleri mükemmel olmalı. Sizi kaderiniz ile baş başa bırakmamalı. Sunucu firma Hacker saldırılarına karşı gerekli önlemleri almalı. Kesintiler, arama motorlarının hiç de sevmediği şeylerdir.

SEO Atasözü: ‘SEO’cu SEO’cudan üstündür.’

Sonuç olarak hazırlık aşamalarında neler yapılması gerektiğini, elden geldiğince detaylı olarak incelemeye çalıştık. İşin en başından doğrularla yola çıkmak, çok değerli olan zaman ve para kayıplarını önleyecektir. Detaycı olmanız ve meseleleri derinlemesine incelemeniz e-ticaret SEO için en vazgeçilmez iki kavramdır. Başarılı olmanın adeta anahtarı hükmünde olan bu iki kavram, bir rehber olarak her zaman yanı başımızda olmalıdır.

Yazımızın devamı en kısa zamanda sizlerin istifadesine sunulacaktır. Bu konuda çok ciddi bir açığın olduğunu düşünüyorum. Elimizdeki bilgileri sizlerle paylaşmaktan mutlu olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Sevgiyle kalın…

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s