E-ticaret SEO – Siteleri Hazır Hale Getirmek

Bu yazıda, SEO açısından önemli başka bir konuyu işleyeceğiz. E-ticaret siteleri ürün girmeye başlamadan önce hazır hale getirilmelidir. Sırası ile neler yapmamız gerektiğine biraz sonra bakacağız. Arama motorlarının siteleri bir bütünlük içerisinde değerlendirdiğini unutmamak gerekir. Bir sürü faktör bir araya gelip, sizin Google gibi arama motorları nezdinde sahip olduğunuz itibarı oluşturur. Biz bu sebeple e-ticaret sitelerinin SEO çalışmalarının, kuruluş aşamasında başlaması gerektiğini düşünüyoruz.

Not: En altta bulunan anketi doldurmayı lütfen unutmayın. Yolumuzun doğru olduğunu bilmek bizi neden mutlu etmesin ki :)?

Hale hazırda kurulmuş olan ve yayın hayatına devam eden siteler için de SEO çalışmaları yapılabilir elbette. Site kurulurken her şey sıkı tutulursa işler kolaylaşacaktır. Bizim dikkat çekmek istediğimiz husus budur. Maddelere geçmeden önce kısa bir videomuz var; isterseniz birlikte izleyelim.

E-ticaret Sitelerini Hazır Hale Getirmek İle İlgili Video


Siteleri hazırlarken, sırası ile neler yapmamız gerektiğine bir göz atalım.

E-ticaret SEO için Sitelerini Kusursuz Olmalı

1- İletişim bilgileri: Firmanızın adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları ilgili bölüme girilmiş olsun. Bu bilgileri paylaşmak sitenin şeffaf ve müşteri odaklı olduğunu gösterecektir. Arama motorları için de oldukça önemli bir konudur.

2- Hakkımızda bölümü: Bu bölümde firma ve faaliyetleri hakkında geniş bilgiler verebilirsiniz. Firmanın kuruluş tarihi ve diğer bilgileri de özenle girilmelidir. Ayrıca firmanın misyonunu ve vizyonunu da kısa birer paragraf ile ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Şirketiniz ile ilgili resimleriniz varsa; hiç çekinmeden bu bölümde paylaşabilirsiniz. Bu hem arama motorları tarafından hem de ziyaretçiler tarafından olumlu karşılanacaktır.

3- Değişim ve iade politikaları: Şirketinizin değişim ve iade politikalarını açık bir şekilde belirtin. Anlaşmazlık durumlarında TTK devreye girecektir; ancak değişim ve iade politikalarınız TTK ile uyumlu ise metniniz geçerli bir hale gelecektir. Değişim ve iadelerde bir miktar esnek ve müşteri odaklı olmak her zaman iyidir. Olumsuz bir durumda müşterinizin nasıl hareket etmesi gerektiğini açık bir dil ile belirtin. Bu süreci mümkün olduğu kadar kolaylaştırın.

4- Satış sözleşmesi: Satış sözleşmesi TTK’ya, borçlar kanununa ve tüketici kanunlarına uygun olarak düzenlenmeli ve sitenin ana sayfasında rahat görülebilecek bir bölümünde yayınlanmalıdır. Hatta Footer veya Side Bar bölümünde yayınlanmalıdır. Genelde tercih edilen alan, sitenin en altında bulunan Footer bölümüdür. Böylece tüm sayfalarınızda satış sözleşmenizi görünür hale getirmiş olursunuz.

5- Üyelik sözleşmesi: Ziyaretçiler sitenize üye olmak isteyebilirler. Bu durumda bazı özel bilgilerini sizinle paylaşmak durumunda kalabilirler. Herhangi bir şekilde bu durumdan zarar da görebilirler. Üyelerinizin bilgilerinin korunmasını bir sözleşme ile garanti altına almalısınız. Yine sitenizin en alt kısmında, kolayca görünecek şekilde bu bölümü eklemelisiniz.

6- Blog: Sitelere mutlaka bir tane blog eklemelisiniz. SEO için olmazsa olmaz kavramlardan birisdir. Burada yayınlayacağınız kaliteli içerikler, ziyaretçi sayınızı ve sıralamadaki konumunuzu olumlu etkileyecektir. Blog bölümünde içerikleriniz ile alakalı, ilgi çekici içerikler oluşturmak gerçekten çok önemlidir.

7- Canlı destek: İletişimi kolaylaştırmak ve müşteri sorularını anında yanıtlamak SEO açısından dolaylı, müşteri deneyimi açısından direkt etki edecektir. Sitenizde uzun süre vakit geçiren ve satış temsilcisi ile diyalog kuran müşteriler, satın alma işlemini tamamlamak için sizi daha fazla tercih edeceklerdir. İstatistikler bunu net bir şekilde ortaya koymuştur. SEO açısından bakacak olursak, site içerisinde ziyaretçinin geçireceği süreyi uzatmış oluyorsunuz. Arama motorları da bu durumdan oldukça hoşnut olmaktadır.

8- Sosyal medya: Daha önceden açmış olduğunuz sosyal medya hesaplarınıza sayfalarınızdan bağlantılar verin. Google+, Facebook, Twitter, Pinterest, İnstagram, Tumbler ve Youtube gibi sosyal paylaşım mecralarında hesaplarınızı özenle oluşturun ve bir-iki paylaşım yapın. Sitenizden bu hesaplarınıza kolayca ulaşmak mümkün olsun.

e-ticaret seo

9- Beğen, takip et ve paylaş butonları: Ziyaretçiler ürünlerinizi çok kolay bir şekilde paylaşabilmelidir. Bunun için gerekli hazırlıkları yapmak da sizin görevinizdir. Ürün resimlerinizin hemen yanına, paylaş butonları ekleyip bu işlemleri kolaylaştırmalısınız. Hem ürünün ve sitenizin popülaritesi artar, hem de SEO çalışmalarınıza büyük katkı yapar. Google gibi arama motorları sosyal paylaşım sinyallerine çok dikkat etmektedirler.

10- Güvenlik sertifikası: E-ticaret sitelerinde bu sertifikanın mutlaka tanımlanmış olması lazım. İnsanlar kredi kartı bilgilerini paylaşırken, çeşitli endişeler yaşamaktadır. Geçmişte duyulan ve yaşanan acı tecrübeler, alışveriş yapmak isteyenleri daha temkinli hale getirmiştir. Bu sorunu kaliteli bir güvenlik sertifikası ile kolayca aşabilirsiniz. Müşterilerinizin verilerini çok yüksek bir seviyede koruduğunuzu ve kayıt altında tutmadığınızı ilan etmiş olursunuz.

11- Ödeme yöntemleri: Kapıda nakit ödeme, kapıda kredi kartı ile ödeme, havale ile ödeme veya sitede kredi kartı ile ödeme gibi ödeme seçeneklerinin tümünü sunmak size büyük avantaj sağlayacaktır. İnsanlar dilediği bir metot ile ödemek konusunda özgür bırakılmalıdır. Bu konuda bir zorlama, olumsuz etki edecektir. Hem güven kaybına hem de müşteri kaybına neden olacaktır. Payu, Paypall ve sanal pos gibi seçeneklerden birisini değerlendirebilirsiniz. Kargo firmaları ile de anlaşıp, kapıda ödeme alabilirsiniz.

12- Tasarım: Sitenizin bütün bölümleri tamamlanmış olsun. Slayt bölümü, Side Bar ve tasarım ile ilgili tüm bölümler tamamlanmış olsun.  Kaliteli Banner’lar ile ana sayfanızı ve ürün sayfalarınız daha ilgi çekici hale getirin. Müşterileriniz ürünlerinizle ve şirketinizle ilgili bilgi sahibi olsunlar. Hatta kampanyalarınızı da yan tarafta ve üst tarafta duyurabilirsiniz. Eksik veya tamamlanmamış bir yer bırakmayın.

13- Kargo takip: İnsanlar için bir kargo takip bölümü oluşturun. Sizin e-posta yolu ile bildirdiğiniz kargo numaraları ile, gönderilerini kolay bir şekilde takip edebilsinler. Kargo firmalarının entegrasyon kodları ile bu işi hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.

14- Google site yöneticisi araçlarına kayıt: Sitenizi Google’a kayıt ettirin. Bu sayede sitenizin sağlık durumunu ve çeşitli önemli istatistiklerini takip edebilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığı ise; başka bir yazımızın konusu olsun. Başka arkadaşlar da bu konu ile alakalı değerli yazılar paylaşmışlar. Onların yazılarından da bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

15- Google Analytics Kaydı: Google’ın bu servisine de sitenizi mutlaka kaydettirin. Size siteniz ile ilgili harika istatistikler veren bir hizmettir. Nasıl yapıldığını başka bir yazımızda anlatalım.

16- Site haritası: Site haritası oluşturup, Google webmaster araçlarına göndermeliyiz. Bu sitemizin daha doğru ve hızlı indeks almasını sağlar. Arama motorlarından bir şey gizlemediğimizi ve doğal çalışmalar yaptığımızı da göstermiş oluruz.

17- Robots.txt dosyası: Bu dosya ile arama motorlarına yol gösteririz. Örümcekler sitenizi ziyaret ettiğinde öncelikle bu dosyaya göz atarlar ve ondan sonra diğer sayfalarınıza yönelirler. Bu dosya sayesinde arama motorlarına yol gösterebilirsiniz. İşinin uzmanı bir Webmaster size bu konuda yardımcı olacaktır.

18- Ürün yorumları: Müşterilerinizin ürünlere yorum yapmalarına müsaade edin. Bunun için ürün sayfalarınızın tümünde yorum bölümü oluşturun. Bu SEO açısından ve ziyaretçiler açısından önemli bir konudur. Hatta müşterilerinizi ürünlerle ilgili yorum yapmaya teşvik edin.

19- Ürün puanlama sistemi: Bu da sitede geçirilecek süreyi arttıracak ve güven telkin edecek başka bir yöntemdir. Müşterilerinizden, satın aldıkları ürünlerle 1 ile 10 arasında bir puan vermelerini isteyebilirsiniz. Bu özelliği yorum sayfası ile birlikte de uygulayabilirsiniz. Burada tercih tamamen size kalmış durumda.

E-ticaret SEO İçin Doğru Alt Yapıyı Seçin

Atlamış olduğum birkaç şey olabilir. Ancak genel hatları ile bütün bunları hazır hale getirmeden ürün girmeye başlamamalısınız. Google sitenizi ziyaret edip, eksiklikleri fark ettiğinde size belki de bir ay kaybettirecektir. Ne zaman sizi tekrar ziyarete geleceğini bilemeyiz. Yüksek bir ziyaretçi deneyimi için de bütün bunlar gereklidir. İhmal edilmemesi ve üzerinde titizlikle durulması gereklidir. Satın alacağınız alt yapı ile, bu düzenlemelerin basit bir şekilde yapılabildiğine emin olun. Script üreticilerinin çoğunda bu özellikler artık var. Biz hiç bir şeyi daha sonraya bırakmadan bütün maddeleri tek-tek tamamlıyoruz. Kervan bu konuda maalesef yolda düzene konamıyor.

Ana sayfamızı ziyaret edip, diğer yazılarımızı da incelemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s