E-ticaret SEO – Ürün Girmek

Merhaba tekrar. Artık hazırlıklarımızı tamamladık ve içerik girmeye hazırız. E-ticaret sitelerine ürün girmek aslında çok özen isteyen bir iştir. Başarı için bu şart arkadaşlar. Başka yolu yok! Şimdi meseleyi madde-madde ele alalım. Sırası ile neler yapmalıyız bir bakalım. İsterseniz resimlerden başlayalım.

Not: En altta gelenek haline gelen bir anketimiz var. Bir göz atmak isteyebilirsiniz.

E-ticaret SEO Standartlarında Ürün Girmek

1- Kendi çektiğiniz resimleri kullanın: Bu söylemesi kolay ancak yapması zor bir şey. Ürünleri direkt olarak tedarikçiden gönderiyor iseniz; resim çekme şansınız olmayabilir; velev ki çektiniz, resimler istenilen kalitede olmayabilir. Ben tedarikçinin sitesinde Xml ile ürün çekiyorum arkadaşım; sen neyden bahsediyorsun diyenler neden olmasın? Onların SEO açısından işleri çok ama çok zor. Dışarıdan alınan linklerin değeri de bir miktar düştüğü için, sıralamalarda iyi yerlere gelmek çok güç olacaktır. O konuya daha sonra dönelim.

Önümüzde 3 yol var. Resimleri kendimiz çekebiliriz; ki bu SEO açısından en iyi seçenektir. Resimleri çekmeyiz ancak özgün hale getiririz. Bu seçenek de biraz emek ister. Ben Xml ile ürünleri siteme çeker geçerim; arkama da bakmam diyebiliriz. Evet arkanıza bakmazsınız gerçekten de. Sıralamalarda önünüzde yer alan sitelere bakar durursunuz. Peki Mustafa; nasıl olacak bu özgünleştirme işi? Aslında çok kolay! Biz küçük bir video hazırladık. İzleyip nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Başka metotlar da bulabilirsiniz elbette. Bu en kolayı diye düşünüyorum.

Resim Özgünleştirme ile ilgili Video

 

Bu işlemi de bitirdiniz. Sıra geldi resim SEO ayarlarına. Bunu da sizin için hazırladığımız video ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Burada aslında ortaya koyduğumuz en önemli şey; emeğimiz. Emek verir ve işi baştan sıkı tutar isek; başarı şansımız ciddi oranda artmış olacaktır.

Resimler İçin SEO Yapmak İle ilgili Video

 

2- Özgün açıklamalar kullanın: Resim işini hallettik; sıra geldi ürün ile ilgili açıklama girmeye. Bu işte de olabildiğince özgün olmaya çalışacağız. Kendi cümlelerimiz ile ürün ile ilgili doyurucu bir açıklama gireceğiz. Ürünün adı zaten muhtemelen en büyük başlık olan h1 Title olacaktır. Siz açıklamaya direkt yeni bir başlık atarak girmeyin. Önce fazla büyük olmamak şartı ile bir tane ürün resmi girin. Ürün resmine alt etiket girmeyi de ihmal etmeyin. Resimden sonra bir kaç satır başlıksız bilgi girin. Bu ürün ile birlikte şu ürün hediye gibi. Bu ürünü kapıda kredi kartı ile veya nakit ödeyebilirsiniz. Farklı şeyler yazılabilir. Daha sonra ürün özelliklerini geçmeliyiz. Bunu h2 Title veya h3 Title (başlık) ile girebiliriz.

Ne anlama geliyor bu h1, h2, h3, h4 ve h5 Title denen kafa karıştırıcı kelimeler? Çok kolay! Başlığın karakter büyüklüğünü ifade ediyor. En büyük ve otoriter başlık h1 Title’dır. Küçülerek devam eder gider bu. Arama motoru siteye şöyle bir bakar; h1 başlığa ayrı bir önem verir. Oraya daha bir dikkatli bakar. Ama siz gider her başlığı h1 yapar iseniz; bu site beni kandırmaya çalışıyor der. Küser ve siteyle arasına mesafe koyar. Bu mesel anlaşıldı sanırım. Ürün özellikleri diye bir başlık atmak yerine, falanca marka falanca model ütü özellikleri diye başlık atmak daha enfes olur. Böylece yazının ne ile alakalı olduğunu daha iyi anlar arama motorları.

e-ticaret seo

 

Özelliklerden sonra da daha küçük bir başlıkla, daha farklı bilgiler verilebilir. Dikkat etmeniz gereken konu açıklama bölümünde anahtar kelimeyi (ürün ismini) gereğinden fazla kullanmamak. Gereğinde fazla kullanmamak çok ucu açık bir tabir oldu. 2-3 kere geçse açıklama içinde aslında yeter. Çünkü zaten başlıklarda da kullandık ürün ismini.

3- Meta açıklama bölümünü mutlaka doldurun: Bu konuyu fazla uzatmama gerek yok. Meta Discription; ürünün kısa bir özetidir. Bol buhar üreten ve kolay kullanılabilen bilmem ne marka ve bilmem ne model ütü gibi… Burada meseleyi fazla uzatmak doğru değildir. 1 veya 2 cümle ile özet geçmeliyiz. Meta açıklama girerken normal bir cümledeki imla kuralları geçerlidir. Büyük harfle cümleye başlanır ve nokta ile cümle bitirilir.

4- Anahtar kelimeleri girin: Google anahtar kelimeleri okumadığını ve kale almadığını beyan etmiştir. Başka arama motorlarının bu konudaki tutumları farklı olabilmektedir. Siz işi abartmadan 3-5 anahtar kelime girin. Anahtar kelime girerken küçük harf kullanıyoruz ve virgül boşluk şeklinde devam ediyoruz. Girdiğimiz son anahtar kelimeden sonra virgül atmıyoruz.

5- Gereğinden büyük resimler kullanmayın: Site hızını düşürmemek için de tedbir almalıyız. Resimler yeterli kalitede ve büyüklükte olmalı. Gereğinden büyük resimler kullanmak sayfanızın açılış hızını düşürecektir. Bu işi için çeşitli sıkıştırma programları piyasada bol miktarda mevcut. Biraz araştırma ile siz de bu işin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

6- Başlık atarken analitik düşünün: İnsanlar ne şekilde arama yapar diye düşünmek gerçekten çok önemlidir. Başlıklara bir miktar bu arama eğilimlerini yansıtmaya çalışın. İnsanlar illa ki hasta karyolası şeklinde bir arama yapmayabilir. Yatalak hasta yatağı veya hastane yatağı diye de arama yapabilirler. Bunu göz önünde bulundurarak ürün girişi yaparsanız, rakiplerinize üstünlük sağlayabilirsiniz. Siz bu örnekleri çoğaltabilirsiniz. 

7- En önemli anahtar kelime ile ilgili yapılaması gerekenler: Diyelim ki siz çiçek satan bir mağazaya sahipsiniz. Ürün açıklamalarında illa ki çiçek kelimesi geçecektir. Her ürün açıklamasında olmasa bile, bir iki açıklamada bir çiçek kelimesinden ana sayfaya link verebilirsiniz. Bu arama motorlarının dikkatini çekecektir. Ana hedef kelimede yükselmek için önemli bir uygulamadır.

8- Site başlığını optimize etmek: Aslında bu daha önce halledilmesi gereken bir konu olmalıydı. Ben burada bahsetmiş olayım. Her sitenin bir başlığı (title) vardır. Bu başlıkta önemli 2-3 anahtar kelimeniz mantıklı bir şekilde geçebilir. SEO açısından çok ama çok önemlidir. Diyelim ki ev tekstili satan bir siteye sahipsiniz. Örnek bir başlık şu şekilde olabilir;

Ev tekstili ve eşyası online satış mağazası | Bilmem ne tekstil

9- Site kısa açıklaması (meta discription) girmek: Burada da bir iki cümle ile sitenin ne ile alakalı olduğunu yazmalısınız. Yine abartıya kaçmadan 2-3 cümle ile bu işi bitirmeliyiz. Diyelim ki motosiklet yedek parçası satıyorsunuz. Örnek bir meta açıklama şöyle olabilir;

Firmamız falanca markaların yedek parça ve aksesuarlarını online olarak yapmaktadır. Motosiklet yedek parçaları ile ilgili bol çeşit mağazamızda sizleri bekliyor.

10- Site anahtar kelimelerini girmek: Burada da sitenizin en önemli anahtar kelimelerinizi girmelisiniz. 5-10 tane önemli anahtar kelimeyi virgül boşlu şeklinde girmelisiniz.

11- Ürünün ait olduğu kategoriye SEO ayarları yapmak: Hiç üşenmeden kategorilere de 3-5 satır özgün açıklama girmeliyiz. Kategorinin ne ile alakalı olduğunu meta açıklama bölümüne girmeliyiz. Kategorilere de 3-5 anahtar kelime girip SEO ayarlarını tamamlamalıyız.

Bütün bunları doğru bir şekilde yaptınız mı? Şimdi orta şekerli bir kahve ısmarlayabilirsiniz. Tek bir ürünü de bu şekilde girmiş olduk. Ulen Mustafa; biz bu şekilde ürün girersek helak oluruz; bu işle baş olmaz diyenler mi var yoksa aranızda? :). Evet; 500 ürünün satıldığı bir site için bu işlemler 1 ay kadar sürecektir sanırım. Bunları yapmaz iseniz; en kısa zamanda bize müracaat edip, SEO işlemleri için teklif istemek zorunda kalabilirsiniz. Orta kahve söyleme sırası bize geçmiş olur.

İçerik bu şekilde girilecek. Başka yolu yok! Siz başarılı olup, bize dua edeceksiniz. Bu işleri biz yapamayız; gidelim ASYA SEO ile anlaşalım da diyebilirsiniz. Bunu yadırgamayız :). O zaman bütün bu işleri biz sizin adınıza yaparız. Aylık da paramızı alırız. Seçim her zaman sizdedir.

E-ticaret SEO eğitimleri imkanlar el verdiği sürece devam edecek. Sevgiyle kalın…

 

 

 

Reklamlar

E-ticaret SEO – Ürün Girmek” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: 7 Anahtar Parça Ile Kışa Hazırız | Modasahne

  2. Geri bildirim: Tanıtım Yazısı Nasıl Daha Etkili Olur? | ASYA SEO – Profesyonel SEO Şirketi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s