SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Sitelerde yayınlanan kaliteli ve SEO uyumlu makalelerin değerine paha biçilmez. Biçilse de ben biçemem. Google biçer. Ben gördüğünüz üzere bir makaleye yazıyorum şu an. Giriş yapıyorum yazıya. Şimdi ben bu girişi fazlaca uzatır da sizleri sıkarsam, muhtemelen bu yazıyı okumaya devam etmeyeceksiniz. Konumuza inceden girelim.

Bu arada not: En altta bezdirici bir anketimiz daha var. Doldurmayı ihmal etmeyelim.

Bildiğiniz üzere, Google içeriği kral ilan etmiştir. O ediyor ise ben de ediyorum. Ne eksiğim var Google’dan? Siz de edebilirsiniz. İçeriğin kral olabilmesi için birkaç şart var. Peki; nedir bunlar? Bakalım hemen.

SEO Uyumlu Makale –  Entellektüelizm İlişkisi

Malumunuzdur ki; bazı gazetelerin önemli köşe yazarları eşşek yükü para almaktadırlar. Bu kadar parayı, yazılarını imla kurallarına uygun olarak yazdıkları için mi alıyorlar? Tabi ki hayır! Gündemi takip ediyorlar ve kendilerini sürekli geliştiriyorlar. Bilginin peşinde koşuyorlar. Kitap, dergi ve gazete okumaktan helak oluyorlar. Taraflı yazıyorlar kardeşim, köşe yazarlarını geç bir zahmet diyenler hiç de az değildir. Ben örnek olsun diye verdim. Kızmayın hemen.

seo uyumlu makale

Makale yazabilmek için öncelikle birikiminiz olacak. Bol-bol kitap okumalısınız. Dergi ve gazete okumanız gerektiğini saymıyorum bile. Bir dünya görüşünüz olmalı. Hayatı anlamaya çalışan biri olmalısınız. Ben Türkiye’de ne zaman makale yazdırsam büyük hüsran yaşadım. Adam 20 makale gönderdi; neredeyse 20 makale de birbirinin aynı. Sanırım iş bittikten sonra bir göz atma zahmetinde bulunmamış. Fark ettim ki; birikimi ile doğru orantılı olarak ancak o kadar yazabilmiş.

Müşterilerinize makale hizmeti verecekseniz; kendiniz ile ilgili emin olmalısınız. Adam 1 kere aldanır ama bir daha aldanmaz. Siz de bizim Hamza bakkal gibi sinek avlarsınız. Adamın sitesine verdiğiniz zarar da cabası.

Her konuda makale yazarım diyenlerden hep şüphelenmişimdir. Makale yazdırmaktan da kendimi alamamışımdır. Sonuçta ben de bir insanım. Zaaflarım var. Sonuç itibarı ile hep kazık yemişimdir. Ne iş olsa yaparım abi diyen tipleri anımsatıyorlar bana. Bence SEO uyumlu makale yazmak isteyenler belirli alanlara yönelmeliler. O alanlarda kendilerini geliştirip, müşterilerine kaliteli hizmet sunmalılar.

SEO Uyumlu Makale – Teknik Bilgi İlişkisi

Bizim bakkal Hamza oto yedek parçadan iyi anlar. Mesela hangi arabaya hangi şanzıman yağı katılır iyi bilir. Ama bakkal işinden hiç anlamaz. Ona göre bakkal, içinde çeşitli ürünler olan ve müşterilerin gelip alışveriş yaptığı bir yerdir. Mal nereden ucuza alınır, raflara nasıl dizilir ve müşteriye nasıl sunulur hiç bilmez. Bu konuda teknik bir bilgisi yoktur. Hamza katil olursa süt yüzünden olacak. Bunun sebebini tanıtım yazısı adlı makalemi okuyanlar bilirler.

Makale yazmanın da SEO açısından bir tekniği vardır. Makalenin ana başlığının ilk kelimeleri anahtar kelimeyi içermelidir. Mesela daha kaliteli armut yetiştirmekle ilgili bir makale yazacaksınız. Örnek bir başlık şöyle olabilir: ‘Kaliteli Armut Yetiştirmek İçin Yöntemler’

kaliteli armut

Ana başlıktan hemen sonra ikinci bir başlık SEO uyumlu makalelerde pek atılmaz. Siz de atmayın. Konuya biraz giriş yapın. Yazının devamının ne ile alakalı olacağını okuyuculara anlatın. 5-10 satır yazdıktan sonra gelişme bölümüne güzel bir başlıkla geçebilirsiniz. Armut konusundan devam edelim. Yazıda kullanacağımız 2. başlığa geçiyoruz. Kesinlikle h1 boyutunda bir başlık atmıyoruz. h2 veya h3 boyutunda bir başlık atabilirsiniz. Örnek bir başlık da şöyle olabilir: ‘Kaliteli Armut Yetiştirmek Emek İster’

Bu noktadan sonra teknik bilgiler vermeye başlayabilirsiniz. Paragrafları aşırı uzun tutup okuyucuları sıkmayın. Akıcı bir kaleminiz olsun. Bir daha başlık kullanıp kullanmamak size kalmış. Kullanmak isterseniz dikkat etmeniz gereken bir kaç konu var. Atacağınız 3. başlık, 2. başlığın alt başlığı hükmünde mi? Öyle ise; h3 boyutunu tercih etmelisiniz. Hiyerarşiye dikkat etmiş oluyoruz böylece. 2. başlıktan tamamen bağımsız bir konu işleyecekseniz yine h2 boyutunu kullanabilirsiniz.

armut ve ayı

Makaleleri okuyucu için yazın cümlesini ne kadar tekrar etsem azdır. Arama motoru makalenizi ile ilgili duygular beslemez. Zira adı üstünde o bir arama motoru. Ama okuyucular insan oldukları için beğenme ve beğenmeme gibi duygular içerisine girebilirler. Ulan bu yazı tamamen zaman kaybı deyip anında çıkıp gidebilirler de. Siz yazınızı insanlara pazarlayın. İnsanlar beğenirse, Google amca da beğenir. Sizi veya müşterinizi iyi yerlere koyar. Herkes mutlu olur.

Bizim bakkal Hamza dükkanı kendi rahatına gelecek şekilde düzenler mesela. Geçenlerde jilet almaya kalktım, baktım ortada yok. Gitmiş kendi yanına koymuş. Dedim Hamza; kadın kız olur dükkanda, jilet isteyemeyiz. Assana şunları uygun bir yere. Böyle daha iyi dedi geçti gitti. Adamın zihniyeti bozuk. Biz müşterilere göre bir iş yapacak olsaydı, o jiletleri sabunların ve jölelerin olduğu yere asacaktı. Ama Hamza bu; ne yapacağı belli olmaz. Dolayısı ile de sinek avlar. Bazen beni de avlıyor. Gittim başka bakkalda 5 lira olan mala 7.5 lira verdim. Standart fiyatlıdır bu ürün deyip hiç kontrol etmedim. Meğer her yerde 5 liraymış. Neyse… Hamzayı eninde sonunda avlayacağım.

Makalelerinizi anahtar kelime çöplüğüne dönüştürmeyin. Mutlaka kullanmak zorunda kalacaksınız belirli yerlerde. Ama 40 kere kaliteli armut yetiştirmek cümlesini tekrar edip durmayın. Bırakın yazı nasıl akması gerekiyor ise; öyle aksın.

İmla kurallarından ve düşük olmayan cümlelerden hiç bahsetmedim. İmla kurallarını bilmiyor iseniz; makale yazmaya hiç kalkmayın. Yazarım diyen arkadaşlardan tedarik ettiğim makalelerin hepsi, düşük cümle zenginiydi. Gördüğüm en büyük eksikliklerden birisi de buydu. Bu okuyanları hayatından bile bezdirebilir.

En son konu da resimlerle yazınızı şenlendirmek. Sırf kelimelerden oluşan bir makale insanları sıkabilir. Siz araya birkaç tane resim sıkıştırın. Ben çok insan tanıdım hayatında kitap okumamış ama Teksas Tommiks elinden düşmüyor. Okumayı bir kenara bırakın, nefes almaya üşenen insanlar var. Makale de bir şekilde ihtiyacını giderecek. Mecbur okumaya. Bari tembel kardeşlerimizin de işini kolaylaştıralım. En az bir adet resme de, ilgili anahtar kelimeyi içeren alt etiket eklemeyi unutmayın.

Kalın sağlıcakla SEO dostları.

 

Reklamlar

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?” üzerine 3 yorum

  1. Geri bildirim: 2015 SEO Stratejileri | SEO uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s