Tanıtım Yazısı

SEO işlemlerinin can damarlarından birisi de tanıtım yazısı kavramıdır. Sektör tam olarak ne manaya geldiğini bilmemekle beraber, bu konuyu çok sevmektedir. Sevmek için illa ki bilmek mi gerekir? Hayrı elbette! Biz bilmesek de severiz. Teknik bir konuya duygularımızla yaklaşır. Milletlerin değişik özellikleri vardır. Eğitim sistemi, medya ve benzeri faktörlerle; genetik miras birleşince ortaya böyle kendi has bir millet çıkıyor.

Not: Yazı sonunda bezdirici anketlerimizden biri var. Doldurursanız çok şahane olur.

Her zaman derim, SEO öncelikle felsefi bir iştir. İşin mantığı üzerine yeterince kafa yormamış insanların hiç bulaşmaması gereken bir alandır. Mesela bizim bakkal Hamzayı ele alalım. Adam bir firmada oto yedek parça sorumluymuş. Bir şeylere kızıp bakkal açmaya karar vermiş. Bakkallık ticari olduğu kadar felsefi bir iştir de aynı zamanda. Sütü 3.5 liradan satıyor bizim Hamza. Dedim ki; yahu bu temel bir ihtiyaç, bunu millet daha ucuza satıyor. Sende çok pahalı. Firma yetkilisi sütü bu fiyattan satması gerektiğini söylemiş. O da büyük bir sadakat ile o fiyattan satıyor. Oysa ki; az ötede bulunan markete bir kere müşteri kisvesi ile gitseydi, sütün 2 lira civarında satıldığını görecekti. Sonrasında ise; ben bir yerlerde hata yapıyorum ama nerede diye düşünecekti. Sinek avlıyor bizim Hamza.

hamza bakkal

Bazen şüpheleniyorum; acaba Hamza bakkalın tek müşterisi ben miyim diye. Ne zaman gitsem baş başa oluyoruz. Kimse olmayınca da kendimi süt fiyatlarını konuşmaktan alamıyorum. Sanırım beni görmekten artık çok mutsuz. Aslında ben hiç süt içmem, dolayısı ile satın da almam. Hamza’ya süt konusunda bela oldum bir kere. Belki de 6 ay sonra büyük bir miktar borç ile kapatacakken dükkanı, benim sayemde 2-3 ay sonra daha az borç ile kapatacak. Hayrım bile dokunuyor adama dolaylı yönden. Neyse, bırakalım o sütü 3.5 liradan satsın, biz tanıtım yazısı konumuza geri dönelim.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Sizin; yaptığınız işi ve sitenizi, olabildiğince açık bir şekilde tanıtmanız demektir. Hatta bir ürününüzü veya içeriğinizi dahi tanıtabilirsiniz. Adı üstünde tanıtım yazısı. Tanıtım yazısı imla kurallarına uygun bir şekilde yazılmalıdır. Bundan da önemlisi, okuyanlara yönelik yazılmalı. Sıkıcı ve ne dediği anlaşılmayan bir tanıtım yazısı, okuyucuyu sıkacaktır. Adam içinden, hay senin yazacağın yazıyı deyip derhal ortamı terk edecektir. Haklıdır da! Kaybettiği zamana yanarken, bir süre daha yazıyı yazanı anacaktır. Abarttım sanırım biraz. Ama böyle bir senaryo da gayet mümkündür.

Farz edelim ki bir bilim insanısınız ve kıl dökücü krem icat ettiniz. Bunu vatandaş bir kere sürecek ve ölene dek kıldan tüyden kurtulacak. Sürdükten sonra 5 dakika vantilatör önünde duracak. Yıkanıp kıldan tüyden de arındıktan sonra özel bir kremi gerekli yerlere sürecek. Sadece ilgili kıl dökücü kremin kullanım şeklini yazarak güven telkin edebilir misiniz? Varsayalım ki bu krem gerçek ve gerekli yerlerden de onay aldı. Bilim insanları da etkilerini onayladı. Ne yapmamız lazım? Belgeleri de yazıya iliştirmemiz lazım. Belgeleri iliştirmek dışında ilgili krem ile alakalı izinleri ve ilmi makalelerin linklerini de yazıya koymamız lazım.

Piyasada bol miktarda bulunan ve hiç bir işe yaramayan bir sürü kıl dökücü krem mevcut. Bu millet de bunları daha önce kullanmış ve hiç bir faydasını görmemiş. Hatta kullanıp daha fazla kıllanan bile var. Anlayacağınız millet burnundan soluyor. Nasıl anlatabiliriz bu ürünü insanlara? İşte bu soruyu yanıtlamadan tanıtım yazısı yazmamalısınız. Yazdırmayı aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Google gibi arama motorları birçok şeyi anlayabilecek kapasitededir. Google anlamasa bile uyanık Türk milleti anında anlar. Konuya tamamen ecnebi birisi, sizin ürünleriniz hakkında tanıtım yazısı yazmamalı. Bu yazıyı da bunun için kaleme aldım.

Adam iş makineleri kiralıyor ve iş makineleri ile ilgili tanıtım yazısını fındık eksperliği bölümünden mezun olmuş birine yazdırıyor. Fındık eksperi arkadaş gitmiş forumlarda konu açmış. İş bulamıyor ne yapsın; bari makale yazayım demiş. Adam hayatında toplam 5 kitap okumuş ve gazetelerin en fazla magazin-spor başlıklarına bakmış. Bizim gelişmiş özelliklere sahip iş makinemiz hakkında tanıtım yazısı yazacak. Bu olacak bir iş ise; benim Cumhurbaşkanı olmam da olacak bir iştir.

Tekzip: Fındık eksperlerinden gelen yoğun baskı üzerine, tekzip yayınlıyorum. Evet; kendini geliştirmiş olan fındık eksperi de iyi tanıtım yazısı yazabilir. Kendi geliştirmemiş ise; ilim adamı olsa yine yazamaz. Fındık eksperlerinin de gönlünü böylece almış olduk. Türkiye’de böyle bir bölüm var. Belki ileride patlıcan eksperliği bölümü de açılır.


temsili fındık eksperi resmi

O halde tanıtım yazısı nedir sorusuna bir yanıt bulmuş olduk. Tanıtım yazısı; anlatılmak istenen konunun, içeriğin veya ürünün olabildiğince açık ve inandırıcı bir şekilde kağıda dökülmüş halidir. Gerektiğinde belge ve kaynaklarla da desteklenmesi faydalı olacaktır.

Tanıtım Yazısı Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her yazının bir giriş, gelişme ve sonuç bölümü olmalıdır. İmla kurallarına her zaman dikkat edilmelidir. Düşük cümleler kullanarak, yazı katliamı yapılmamalıdır. Bu konuda yeteneğiniz yok ise; bence zorlamak en iyisidir. Bilmediğimiz konularda yazı yazmak ancak amatörlüğü ortaya çıkarır.  Bildiğimiz konuda kalitesiz yazılar yazmak aynı sonucu doğurur. O halde ne yapalım kardeşim, tanıtım yazısı yazmayalım mı? Bu yazıyı okuyup böyle diyenler hiç de az değildir. Şöyle bir çözüm önerebilirim. Siz elden geldiğince işin teknik kısmını halletmiş amatör bir yazı yazın. Bu yazıyı daha sonra edebiyat, felsefe, sosyoloji ve benzeri bölümlerden mezun bir arkadaşa düzelttirin. Ararsanız böyle bir sürü arkadaş bulabilirsiniz. Böylece hem teknik olarak dolu hem de edebi açıdan kaliteli bir yazı çıkmış olur ortaya.

tanıtım yazısı

SEO hizmetleri verenler çeşitli mecralarda tanıtım yazıları yayınlarlar. Bu yazılardan da ilgili siteye link çıkışı yaparlar. Aynı yazıdan bazen 3-5 link çıkışı yaparlar hatta. Bunun bir mantığı ve faydası yoktur. Tek bir link çıkışı yapacaksınız. Farklı kelimelerden ve farklı şekillerde çıkış yapacaksınız. Bazen domain adından çıkış yaparken bazen anahtar kelimeden çıkış yapacaksınız. Anahtar kelimelerden en fazla %30 oranında çıkış yapın. Diğer çıkışlarınız alan adı üzerinden olabilir. Böylece hem daha doğal olur hemde daha etkili olur.

Etkileyici bir başlık seçmektense, güven telkin bir başlık seçmek önemlidir. Başlığın ilk kelimesi ve/veya kelimeleri, anahtar kelimeyi içermelidir. Yazı içerisinde başlık atacağınız zaman h2 ve h3 boyutlarını seçin. Hiç bir zaman yazı içerisinde h1 başlık kullanmayın. Bunu arama motorları sevmiyor. Gereksiz yere yazıda geçen anahtar kelimelerin altını çizmeyin. Belki en fazla bir tanesinin altını çizin. Gerekir ise; bu altını çizdiğiniz anahtar kelimeyi koyu ve yatık yapın.

Yazı içerisinde asla bol-bol anahtar kelime kullanmayın. Bu gereksiz ve zarar verebilen bir çalışmadır. Yazıdaki başlıklarınızda anahtar kelimeyi geçirmeye özen gösterin. Yazı içerisinde ilgili anahtar kelimenin farklı şekillerini de kullanın. Yazılarınızı küçük paragraflara bölün. 250 kelimelik bir tanıtım yazısı 3 veya 4 paragraftan oluşabilir. Daha fazla sayıda kelime içeren yazılar için benzer bir oranı takip edebilirsiniz.

Tanıtım yazılarınızı link çöplüğüne dönmüş sitelerde yayınlamanın SEO açısından bir etkisi olmayacaktır. Kaliteli haber, forum ve blog sitelerini tercih edebilirsiniz. Bir sır vereyim! Youtube videolarının altına da kısa tanıtım yazıları yerleştirebilirsiniz. Bu gayet etkili bir yöntemdir. Sosyal medya hesaplarınızda da, insanları fazla sıkmayacak yazılar yayınlamak gayet etkili olacaktır.

Yazılarınızı resimlerle destekleyin. Bu resimlerden en az bir tanesinin alt etiketi, hedef anahtar kelime olmalıdır. Resimler hem okuyucuyu memnun eder hem de arama motorlarını.

Reklamlar

Tanıtım Yazısı” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? | SEO uzmanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s