Footer Backlink

Merhaba. Sanırım Footer Backlink konusunda arkadaşların birçoğunun kafası karışık. Yada kasıtlı olarak yanlış bir yönlendirmenin kurbanı olunuyor. Bu konu ile alakalı sayısız deneme yaptım. Tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Yazının sonunda Footer Backlink ile alakalı net bir kanaatiniz olur diye ümit ediyorum.

En aşağılarda bir yerlerde bulunan anketi doldurursanız bizi bahtiyar etmiş olursunuz.

Footer Backlink Nedir?

Genelde derin link derler ama bu tanım tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Footer (sayfanın en altı) bölümü neredeyse tüm alt yapılarda, tüm sayfalara ve yazılara bağlanır. Yani sitede nereye giderseniz gidin, alt bölüm sabittir. Bu sabit bölümden link çıkışı yaptığınızda, aslında sitenin tüm sayfalarından link çıkışı yapmış olursunuz. Hatta tüm içeriğinden link çıkışı yapmış olursunuz. Tek alan adından karşı taraftaki siteye yüzlerce ve hatta binlerce sayfadan link gitmiş olur. Bunu link çıkışı yapan sitenin içerik sayısı belirler. Sitede 5 sayfa, 200 yazı var ise; karşı taraftaki siteye 206 adet link verilmiş olur.

Aslında burada yanlış bir bilgilendirme var. En azından eksik! Eğer herhangi bir site Sidebar kullanıyor ise; buradan alınacak linklerin hükmü de aynı Footer linklerin hükmü gibi olacaktır. Sidebar (yan sütun) da genelde diğer tüm sayfalara bağlanır. Üst kısım için de aynısı geçerlidir. Eğer site özel olarak kodlanmış ise; bu durum değişebilir elbette. Siteyi kodlayan, farklı sayfalara farklı üst ve yan bölümler tanımlamış olabilir. Çok nadir bir uygulamadır. Biz istisnalar kaideyi bozmaz ilkesine göre yazımıza devam edelim.

Footer Backlink – SEO İlişkisi

Doğal olduğu sürece çok etkili bir yöntemdir. Nasıl doğal olur sorusuna öncelikle cevap verelim. Diyelim ki müşterileriniz adına siteler kuruyorsunuz ve toplamda da 100 adet site kurdunuz. Kurduğunuz her sitenin altına da kendi reklamınızı koydunuz. Mesela; ‘web tasarım bilmemne.com’ diye yazdınız ve bilmemne.com‘dan kendinize ait siteye link verdiniz. Bu tamamen doğaldır. Hiç bir zarar vermediği gibi; müthiş de faydası olur. Peki zarar verme ihtimali yok mu? Var! Link aldığınız site Google tarafından ceza almış olabilir. Bu size sadece bir miktar sıra kaybettirebilir. Link aldığınız sitelerin geneli sağlıklı ise; çok büyük bir sorun olmaz. Footer link yerinden kaldırılırsa da sıralama kaybı yaşarsınız. Bu 100 adet linki 2-3 hedef anahtar kelimeden almaya kalkarsanız, başınız derde girebilir. Google kendisini aldatılmış hissedebilir. Böyle hissedince biraz hırçınlaşır ve sizden intikam almak ister. Buna dikkat etmelisiniz. Değişik anahtar kelimelerden alabilirsiniz. Anahtar kelimelerden alacağınız linklerin oranı, toplamda %30’u geçmez ise çok şahane olur. Geri kalanlarını bilmemne.com gibi alan adından ve uzantısından almalısınız.

Footer linkin zararlı olduğu haller elbette var. Mesela adam bir paravan blog ağı kurmuş ve basıyor bunların alt bölümlerinden dışarıya linki. Aylık parasını alıp, keyfine bakıyor. Gel zaman git zaman Google bu adamın link satışı yaptığını fark ediyor. Vay sen nasıl link satarsın diyor ve siteyi Browser’a gönderiyor. Ama alan da satan da birdir Google için. Sonra sana dönüyor. Vay sen nasıl link satın alırsın diyor ve seni de Browser’a gönderiyor. Siz de birazdan paylaşacağım şarkıyı dinleyip, her gece efkar dağıtıyorsunuz. Browser’da havalar soğuk olduğu için sıkı da giyiniyorsunuz.

Yeni sitelere önerilmez derler genelde. Kocaman bir yalandır. SEO hizmetleri üreten bir firmasınız mesela. Müşterilerinizin Footer bölümüne reklamınızı koymayacak mısınız? Doğal ve alakalı olması çok güzel etkiler oluşturacaktır.

Bir site diğer bir siteye kolay-kolay referans olmaz denir. Bunu diyenler haklıdır. Referans olsa bile, Footer bölümünden anahtar kelime ile çıkış yapmaz; hele 10-15 siteye link çıkışı hiç yapmaz. Yapsa da nadir yapar. Siz de nadir yapın. Farklı türden farklı kelimeler ile linkler alın ki; mevzu doğal görünsün. Doğal olmak çok şahane bir şeydir.

Footer Backlink Zararlı mı?

Şimdi sizlerle link çöplüğüne dönmüş bir Footer’ın resmini paylaşayım. Baktığınızda sitenin Pr değeri 6. Trust Flow ve Trus Rank yerlerde sürünüyor. Moz Rank ona keza. Alexa sırası çok yüksek. İçerik tamamen botla çekilmiş. Düşmüş bir alan adı alınmış ve alakasız kopya içeriklerle doldurulmuş. Buradan alacağınız Footer backlink ile Browser yolculuğunu garantilemek çok mümkün.

footer backlink

Gördüğünüz gibi, akıllı tüccar linkleri bir miktar da olsa gizlemeye çalışmış. Fare ile üzerine gelince okunabilir hale geliyorlar.

Footer link kullanırsanız genelde şu senaryolarla karşılaşırsınız. Etki etmez, etki eder, siteyi Browser’a gönderir ve çok etki eder. Bu dördünden en karşılaşmak istemeyeceğiniz şık, 3. şıktır. Dolayısı ile doğru kullanmalısınız. Ancak şu da var ki; Google artık sayfalara ceza vermektedir. Bütün bir siteyi çöpe attığı durumlar da yok değildir. Bu ayrı bir yazının konusudur. Yani sadece linkleme yapılan yazının veya içeriğin ceza alması da muhtemeldir. Şansı çok zorlamamak en iyisidir.

Alt bölümden link çıkışı yapmak dikkat isteyen bir iştir. İnsanlar faydalı buldukları siteleri başkalarına da önermek isteyebilirler. Bunu genellikle anahtar kelime kullanarak değil; direkt bilmemne.com gibi alan adı ve uzantısını kullanarak yaparlar. Başka bir seçenek de bu linkleri nofollow olarak işaretlemektir. Böylece çıkış verdiğiniz siteye kefil olmadığınızı Google amcaya bildirmiş olursunuz.

Son olarak önemli bir noktaya daha değineyim. Böyle bir link sıralamanızı olumlu etkileyebilir. Ancak böyle bir link kaldırıldığında, geldiğiniz yerden daha aşağıya bir yerlere de düşebilirsiniz. Google sizi referans kaybetmiş olarak görecektir. Footer backlink hakkında Wikipedia’da da bir şeyler yazılmış. Okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bizim önereceğimiz link stratejilerini okumak için ‘en kaliteli ve en etkili backlink türleri – 2014’ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sevgiyle kalın…

Reklamlar

Footer Backlink” üzerine 8 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s