SEO Firmaları

Merhaba. SEO firmaları konusunda bir iki kelam da biz edelim istedik. Bu meseleyi hem müşteri açısından hem de firma açısından ele almak istiyorum. SEO hizmeti almadan veya vermeden önce bu yazıyı okumalısınız. Belki bu yazı ile bazı mağduriyetlerin önüne geçmeyi becerebiliriz. Her iki taraf için de söylüyorum bunu. Konu ciddiyet arz ettiğinden, kalemi de hafif ciddi oynattım. Umarım sizleri sıkmam.

SEO Firmaları Açısından

Bir siteyi arama motorları için optimize etmek, büyük bir birikim gerektirir. SEO firmaları hem kaynak hem de tecrübe biriktirmeli. İşin editörlük kısmı ise; daha büyük bir öneme sahip. Bize göre SEO işlemlerinin 3 ayağı vardır. Sitenin bizzat kendisinin, içeriğin ve dış SEO faktörlerinin optimize edilmesi. Bu temel 3 adım kendi içerisinde birçok uygulamayı barındırmaktadır.

Hedef anahtar kelimede, bir siteyi sıralamada iyi bir konuma yerleştirmek için bu 3 temel ayak sağlam olmalıdır. Dış SEO ile belki kısa bir sürede sonuç alınabilir; ancak alınan bu sonucu kalıcı kılmak mümkün olmayacaktır. Kullanıcının site içerisinde kalma süresini ve davranışlarını değerlendiren Google, sitenin sıralamada hak ettiği bir yerde olmadığına kısa bir süre sonra karar verecektir. Daha alt sırada yer alan bir sitenin sunduğu bilgi ve kullanıcı deneyimi daha yüksek ise; ilgili site, üzerinde çalışma yapılan sitenin üzerine çıkacaktır.

Çok fazla emek gerektiren bir hizmet türüdür SEO. Çalışmalar manuel ve doğal olarak sürdürülüyor ise; 1-2 site ile ancak 1 uzman ilgilenebilir. Bu noktada en önemli meseleye geldik. Firmanızı gerçekten bir SEO firması olarak görüyor musunuz? Hizmet verdiğiniz şirketlere veya kişilere faydalı olabilecek misiniz? Gerekli kaynaklara ve tecrübeye sahip misiniz? Azimle bütün SEO süreçlerini yönetebilecek misiniz? Bu sorulara hayır cevabı vermenize rağmen hala SEO firmaları içerisinde görüyorsanız kendinizi, ortada etik bir sorun var demektir.

Her site sahibi olan kurum veya kişi için çok değerlidir. Onlara zarar vermek ve/veya zaman kayıplarına sebep olmak, iyi niyetli bir davranış olarak adlandırılamaz. Bu tarz sözde SEO firmaları kısa zamanda sektörden elenmektedir. İşin kötü tarafı ise; elenene kadar birçok siteye zarar vermektedirler. Bu durum işini hakkı ile yapan diğer SEO şirketlerini de olumsuz etkilemektedir. Güven sorunu yaşayan müşteriler ile SEO firmaları arasında çeşitli sorunlar yaşanmaktadır.

kazık

Şimdi bu kazık resmine kafayı takanlar olacaktır mutlaka. Yazı ağır ilerlediği için biraz gülmenizi istedim. Kazık yemek deyimi yerine başka bir deyim koymayı deneyin. Şahsen ben. meseleyi daha güzel anlatan bir deyim bulamadım. Aldatılmak veya dolandırılmak tam olarak kazık yemek ile aynı manaya gelmemektedir. Kazık yemek veya atmak daha genel ve daha masum gibi geliyor. Dolandırmak veya dolandırılmak çok daha ciddi bir konudur. Mesela buluşma yerine 1 saat geç gelen arkadaşınız aslında size kazık atmış oluyor. Kazık attığı için onu hapse atmazsınız. Bu kazık meselesi uzadı gitti. Netice itibarı ile kazık yememeye gayret ediyoruz. Yazık paralara. Biz dönelim SEO firmaları konusuna.

Yeterli derecede İngilizce bilmeyen ve sürekli kaynak takip etmeyen hiç kimse SEO uzmanı olamaz. Gelişmeler çok yakından takip edilmelidir. İşin bir de felsefi yönü var. Google’ın ziyaretçilere en doğru sonuçları yansıtma gibi bir misyonu var. Yahoo ve diğer arama motorları için de aynısı söylenebilir. Bunu gerçekleştirebilmek adına sürekli güncellemeler yapmaktadırlar. Bu güncellemelerin birini bile atlamak, istenmeyen olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Ülkemizde yazılımcılar ile SEO uzmanları aynı fotoğraf karesine alınmaktadır. Aslında bu durum gerçeği hiç ama hiç yansıtmamaktadır. Yazılımcılar da SEO becerilerini geliştirebilirler elbette. Buna kimsenin itirazı olamaz. SEO uzmanlığı yazılımdan tamamen farklı bir ihtisas alanıdır.

SEO firmalarını zorlayan başka bir konu da hizmet fiyatlarıdır. Çok yoğun emek ve bilgi gerektiren bir sektörde, hizmet fiyatları istenilen seviyede değildir. Buna sebep olanlar da, forumlarda insanları yanıltan SEO ilanları veren kişilerdir. Bilmem ne kadar tutarında paket ile sitenizi uçuruyoruz! Adam çeşitli link ve imleme türlerini bir paket hazırlamış ve altına 100 lira yazmış. Site 100 liralık bu işlemler sonucu uçacakmış. Arkadaş; uçar o site evet ama; %90 ihtimal ile Browser’a uçar. Bu ve benzeri bir sürü paket satılmaktadır. Hatta sizlerle daha acı bir konuyu paylaşayım. Türkiye’de bu konuda kendisini otoriter kabul eden firmalardan birisi, Whois Backlink dahi satmaktadır. 100 adet Whois Backlink için belirli bir fiyat belirlemiş ve satışa çıkarmış. Utandım ben şahsen. Rss, forum ve benzeri Backlink türlerini dahi satışa çıkarmış firma. Otoriter firma bu! Bu tarz linkleri 5 dakikalık bir araştırma ile hepiniz ücretsiz olarak alabilirsiniz.

SEO hizmetlerinde fiyatı belirleyen bir kaç faktör vardır. Hizmette istihdam edilen personelin uzmanlık bedeli, hizmettin gerektirdiği emek, hizmet-fayda ilişkisi, hizmet süresi ve hizmet üretmek için katlanılması gereken diğer maliyetler. SEO firmalarının hiç birinin sihirli bir formülü veya Google ile bir ortaklığı yoktur. Doğru ve kaliteli çalışmalar sonucu arzu edilen sonuçların ortaya çıkması beklenir. Bunun da belirli bir maliyeti vardır. Buna katlanmak istemeyenleri tuzağa düşürmek isteyenlerle ilgili sizleri uyarma gereği duyuyorum.

SEO atasözü: ‘Ucuz SEO’nun yahnisi kara olur’

Müşteriler Açısından SEO Firmaları

Ben nereden bileceğim bu firmanın doğru firma olduğunu? Doğru bir sorudur. Bunu anlamanın yolu sanırım belli. Referanslar. Firmanın üzerinde çalışma yaptığı örnek 5-10 tane kelime incelenebilir. Yeterli gelmez ise; firmanın hizmet verdiği müşteriler ile görüşülebilir. Bunlar sanırım yeterli bilgi verecektir.

Ben daha önce bu konuda aldatıldım; artık kimseye güvenmem! Evet; bu da haklı bir düşüncedir. İşini bilmeyen bir sürü art niyetli kişi, insanların paralarını alıp haksız kazanç elde etmişlerdir. Üzerlerine aldıkları işleri de yapmayıp, müşterilerine büyük zararlar vermişlerdir. Daha da kötüsü, hatalı işlemler sonucu siteleri Google gibi arama motorlarında cezalı duruma düşürmüşlerdir. Adamın umurunda mı sizin siteniz? Almış bir kere parayı. Ara ki bulasın adamı. Velev ki buldun; cezalı duruma düşmüş bir site için ne yapılabilir ki? Link reddi, içerik güncellemesi ve yeniden değerlendirme isteği. Sonuç? Allah bilir!

Ahlak her yerde ve her sektörde temel bir sorun. Müşterisinin işi ile, kendi işi gibi ilgilenmeyen SEO firmaları fazlası ile mevcut piyasada. Hoş, adam kendi işleri ile de doğru dürüst ilgilenmiyor ya; neyse… İnsanların ne istediklerini anlamaya çalışmak lazım. Müşterinin sizden talebi ne? Bu talep haklı bir talep mi? Bu talebi gerçekleştirmek mümkün mü? Sıralamada iyi bir sonuç sağlamak, istenilen miktarda geri dönüşüm sağlayacak mı? Katlanılan maliyet ile getiri arasında doğru bir orantı var mı?

güvenilir seo firması

Google’ın SEO hizmetlerine nasıl baktığını görmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

SEO firması müşterisine öncelikle iyi bir analiz sunmalıdır. Site sahibi kurum veya kişinin değerlendirme yapmasına olanak sağlamalıdır. Hallederiz ağabey tarzında yaklaşımlar, inanın benim de midemi bulandırıyor. Neyi hallediyorsun? İnanın, bazı müşterilerimiz bizlerle geçmiş deneyimlerini paylaştıklarında sinirden hasta oluyorum. 3 gün kendime gelemiyorum. Ağzını yaya-yaya ve ukala bir tavırla, kolay iş deyip ahkam kesen bu muzır nebatat, askerlik arkadaşları ile muhatap olur gibi konuşuyorlarmış genelde. Koca bir kurumun pazarlama müdür dahi böyle bir anısını paylaşmıştı bizimle. 5 para etmez birinin, makam mevki sahibi birisi ile konuşma biçimine bakın. Adam alışmış Webmaster forumlarında kankaları ile geyik muhabbet çevirmeye. Bırakın SEO’dan anlamayı, insan ilişkilerinden bile  habersiz. İnsan olarak görülüp bir kimlik verilmiş olmasına rağmen…

Kendi kendimi sinir ettim değerli okurlar. Bazen yaparım ben bunu. Yazdıkça sinir olur giderim. Vergi levhası edinmeyi hayallerinde bile görmeyen bu insanlar, kendilerini birer SEO firması gibi lanse etmektedirler. Ben senden hizmet alacağım ve işin akışı içerisinde faturalarımı da talep edeceğim. Bunu nasıl sağlamayı düşünüyorsun? Hadi gittin yalvar yakar eşten dosttan fatura buldun; bir olumsuzluk durumunda sorumluluk kimde olacak? Kim kimi nasıl dava edecek? Uzlaşmazlık nasıl ve nerede giderilecek? Böyle iş mi olur?

SEO hizmeti alacak olanlara da sesleniyorum! Bu gibi kişilere para kaptırmayın sakın! Holding olsanız, zaten kendi bünyenizde SEO uzmanlarınız olur. Demek ki küçük veya orta ölçekli bir işletmeye sahipsiniz. İşinizin değerli bir ayağı olan sitelerinizi kaybetmek sizi üzecektir. Biz sınırlı sayıda kontenjan ile çalışan bir firmayız. Bize yönelen her SEO hizmet talebini zaten değerlendiremiyoruz. İşini ciddi yapan bir sürü SEO firması var. O firmalardan birisi ile çalışarak, sitenizin en azından zarar görmesini engelleyin.

seo firmaları

Serbest çalışan birisinin zaten ayranı yok içmeye; nasıl telafi edecek oluşabilecek zararları? Yurt dışında bu işleri aşmış insanlar. Büyük şirketlerin kendi bünyelerinde SEO uzmanları var. Küçük ve orta ölçekli şirketler de SEO firmaları tarafından hizmet almaktadırlar.

Matt Cutts Ve Uzmanlarından SEO Önerileri Videosu

İngilizce video doğal olarak. Bilen birine dinletebilirsiniz. Ne demek istediğimizi daha iyi anlamış olacaksınız. Arzu ederseniz SEO Uzmanı adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sürçü lisan etmiş olabiliriz. Belki zülfü yare de dokunmuş olabiliriz. Affola! Kalın sağlıcakla…

Reklamlar

SEO Firmaları” üzerine 5 yorum

  1. E-ticaret sitemiz icin seo firmasi ariyorduk. Bulduk ama isimizi kabul etmemenize uzulduk. 1ay sssonrasina gun verdiniz bize. Elestirimi yayinamazsiniz gerçi ama…

    • Merhaba. Gördüğünüz gibi yayınladık :). Telefonda da belirtiğimiz gibi sadece çok az sayıda siteye hizmet veriyoruz. Bunu kişisel bir durum olarak algılamanıza üzüldük doğrusu. 1 ay sabır rica ediyoruz sizden.

  2. Seo Firmaları ile yaşadığınız sorunları tüm iyi niyetinize rağmen bir çözüm bulamıyor ve dava açmaya hazırlanıyorsanız bu konular ile ilgili Bilişim sistemleri uzmanı ve ceza hukuk alanında adli Bilişkişi olan Gökhan ADAŞ ile irtibata geçebilirsiniz ..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s