Sitelere Hit Gönderen Programlar Zararlı Mı?

Merhaba. Hit programı kullanmayı düşünenler mutlaka vardır aranızda. Bunu yapmadan önce bu yazıyı okumanızı öneririm. Sitelerin iyi bir bir sıralama elde etmeleri kaliteli içerik ve zaman ile alakalı bir durumdur. Diğer SEO faktörleri de önemlidir elbette. Daha önceki yazılarımda bu faktörlerle ilgili geniş bilgiler verdim. Dileyenler okuyabilirler. Ben bu yazıda sıralama sonuçlarını etkilemek için hit programı kullanmayı düşünenler için bazı bilgiler vereceğim.

Not: Bezdirici ve hayattan soğutucu anketimiz her zamanki gibi en alttadır. Doldur be ziyaretçi.

hit programı

Hit Programı Nedir?

Sitenize ziyaretçi gönderen yazılımlardır. Bu programların bazıları gerçek kullanıcılardan oluşan bir ağ kurarlar. Siz de bu ağa dahil olup, başkalarının sitelerini ziyaret ederek kredi kazanırsınız. Kazandığınız krediler de size hit olarak geri döner. Bazı programlar ise proxy kullanır. Sitenize gelen aslında gerçek ziyaretçiler değil, botlar gelir. Bu programlara çeşitli komutlar verebilirsiniz. Ziyaret süresini, arama terimini ve benzeri kriterleri belirleyebilirsiniz. Temel olarak hit programları için bu bilgiler verilebilir. Bu programların bazıları arama motorlarında anahtar kelime ile arama yapabilir. İlgili anahtar kelime ile yaptığı arama sonucu sizin sitenizi bulup ziyaret edebilir. Botun içeride kalma süresi dahi belirlenebilir.

Ziyaretçi Sayısı – SEO İlişkisi

Basit bir şekilde anlatayım. Siz sitenize bir yazı girdiniz. Google belirli kriterlere göre bu içeriğinizi değerlendirdi ve 50. sıraya yerleştirdi. İşte bundan sonra Google 2. safhaya geçer. Ziyaretçi sayısını ve ziyaretçilerin sitede kalma süresini takip eder. Eğer sizin girmiş olduğunuz içeriğin performansı bir üst sırada yer alan siteden daha iyi ise; siteniz sıra atlar. Yazının daha eğlenceli, bilgilendirici veya ilgi çekici olabilir. Bu noktada vurgulamak istiyorum! İçerikleri arama motorlarına göre değil, ziyaretçilere göre optimize edin. Arama motorlarını da ihmal etmeyin bu arada. Arama motoru yazınıza çok iyi bir sıralama da verebilir en başta. İçeriğiniz ziyaretçinin beklentisini karşılamıyor ise; hatasını kısa zamanda anlayan arama motoru sizi hızla düşürmeye başlar. Bu aslında mecazi manada bir hatadır. Algoritma kabaca böyle çalışır. Bu durumda hit gerçekten çok önemli demektir. Hit kadar önemli olan diğer etken de, ziyaretçilerin içeride kalma süreleridir. SEO firması bütün bunları analiz edebilecek bir birikime sahip olmalıdır.

hit programları zararlı mı?

Google Hit Programlarını Fark Edebilir Mi?

Bu sorunun cevabı nettir. Evet; hem de kolayca anlayabilir. Google çok gelişmiş bir algoritma ile doğru bir sıralama yapmaya çalışır. Bu onun görevidir. Siteleri dönem-dönem sınamak ister. Mesela 5. sırada 20 hit alıyorsunuz diyelim. Sizi alır 10. sıraya indirir. 10. sırada doğal olarak hitleriniz düşmelidir. Ancak hit programı kullanıyor iseniz; hit düşüşü olmayacaktır. Burada kastettiğim doğal ve arama motoru üzerinden gelen ziyaretçi sayısıdır. Referral (başka siteler üzerinden gelen) ziyaretçiler konu dışıdır. Bu Google’ın doğal olmayan hitleri anlama yöntemlerinden sadece birisidir. Ziyaretçi davranışlarını da analiz edebilmektedir Google. Doğal olmayan ziyaretçi davranışları dikkatini çekecektir mutlaka. Fare hareketlerinden bile bunu anlaması mümkündür. Yakalandığınız anda, Google arama sonuçlarına acıklı bir veda etmeye hazırlanabilirsiniz. Veda busesini kondururken Google alnınıza, hiç de hüzün duymayacaktır. Hüzün tek tarafta yaşanacaktır bu veda sahnesinde.

Sonuç

Hiç girmemeniz gereken bir iş demek geçiyor içimden. Bu işi hakkı ile yapan ve gerçekten fayda sağlayan hit programları var mıdır bilemiyorum. Yıllardır daha çok acı tecrübeleri duydum arkadaşlardan. Ama birileri gerçek kullanıcılardan oluşan bir dayanışma gurubu oluşturmuş olabilir. İnsanlar karşılıklı olarak birbirlerinin sitelerini ziyaret ediyor olabilirler. Bunu da doğal bir şekilde gerçekleştiriyor olabilirler. Buna Google’ın da bir itirazı olmayacaktır sanırım. Ziyaretçilerin, ziyaret sürelerinin ve ziyaretçi davranışlarının doğal olması gerekir. Eğer bütün bunları sağlayan bir topluluk oluşturmayı başarabilen birileri var ise; zararı olmayacaktır en azından. Siz gider de, her hangi bir anahtar kelimede 5. sayfada bulunan bir kelimeye aniden yüzlerce hit gönderirseniz; üzüntülü bir sona yelken açmış olursunuz. Google’ı aldatmanın bedeli ağır olabilir.

Sevgiyle kalın…

Reklamlar

Sitelere Hit Gönderen Programlar Zararlı Mı?” üzerine 4 yorum

  1. hocam 3 aydir bu siteyi yaptim 3 ay 1 hafta oldu alexada siralamasi gozukmuyor, dediklerinizi yaptim nerdeyse, bingde reklam verdim az maz oradan trafik cekiyorum, arama motorlarinda search conslda bakdim gosterim oluyor gune 15-50 arasi ancak tiklama yok, ne oneriyorsunuz?

  2. Google’ yeni nesil algoritmaları artık programmı ziyaretçimi gerçekten algılıyor ve ufaktan ceza kesiyor fazla zorlarsan affetmiyor çok çaba sarfedip çalışmak gerek ve hakettiği yere kalıcı olabilmek için ben tecrübe ettim orada biliyorum tavsiye etmem 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s