Link Piramidi Oluşturma

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda biraz uzmanlık ve kaynak gerektiren çok etkili bir SEO uygulamasını anlatmaya çalışacağım. Link Piramidi adı verilen bu uygulama doğru yapılandırıldığında çok etkili olacaktır. Arkadaş giriş faslını hep çok uzatıyorsun; mevzuya bir türlü girmiyorsun diyenler hiç de az değildir.

Böyle önemli bir konuda giriş faslını hafifçe uzatmak hakkım değil mi ey okur? Link piramidini, Link Wheel ile karıştıranlar çoktur. Sanırım çok kötü bir İngilizce deneyimine sahip bir millet olmamızdan kaynaklanıyor bu durum. Sözü fazla uzatmayalım ve mevzuya direkt giriş yapalım.

Dehşete düşüren bir not: Aşağıda başınıza bela ettiğimiz bir anket var. Doldurmayanların triger kayışı kopsun. En az 3.000 lira masraf çıkarır baştan söyleyeyim. Neyse bu beddua gibi dileği geri alıyorum. Anketi doldurmayanların çamaşır makinesi bozulsun. 🙂

Link Piramidi Nedir?

Ana siteye vereceğimiz doğrudan linkler bazen zararlı olabilmektedir. Etkileri de istenilen seviyede olamayabiliyor. Biz de bu durumda paravan bloglarla ve link kaynakları ile 3 veya 4 kademe oluşturup, ana siteye link verecek olan Web 2.0 tabanlı blogları güçlendirme yoluna gidiyoruz.

Ulan cümle ne kadar da uzun oldu! Kendimden tiksindim yemin olsun. Böyle bir cümleyi ancak bir hasta ruh kurabilir. Web 2.0 dediğimiz bu tarz blogları açabileceğimiz siteler WordPress, Blogspot, LiveJournal ve benzerleridir. Aslında bunlar birer Subdomain’dir. Yani biz bu sitelerde bilmemne.wordpress.com gibi adreslere sahip siteler açarız. Bunlara da gidip Web 2.0 deriz kısaca.

Aslında Link piramidi mevzu şema ile daha iyi anlatılır. Ben de size öncelikle link piramidinin şemasını vereyim. Kendim sizler için Paint’te elimle çizdim. Üşenmedim yani. Ama bir teşekkürü çok görenler, hiç de az değildir aranızda. Bazen sigaramı yakıp pencereden İzmir’i seyrederken hüzünlenirim. İçin-için ağlarım vefasız kulların hallerine. Abarttım. O kadar da değil! Ama oturduğum yerden de olsa, içlenirim bazen. Onlar bana teşekkür etmese de ben yazmaya devam edeceğim derim. Kendimi şöhret bulamamış bir kahraman olarak görürüm. Aslında egoma boyna gaz vererek kendimi iyi hissetmek isterim. İnsanım bende neticede. Duygularım var. Neyse; konu dağıldı. Gelelim link piramidi şemasına.

link piramidi

Şema aslında gayet basit. 5 ile 10 adet arasında bu bloglardan açıyoruz. Turuncu alan birinci kademeyi oluşturmaktadır. Kırmızı alanlar ise ikinci kademeyi oluşturmaktadır. 2. kademe çok güçlü kaynaklardan linklenmelidir. Buradaki espri nedir? 2. kademede yer alan web 2.0 bloglar spama düşme riski neredeyse hiç taşımazlar. Blogspot veya WordPress blogların banlanma ihtimal yok gibidir. Buraya yapacağımız sert çalışmalar olumsuz sonuçlara sebep olmayacaktır. Açık mavi daireler ise; web 2.0 bloglara göndereceğimiz yüksek derecede kaliteli linkleri temsil ediyor. Şimdi meseleyi biraz daha detaylandıralım. Acemi websitesi sahiplerinin kendi başlarına uygulamaları için hazırlanmadı bu yazı. Bu yazı daha çok webmasterlar için hazırlandı. Site sahiplerine sesleniyorum! Bu uygulamayı ben de yaparım; ne var ki bunda, diyenlerin için-için ellerini ovuşturduklarını görür gibiyim. Bu iş o kadar kolay değil! Webmaster arkadaşlar anlamıştır ne demek istediğimi.

Link Piramidi Oluşturalım

Arkadaşlar; ana site her zamanki gibi özgün olmalıdır. İçerisinde kaliteli içeriklere yer verilmelidir. Webmasterların çok iyi bildiği şekilde, içerik girme yönergelerine uygun olarak içerik oluşturulmalıdır. Site içi optimizasyonlar yapılmış olmalıdır. Site en azından 1 aydır demleniyor olması lazımdır. Sunucu yanıt süresi çok kısa olmalıdır. Domain pırıl-pırıl hiç kullanılmamış veya daha önce hiç spam yapılmamış eski bir domain olmalıdır. Anlayacağınız On-page SEO faktörleri açısından göz kamaştırıcı bir görünüm içinde olmalıdır ana sitemiz.

Sıra geldi paravan blogları oluşturmaya. Her birine ana site gibi muamele edip, ilk 3-4 yazımızı giriyoruz öncelikle. 4. veya 5. yazıdan ana siteye link çıkışı veriyoruz. Daha sonra 3-4 adet yazı daha giriyoruz bu bloglara. Blogların isimleri konumuz ile alakalı olmalıdır.

Sıra geldi web 2.0 blogları beslemeye. Webmasterlara sesleniyorum. Bu noktada ürkek davranmayın. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Bu konuyu daha fazla burada açmak istemiyorum. Gerçekten webmaster olduğunu kanıtlayanlara, sadece telefon yolu ile bu bilgiyi verebilirim. İyi webmaster arkadaşlar da ne demek istediğimi anlamıştır zaten. Link çıkışı yapacağınız yazıyı gayet sağlam ve korkusuzca besleyin. Hiç acımayın! Beslerken de Anchor Text kullanmaktan geri durmayın. Ara sıra url ile de besleyebilirsiniz. Blogların ana sayfasını da beslemeyi unutmayın. O konuda da acımasız davranabilirsiniz. Burası rahatça gaza basabileceğimiz bir alan. Kaza yapma derdi yok. Bastıkça basasınız gelmelidir.

Ne yaptık? Hedef anahtar kelimeden bloglara sağlam linkler aldık. Altını çiziyorum; sağlam linkler. Her türlü sağlam link makbuldür bu noktada. Siz anladınız ne demek istediğimi. Biraz bekliyoruz şimdi. Bakıyoruz yazılarımızın sıralamalarına. Bloglardaki yazılar muhtemelen ilk sayfaya kısa sürede düşeceklerdir. Eğer ilk üçe sokmak için biraz daha link gerekiyor ise; size söylediğim gibi çekinmeyin. İlk üçe sokuyoruz o güzel yazılarımızı. Başlıkları atarken de dikkatli oluyoruz. Linkleme yapacağımız 0 4. yazının başlığının ilk kelimesi veya kelimeleri anahtar kelimemiz olmalıdır.

Mesela karpuz fiyatları kelimesini hedefledik. Karpuz Fiyatları Bu Sene Çok İyi; güzel bir başlık olacaktır. Dikkat edin içeriği linkliyoruz. Blogların ana safyasını sadece beslemek amaçlı linkleyebiliriz. Mesele hedef anahtar kelime ile, ilgili içeriği linklemek.

Zaman geçti ve bloglardaki başlıklarımızı iyi yerlere geldi. Muhtemelen 1-2 hafta. Daha kısa veya daha uzun olabilir. Hızlı indeks aldırmayı siz webcilere anlatacak değilim. Çok kısa sürede hedef anahtar kelimede sitelerin uçtuğunu göreceksiniz. O zaman bir şema daha ile daha ayrıntılı olarak neler yaptığımızı gösterelim.

link piramidi nasıl oluşturulur

Şimdi de daha detaylı olarak tek bir hat üzerinden görelim.

link piramidi detayı

Paravan bloglarda yayınladığınız her yazıya 2-3 tane özgün resim ekleyin mutlaka. Ana siteye çıkacağımız linklerden biri resimden olacak. Hedef anahtar kelime 1 adet resimden ve 1 adet yazıdan çıkış yapacağız. Ana siteye link çıkışını yaptıktan sonra web 2.0 blogundaki ilgili yazıyı ilk üç sıraya sokana kadar besliyoruz. Bu arada hedef anahtar kelime de uçmaya başlıyor. Ana site adeta kanat takıyor.

Destekleyici Çalışmalar

Bu arada ana siteye döküman (pdf), video, yorum, haber sitesi tanıtım yazısı, forum tanıtım yazısı ve benzeri linkler alabilirsiniz. Sadece kaliteli sitelerden ve her gün az sayıda link almalısınız. Ana siteye direkt link alımlarında en fazla %40 oranında anahtar kelimeleri tercih edin. İndeksiz Url ile ve/veya buraya tıkla gibi kelimelerle de link almaya çalışın. Sosyal medya paylaşımları ile de çalışmalarınızı destekleyin.

Başarıya ulaştığınızda da, Mustafa abinizi arayıp bir teşekkür edin. Çekinmeden arayın. Ben teşekkür duymaktan hoşlanırım. Siz sevmez misiniz yoksa? İşin şakası bir yana; bu strateji ile başarılı olmamak için hiç bir sebebiniz yok! Hemen çalışmalara başlayın derim.

Bu yazı ile birlikte ‘en etkili ve kaliteli backlink türleri – 2014‘ adlı yazımızda okusanız şahane olur.

 

Sevgiyle kalın SEO dostları…

Reklamlar

Link Piramidi Oluşturma” üzerine 22 yorum

 1. Yazınızı okurken, teşekkür konusunda yaptığınız sitemi gördüm ve kesin aşağısı yorum doludur dedim. Ama ne yazık ki sadece bir yorumla karşılaştım… Emeğiniz, önerileriniz için doğru yada yanlış, mantıklı yada değil verdiğiniz emek koca bir teşekkürü kesinlikle hakediyor. Yazı yazmak, araştırıp kaliteli içerik sunmak gerçekten zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden verilen emek kesinlikle alkışlanmalı. Artı olarak, gerçekten sizin gibi araştıran ve bildiğini anlatmaktan çekinmeyen uzmanlara Türkiye’nin çok ihtiyacı var. Bıkmadan usanmadan daha sonrasında yazmaya devam ettiğinizide gördüm. Merak etmeyin her kahraman bir gün hakettiği değeri bulur 🙂 Elinize, yüreğinize sağlık. Teşekkürler 🙂

  • Teşekkürler… Bir yerlerde SEO mesleğini ciddiye alanların olduğunu bilmek biraz melankolik bir o kadar da sevindirici bir durum. SEO dünyada geleceğin en çok kazandıracak mesleği olarak lanse ediliyor…

   • Adaş tüm seo hakkında biraz araştırma yaparken siteni buldum.Yazılarda kendine has espirilerinde konuyu okumamda etkili oldu.Ve bir çok konu hakkında gayet güzel,başarılı altı çizilecek noktalara değinmiş emek vermişsin gerçekten kutlanmayı tebrik edilmeyi,teşekkür edilmeyi hak ediyorsun ve kendi adıma teşekkürü bir borç biliyorum.
    Şimdi SEO dünyada geleceğin en çok kazandıracak mesleği olarak lanse ediliyor…diye yazmışsın bir yazında da ki bu yazı daha yeni https://asyaseo.com/2015/03/28/seo-sirketlerinin-isi-zorlasiyor/.Burada sormak istediğim artık seo taktiklerinin link piramidi oluşturmanın,başka sitelerden link almanın artık önemi % kaçtır.Şimdi bir sitem var e-ticaret sitesi değil normal kendince bir çizgisi olan ve bilgi veren adsense odaklı kazanç bekleyen bir web sitesi ama linkteki yazıyı okuyunca moralim bozuldu.İçeriklerim özgün site 1 yılı aşkındır faliyette ve neredeyse doğru düzgün link alımı dahi yapılmamış.Tanıtım yazıları ile başlayıp diğer backlink v.s konularını işlemeyi düşünürken linkteki yazıyı okuyunca hevesim kırıldı.Şimdi ben ne yapacağım 😦 Kafama mı sıkmalıyım….

   • Teşekkürler öncelikle. Ben de iyi bir okuyucu bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Kafana sakın sıkma. Google ticari bir müessese ve SEO şirketlerinin işini zorlaştırmak için elinden geleni yapıyor. Tabi sizin de işinizi zorlaştırıyor.

    Amacımız benzer sitelerden daha görsel, daha bilgilendirici ve daha eğlenceli siteler oluşturmak olmalıdır.

    Link alırken daha çok siteadi.com, http: // siteadi.com, site adi, buraya, tıklayınız gibi kelimelerden almalısın. Ara sıra da anahtar kelimelerden alabilirsin. Resimlerden link almak da faydalı. Kaliteli siteler seçmelisin kendine. Güncel ve kaliteli.

    Bütün bunları titizlikle takip edersen Adsense gelirlerin kademeli olarak artacaktır. Adsense her ne hikmetse (belkide milli gelirimiz düşük olduğu için) Türkiye’de tıklama başına az bir bedel ödüyor. Bu durum sizlerin işini zorlaştırıyor.

    İnternette para kazanmak aslında braz tutturma meselesi.

    Umarım başarılı olursun.

 2. Detaylı bir anlatım olmuş. Google yeni algoritmasıyla artık piramitleri fark edebiliyor. Fark ettiğinde de cezayı kesiyor. Bu konuda eklemek istediğiniz bir şey var mı? Link piramitlerini paravanları oluştururken ve beslerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bence bu konu önemli. Teşekkürler.

  • Link piramidi ile link tekerleği sık-sık karıştırılabiliyor. Link piramidi birbirinden bağımsız bloglardan sitenize gelen doğal linkleri kapsar. Dolayısı ile Google’ın buna karşı geliştirebileceği bir filtre yok sanırım.

   İlave olarak; güncel, kaliteli ve bol içerikle birlikte kaliteli sitelerden elde edilecek linkler sitelere çok faydalı olmaktadır. Sitenin güncel tutulup, düzenli bir şekilde linklenmesi yerinde olacaktır.

   Linkleme: Belirli bir anahtar kelimeye yoğunlaşmaktan ziyade; alan adı güçlendirilmelidir. Siteadi.com, siteadı, site adı, buraya tıklayın ve benzeri varyasyonlarla link alınmalıdır. Hatta yorum linkler isimden bile olabilir. Ara sıra anahtar kelimeden link almanın da faydası çoktur. Doğal bir yapı oluşturmak çok faydalıdır.

   Alan Adı Otoritesi: Birçok faktör bir alan adının otoritesini belirler. Ziyaretçi sayısı, alan adının yaşı, siteye gelen kaliteli linklerin sayısı, ziyaret süreleri, içerik kalitesi, içerik özgünlüğü ve benzeri faktörler alan adını otoriterleştirir. Bunu sağlamak zaten birçok anahtar kelimede sitenin iyi bir konum elde etmesini sağlayacaktır.

   Saygılarla…

 3. 2 Aralıkta bir yorumda bulunmuştum.O tarihten sonra 3 anahtar kelimeye günde 1-2 siteden tanıtım yazısı aldım 1 hafta sonra 1 hafta ara verdim tekrar günde 1 tane yada maksimum 2 tane olacak şekilde özellikle news kayıtlı haber sitelerinden 20 tl ile 85 tl arasında her yazı için para ödeyerek yine bu 3 kelimeye tanıtım yazılarından link verdim.BURAYA TIKLAYINIZ,BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ gibi kelimeler kullanmadım sürekli belirlediğim 3 anahtar kelimeden hep aynı şekilde aldım.site isminide siteadi.com şeklinde tanıtım yazılarında geçirdim.Tanıtım yazılarını konu aynı olmasına rağmen hepsini farklı kişilere yazdırdım.Herkes kendi cümlelerini kurdu.Aynı makaleyi 2 kez kullanmadım. 1.kelimede 164.sıradan şuan 17.sıraya, 2 kelime 91.sıradan 8.sıraya 3.kelime 2.sıradaydı hala 2. sırada.Herkes seo uzmanı olmuş bir yazınızda seo yalanları yazmışsınız aynen öyle bizim ülkemizde seo uzmanıyım diyen kişilerin tek bildiği backlink tanıtım yazısı gerisi hep hikayeki belki ilerleyen günlerde bu sıralamalar değişir düşebilirim şuanki izlenimim bana şunu gösteriyor üste çıkmak istediğin anahtar kelimelerden tanıtım yazıları ile sitene link al.Ne kadar kaliteli siteden ne kadar fazla link alırsan o kadar üste çıkarsın bunu gösteriyor.Sitemdeki tüm konular özgün çalma çırpma v.s yok.Elimden geldiğincede en iyisini en detaylısını yazmaya çalışıyorum.Tek eksiğim dış seo idi herkes farklı birşey söylerken rakip bir kaç siteyi inceledim.Sonra en çok ziyaret alan konularına baktım şunu farkettim.Örnek veriyorum En hızlı giden araba diye bir anahtar kelime ayda 5.000 kez aranıyor.Adamın konusu 1. sırada çıkıyor ama ne konunun başlığında en hızlı giden araba yazıyor nede içeriğin içinde tek bir kez en hızlı giden araba anahtar kelimesi geçiyor ama gelin görün ki adamın konusu aramalarda 1.sırada çıkıyor.Gelde google a sövme.Neden sövme ulan herkes seni akıllı herşeyi biliyor anlıyor şöyle yapıyor böyle yapıyor diye ne yapacağını şaşırıyor,şaşkınlığından hata yapıyor.Hadi başlıkta yada konu içinde bu anahtar kelime yada eş anlamlısı geçse yada açıklamalrdan bununla ilgili birşeyleri ifade etmeye çalışmış olsa dicem ki tamam burdan anlamış.Uzun lafın kısası kendi deneyimlerim sonucu şunu öğrenmiş bulunmaktayım.Seo EŞİTTİR yükselmek istediğin kelimeye link al HEPSİ BU KADAR.Gerisi teferruat.Şimdide şunu deneyeceğim.Buradaki örnekte olduğu gibi alakasız bir konu açıp aynı şekilde çıkmak istediğim 1 anahtar kelime için link alacağım şayet bundada google beni çıkarır üste taşırsa iyice emin olacağım.Mustafa Pilavcı arkadaşım varsa benim farkettiğim konuda yanlış yaptığım yada düzeltmem gereken,yahut tavsiyen dinlemek isterim.Senin uslubun ve yazım şeklin çok hoş her daim ziyaret etmeye çalışıyorum.Sevgiyle kal.

  • Çok doğru yorum… Katılmamak elde değil. Spam aslında programlarla binlerce link almaktır… Bunu SEO firmaları gizleyerek insanları korkutuyorlar. Bir insanın sitesini tanıtması kadar doğal ne olabilir ki? Abartmadıktan sonra ve doğal bir çalışma yaptıktan sonra, sizin de bahsettiğiniz gibi yükselmek adeta bir kader haline geliyor.

   Dikkat edilmesi gereken konu şu: Google’ın cezalandırma sistemi biraz farklı çalışıyor. Önce sıralama veriyor ve ardından filtre cezası uyguluyor. Bunu manuel spam diye niteliyor. Bizim buraya tıkla, siteadi.com diye link almalarımız veya aldırmalarımız tamamen doğal görüntü verebilmek adına. Araya da anahtar kelimelerden gelen linkleri serpiştirererk süreci tamamen doğalmış gibi algılatmaya çalışıyoruz Google’a.

   Tecrübelerime göre de kaliteli sitelerden alınan belirli sayıdaki manuel tanıtım yazılarından dolayı pek de filtreye giren yok. Abartan ve aşırı tanıtım yazısı alan arkadaşların başlarına işlerin geldiği olmuştur; ancak nadirdir. Sizin durumunuzda sitenin filtreye girip girmeyeceğini takip etmemiz gerekir; veya girmesini baştan önlemek için bahsettiğim şekillerde link almamız gerekir. Bu gireceği anlamına elbette gelmiyor; ancak biz tedbirli olmak zorundayız. Kendi işimizden çok müşterilerimizin işlerini yapıyoruz. Bu büyük bir sorumluluk demektir.

   En sonunda da bu yorumları okuyup sitelerini linklemeye kalkacak olanlar için bir iki satır yazayım. Çok taze siteler Mustafa beyin bahsettiği gibi linklenirse spam cezası alır. Taze sitelere (1-2 aylık) sadece sosyal ve doğal görünen linkler alınmalıdır. Youtube, Google+, Vimeo ve Twitter gibi… Link alınacaksa da anahtar kelimelerden değil; buraya tıkla, falanca ürünü incelemek için tıkla, yazıyı buradan okuyabilirsiniz gibi doğal yöntemlerle… Resimlerden link almak da hiç bir mahsuru olmayan doğal yöntemlerdendir. Bu 3 şekilde link almanın yeni siteler için hiç bir mahsuru yok.

   İlerleyen aşamalarda aralara anahtar kelimeden linkleri de serpiştirmeye başlayabilirsiniz. Elbette kaliteli sitelerden alınan linklerden bahsediyorum. Site otoriterleştiğinde spam cezası alması zorlaşacaktır.

   Özellikle e-ticaret siteleri için belirtme gereği duydum; sadece SEO çalışmaları ile başarılı olmak çok güç. Adwords, Facebook ve benzeri reklam kanallarını da etkin kullanmak neredeyse bir mecburiyet haline geldi. E-ticaret de artık ciddi-ciddi sermaye gerektiren ekonomik faaliyetlerden biri haline geldi.

   Bilgilendirici yorum için teşekkürler Mustafa BEY… Herkes faydalanır umarım.

 4. Asıl Ben teşekkür ederim.Yazılarınızda göstermiş olduğunuz bilgilendirici üsluba.Herkes sizin gibi dobra dobra konuşup yazılarına yer vermiyor.Amaç kendilerince seo uzmanı olduklarını ispatlamaya çalışıp müşteri kazanmak.Ama uzun vadede kaybedeceklerini hesaba katmıyolar.Ben kendimce sizin yazılarınızı okuyup bir deneme yaptım.Burada yanlışlarım oldu siz doğrusunu tecrübelerinize dayanarak yazmışsınız tekrar teşekkür ederim.Bir sitesi olan ve gelir bekleyen kişil hem sektörü takip edip sektör hakkında yazı yazıp hemde seo işleriyle tek başına ilgilenmesi çok zor ve zaman alan işler.Bu nedenle sizin gibi doğrucu davut kişilerle çalışmak hem size hemde bizlere kazandıracaktır.İlerleyen günlerde iletişime geçip bir yol haritası çıkartmak için irtibata geçeceğim.Sevgiyle kalın.

 5. Merhaba, Mustafa abi hazırlamış olduğun bu güzel makaleler için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir konu var abi;

  Bir seocu arkadaşımız web sitesine kendi tumblr blogun dan 5 ay boyunca link verdi ve web site Pr3 değerine ulaştı. Hazırlamış olduğunuz şemada web 2.0 blogunlarını da birbiri ile linklesek ve web 2.0 blogunlara tumblr ağırlıklı (çeşitlilik olması kaidesi ile) link versek mantıklı olur mu?

  Seoyu bir çok sağlam web master sitelerinden araştırıyorum. Fakat seo üzerine en faydalı bilgilerin İngilizce içerikli olduğu apaçık ortada. Hal böyle olunca; 🙂 bu konuda seo kitaplarına yönelmek ne kadar doğru? Sizin önereceğiniz seo kitapları var mı?

  Her şey için tekrar teşekkürler…

  • Merhaba Abdullah kardeşim. Siteyi incelemeden bir şey diyemem. Sadece Tumblr’dan alınan linklerle bir site Pr almaz.

   Paravan blogları karşılıklı linklemek tehlikeli; Google bu tarz ağları çözebiliyor artık.

   Bu işin türkçe bir kitabı yok aslında… Kaynaklar senin de belirttiğin gibi yabancı dillerde çoğunlukla.

   Saygılarla…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s