2015 SEO Stratejileri

Kim istemez ki? Ben de Google’da yükselmek ve ilk sayfaya çıkmak istiyorum. Bu o kadar kolay mı peki? Bu soruya evet cevabını vermek isterdim. Hayır dememi bekliyorsunuz eminim şu anda. Kolay değil evet; ancak zor da değil. Mesele bazı şeyleri doğru yapmakta. 2015 yılında Google arama motoru için SEO çalışmaları yapmak istiyorsanız; bu yazıyı biraz daha dikkatli okumalısınız.

Adamın birisi çok fazla ürün satıp zengin olmak ister. Bir fırının sahibidir. Ürettiği unlu mamüller hiç de iç açıcı bir lezzette değildir. Bir defa dükkandan alışveriş yapan bir müşteri, ikinci defa ancak kaza ile geri gelmektedir. Dükkanın içi de iyi düzenlenmediğinden; neyin nerede olduğu belli değildir. Temizlik konusunda fazla hassas olmadığı anlaşılmaktadır dükkan sahibinin. Müşterilerin ilgisini çekebilecek, değişik ürünler de yoktur dükkanda. Kurulduğu yer ise; yaya ve araç trafiğinin çok yoğun olmadığı bir caddedir. El ilanı, broşür ve benzeri reklam çalışmaları ise; hiç yapılmamış ve yapılmamaktadır. Görünüşe göre yapılmayacaktır da. Dükkanın tabelası öyle bir yerleştirilmiş ki; gelip geçenler zor bela okumaktadır. Bu tabela ışıksız olduğu için, geceleri dükkanın ne ile alakalı olduğunu anlamak için metafizik güçlere sahip olmak gerekmektedir. Unlu mamüllerin yavaş gittiğini gören dükkan sahibi; unlu mamüller ile hiç alakası olmayan ürünleri de satmaya çalışmaktadır. Dükkanın bir köşesinde çiğ köfte ve diğer bir köşesinde tekel ürünleri satılmaktadır. İşler kesat olduğundan eleman çalıştırmayan unlu mamülcü abimiz, işletmeyi aile bireyleri ile çevirmektedir. Muhterem eşi, çocuklarla ilgili meşgaleleri de olduğundan, dönem – dönem iş yerinde uzaklaşmak zorunda kalmaktadır. Abimiz de haliyle çoğu zaman arka tarafa; imalat bölümüne geçmek zorundadır. Gelen müşteriler 3-5 kere yüksek sesle bağırmadan hizmet alamamaktadırlar.

2015 SEO stratejileri

Şimdi bu tabloyu gözünüzün önüne getirin lütfen. Burada sizce eksik olanlar ne? Ben söyleyeyim. Birincisi zihniyet, ikincisi para ve üçüncüsü mesleki yeterlilik. Belki birkaç tane daha eksik bulabilirsiniz. Bunları tamamlamadan başlanan bir işin neticesi, aynen yukarıdaki temsildeki gibi olacaktır. E-ticaret ve e-girişimcilik için de aynısı geçerlidir. SEO çalışmaları bu iki girişim türünün önemli bir ayağıdır. Çok önemli diğer ayakları da tamamlayarak sistemi ayakta tutabiliriz. Ayakta tutmayı becerebilir isek; geliştirme imkanını da var demektir.

2015 SEO Stratejileri Ve Taktikleri Nelerdir?

Buna verilecek cevap aslında oldukça kolaydır. Hemen incelemeye başlayalım. Google’da yükselmek mi istiyorsunuz? O zaman aşağıda vereceğim maddelerle aranız iyi olmalıdır.,

1- İçerik her zamankinden önemlidir. Peki içerik oluştururken nelere dikkat etmeliyiz?

a- Bir kere en başta özgün olmalıdır içerikleriniz. Başka yazılardan ilham almanıza, kimse bir şey diyemez. İnsanlığın gelişimi ancak ilhamla mümkündür. Aratıldığında, başka bir yerde bulunamayan bir içerik oluşturmak en önemli kriterlerden birsidir.

b- İçeriğiniz arama motorlarının anlayabileceği dilden olmalı. İçeriğiniz okunabilir olmalı. Düşük cümlelerden oluşan ve imla kurallarına uymayan içerikleri hiç sevmez Google gibi arama motorları.

c- İçerik oluştururken içerik girme yönergelerine dikkat etmelisiniz. Başlık nasıl kullanılır, paragraflar ne kadar uzun olmalı ve ne sıklıkta anahtar kelime kullanılmalı gibi sorulara verecek birer cevabınız olmalıdır. İsterseniz “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” adlı yazımızı bir kez okuyun. Vaktiniz var ise; birkaç kez okuyun.

d- Yazılarınız veya içeriğiniz, ilgili aramayı yapanlara yardımcı olmalıdır. Anahtar kelimeler ile doldurulmuş bir yazı değil; ziyaretçiye fayda sağlayan yazılar ve içerikler üretmelisiniz. Arama motorları için değil; ziyaretçiler için içerik üretmelisiniz. Sayfanıza ulaşan bir ziyaretçiyi mutsuz ederseniz; Google da sizi mutsuz edecektir.

e- Ziyaretçilerin başka sitelerde kolay bir şekilde bulamayacağı bilgileri ve/veya içerikleri paylaşmalısınız. Sadece sizin sitenizde var olan bilgileri ve/veya içerikleri paylaşmak ise; tadından yenmez bir avantajı ellerinizin içine bırakacaktır.

f- Yüksek bir ziyaretçi deneyimi sunmalısınız. Hızlı açılan bir sayfa ile işe başlamak çok yararlı olacaktır. Belki de insanlara, konuyu anlamalarında yardımcı resimler ve videolar da sunmak isteyebilirsiniz. Belki de konunuz ile alakalı farklı içerikleriniz de vardır. Ziyaretçilerinizi bu içeriklere yönlendirmek isteyebilirsiniz. Küçük dosyalar hazırlayıp, insanların bu dosyaları indirmelerine olanak tanımak da çok faydalı olabilir.

g- İçeriğiniz kesinlikle sıkıcı olmamalı. İnsanlar biraz eğlenmekten mutlu olabilirler. Rencide etmeyen ufak tefek esprilerle anlatımlarınızı süsleyebilirsiniz. Bu konuda çok farklı yöntemler de geliştirebilirsiniz. Bu sizin hayal gücünze kalmış bir konudur.

2- Sosyal medyanın etkileri SEO’ya etkisi azaldı ama bitmedi. Neler yapabiliriz?

Sitenizin sosyal medya hesaplarını açmadı iseniz; hemen bu işe koyulmanızı öneririz. Google+, Facebook, Twitter ve İnstagram önemli sosyal medya siteleridir. Buralarda sitenizin hesapları mutlaka olmalı. Ancak sosyal medya saydığımız bu sitelerle sınırlı değildir. Delicious, Pinterest, Friendfeed, StumbleUpon ve diğer birkaç sosyal medya sitesi de önemlidir. Buralarda içerik paylaşabilir ve kaliteli linkler elde edebilirsiniz. İnsanların hoşuna gidecek paylaşımlar da yapabilirseniz; sitenizin trafiğini dahi arttırmanız mümkün. Bunları birer angarya olarak görmemelisiniz.

Bir plan dahilinde paylaşımlar yaparak, sürekliliği sağlayabilirsiniz. Mesela bugün 2 sitede, yarın 2 sitede ve öbür gün 2 sitede paylaşımlar yaparak, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Her paylaşımdan sitenize link çıkışı da yapmanız gerekmez. Bu hem insanları hem de arama motorlarını sıkabilir. Çok kolay bir şekilde herkes sosyal medya paylaşımları yapabilir.

Sosyal medya konusunda farklı bir önerim daha olabilir. Bunlardan bir kaçını seçip; çok aktif olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu odaklanmanızı ve sitenizi oralarda daha iyi tanıtmanızı sağlayabilir.

Google+ önemini bu sene yitirmeye devam edecek. Çok fazla kafa yormanız gereken bir mecra değil artık. Belki de Google+ perdeyi kapatacak. Kim bilir?

Önemli not: Sosyal medya sitelerinde kendinizi paralamayın. Bunu dediğim gibi bir plan dahilinde ve kendinizi sıkmadan yapın. Google arama sonuçlarını etkileri artık sınırlıdır. Bu sırrı da vermiş olduk. Geriye sır kalmadı.

3- Video sitelerini etkin kullananlar kazanıyor. Nasıl mı? Anlatayım.

Her Windows yazılımının içinde ücretsiz olarak bulunan Movie Maker programını biraz kurcalayın. Olmadı Google’da aratıp nasıl kullanılacağını öğrenin. İçeriğiniz ve/veya ürünleriniz ile ilgili 1-2 dakikalık videolar hazırlayın. İçine kolayca müzik de yerleştirmeniz mümkün. Bu videoları Youtube, Vimeo ve Dailymotion gibi video paylaşım sitelerinde paylaşın. Açıklama bölümüne kısa bir açıklama ve sitenizdeki içeriğin linkini koyun. Bu videoları oluşturmak çok eğlencelidir. Bunu herkes yapabilir. SEO aslında çoğu zaman eğlenceli bir iştir. İnsanlar izleyip duyabildikleri içerikleri, yazılı içeriklerden daha fazla seviyorlar. Bahsettiğim video siteleri, her gün çok büyük bir sayıda ziyaretçi çekmektedir. Kullanmalısınız.

4- Backlink kalitesi, backlink sayısından önemlidir. Backlink nasıl kaliteli olur? Onu da anlatayım.

Sitenizin ana sayfasına ve içeriklerine gelen linklerin sayısının bir önemi kalmadı artık. Gelen linklerin doğal ve kaliteli olması önemli. Doğal backlinkler buraya tıkla, okumak için tıkla, siteadı.com, http://www.siteadı.com ve benzeri kelimelerden alınan linklerdir. Anahtar kelimelerden gelen linklerin sayısının fazla olması, sitenize zarar verebilir. Doğal bir yapıda linklerin en fazla %20-%25 arası anahtar kelimelerden gelir. Kendinize ait markanız var ise; xmarkası kelimesinden gelen bir link de doğaldır. Tanıtım yazıları ve editör linkleri 2015’de çok önemlidir. Bu tarz yazılardan sitenize gelen linkler değerlidir. Arama motorlarına, oluşturduğunuz içeriğin kaliteli olduğu sinyalini gönderir.

Yorum yaparak elde ettiğiniz link türlerinden Google feci bir şekilde nefret etmektedir. Bloglarda misafir yazar olarak elde ettiğiniz linkleri de çöpe atabilirsiniz. Link satın alma işini aklınızın ucundan bile geçirmemelisiniz. Bir sitenin Footer bölümünden, anahtar kelimelerden 10 adet siteye link verildiğinde; inanın bunu Google link satışı olarak algılamakta gecikmeyecektir. Google için link alan ve satan aynı konumdadır. Ceza almanız kaçınılmazdır.

2015 SEO taktikleri

Google linklerinizi saymak istemiyor. Google bu linkleri ne kadar iyi kontrol edebildiğinizi de öğrenmek istiyor. Google oluşturduğunuz kaliteli içerikler ile elde ettiğiniz editöryel linkleri görmek istiyor. Bu noktada haber sitelerinden, kalite bloglardan, sosyal medyadan ve kaliteli forumlardan sitenize gelen editöryel linkler gündeme geliyor. Birileri içeriğinizi beğenmiş ve bunu sayfasında paylaşmış. Hatta oluşturduğunuz içerikle ile ilgili bir yazı kaleme almış. Bu yazıdan da sitenize link gelmiş. İşte bu kaliteli backlinktir arkadaşlar.

Önemli not 2: Linklerden daha da önemlisi belki de; hiç link vermeden sitenize atıf yapılması olacak. Oluşturduğunuz içeriğin bir kısmının paylaşılması da büyük önem kazanacak. Klasik link stratejileri önemini bu yıl daha da yitirecek.

Sitenize ziyaretçi getirmeyen linklerin pek de önemi olmayacak. Çok kaliteli bir siteden devşirilen bir link olsa dahi.

Bir adet 2015 SEO sırrı: Google gittikçe daha fazla olarak yerel arama sonuçlarına yönelmektedir. Bu durumda yerel sitelerden elde edeceğiniz tanıtım yazıları çok büyük önem kazanmaktadır. İstanbul’da faaliyet gösteren bir şirket iseniz; İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir kuruluşun sitesinden alacağınız linkin değeri çok yüksek olacak. Bu bir tanıtım yazısı veya alıntı ise; daha da yüksek olacak.

İngilizcesi olanlar için 3-4 adet link vereceğim. Link meselesini sanırım daha iyi anlamış olacaksınız. İngilizcesi olmayanlar için ileride bu yazıları tercüme edeceğim. İleride derken; nasip olursa en geç 1 ay içerisinde yazılar sitemizde olacaktır. Bugün tarih 06/01/2015’i gösteriyor. Kendimi bu konuda kısıtlayayım. En geç 06/01/2015 tarihine kadar ilgili yazıların Türkçe’sini sitede yayına almaya çalışayım. Kendi kendime durduk yere ödev vermiş oldum. Neyse…

Link 1: http://moz.com/blog/link-building-survey-2014-results

Link 2: http://www.linkbuildingbook.com/ (Bu meret ücretli, satın alıp tercüme edeceğim. Ama işin sırrı bu kitapta)

Link 3: http://blog.ahrefs.com/20-seo-experts-best-link-building-strategies-dont-require-content/

Link4: http://searchenginewatch.com/sew/how-to/2290886/5-clever-ways-to-leverage-pr-for-seo-success

Link5: http://moz.com/blog/future-of-link-building

O değil de; şaka maka 5 link verdim. İşin sırrını da vermiş oldum aslında. Bunları okuyan ve öncesinde de benim yazıları okuyan 10 numara SEO uzmanı olur. Bu konuda ciddiyim.

Kaçıncı maddede kalmıştık. Bir saniye arkadaşlar. Yukarıya çıkıp kaçıncı maddeye geldiğimize bakayım. Bir de müzik açayım. Zara söylüyor. Bugün denk geldim ve hatırladım. Beni unutma diye bir şarkı. Neyse… Devam edelim. 5. maddeye geçiyoruz; ancak ben ne yazacağımı unuttum. Arkadaşlar tekrar önemle vurguluyorum. Bu 5 linkte bulunan konuları okuyan mevzuyu halletmiş demektir. Kimse tutamaz. Oyalama taktiğim sayesinde ne yazacağım aklıma geldi.

5- Reklam vermek her zamanki gibi önemli.

Özellikle e-ticaret siteleri, yoğun ziyaretçisi olan sitelerde tanıtımlarını yapmaktan çekinmemelidirler. Bu çok doğal ve önerilen bir yöntemdir. Ziyaretçi sayısı ve bu ziyaretçilerin sitede kalma süresi SEO açısından çok önemli bir kriterdir. Sanal dünyada para kazanmak isteyen yatırımcılar elbette reklamlarını yapacaklardır. Buna hakları vardır. Önemli bir haber sitesinin ana sayfasına bir reklam yerleştirmek neden kötü olsun ki? Orta ve küçük ölçekli haber sitelerinden de reklam alabilirsiniz. Ziyaretçilerde ve sıralamalarda artış olacaktır. Google News kayıtlı siteleri özellikle tercih edebilirsiniz. Bu tarz sitelerin footer bölümüne reklam yerleştirmek konusunda biraz daha dikkatli olmalısınız. Siteniz bu linklere ve reklamlara bağımlı hale gelebilir.

Aslında biz firma olarak SEO kavramını farklı anlamlarda yorumluyoruz. E-ticaret siteleri için uygulanması gereken taktikler tamamen farklı olmalıdır. Bu uzun ve farklı bir konudur. Başka yazılarımızda daha geniş olarak işledik ve işlemeye devam ediyoruz.

Reklamlardan gelen ani ziyaretçi artışı sizi Google nezdinde cezalı duruma sokmaz. Bunu aklınızdan hiç bir zaman çıkarmamalısınız.

6- Resim paylaşım sitelerini kullanmaya devam ediyoruz.

Flickr ve benzeri resim paylaşım sitelerini kullanmaya devam ediyoruz. Bu sitelere resimlerimizi yükleyip açıklama bölümlerine kısa yazılar yazıyoruz. Açıklama bölümünden resmimiz ile ilgili içeriğe link veriyoruz. Sitenizi genel anlamda güçlendirecek bir çalışma olacaktır. Site bu tarz paylaşımlarla güçlendikçe, oluşturulan içerikler daha üst sıralarda açılış yapacaktır.

7- Doküman paylaşım sitelerini de kullanmayı ihmal etmeyin.

Direkt olmasa da; dolaylı etkileri vardır denebilir. Pdf ve benzeri dokümanları bu tarz sitelerde paylaşabilirsiniz. Sayfalardan birine veya birkaçına içeriğin linkini ekleyebilirsiniz. Bu siteyi genel manada güçlendirmeye yarar. Direkt arama sonuçlarına etki etmese de; zaman içerisinde tüm kelimelerde daha iyi bir konum elde etmenizi sağlar.

8- Mobil uyumlu olmayan sitelerin pek de şansı olmayacak.

İnternet sörfçüleri akıllı telefonlarla tanıştı. Bu telefonlar üzerinde arama yapmayı çok seviyorlar. Mobil aramalarında sesli sitemi kullananların sayısı hiç de az değil. Bu önemli kitlenin arama tercihlerini iyi analiz etmelisiniz. Artık 1 veya 2 kelimelik ziyaretçi getiren; ancak pek de satış getirmeyen kelimelere odaklanma devri bitiyor. Bu kelimelerde üst sıralara çıkmak oldukça pahalı ve getirisi de az. Daha uzun kombinasyonlar daha da önem kazanacak.

9- Güvenlik sertifikaları ve yerel uzantılar önem kazanıyor.

Artık tüm siteler için güvenlik sertifikası neredeyse zorunlu hale geldi. Google’da bu tarz sertifikalar kullanan sitelere bir miktar öncelik tanıyacağını deklare etmiştir. Bundan daha önemlisi ise .tr ile biten uzantılar kullanmaktır. Uluslararası bir hedefleme yapamadıysanız ve henüz sitenizi yayına almadı iseniz; bu konuyu tekrar değerlendirmenizde yarar görüyorum.

Sonuç

2015 SEO stratejileri belirlerken yukarıda anlattığım maddelere uygun hareket etmek en doğrusu olacaktır. Google spam ile mücadelede her geçen gün kendisini daha da geliştirmektedir. Bundaki amacı; arama yapanlara daha doğru sonuçlar yansıtabilmek ve doğal olarak Adwords gelirlerini arttırmaktır. 2015 SEO taktikleri ana hatları ile böyle özetlenebilir. SEO bir meslek dalı olmaktan çıkmıyor; tam tersine çok daha fazla uzmanlık gerektiren bir alana doğru evriliyor. Artık birçok branş bir dayanışma içinde birlikte çalışmak zorunda. İyi editörler ve yazarlar daha da fazla önem kazanmaktadır. İşin teknik kısmı elbette hala önemlidir; ancak tamamen teknik yöntemlere dayalı SEO ölmüştür. Niş pazarlarda hala büyük avantajlar mevcuttur. Doğru ürünleri ve/veya içerikleri yakalayabilenler için işler daha kolay olacaktır.

Yoruldum ey okur. Umarım yazım faydalı olur. 2015 yılınızın güzel geçmesini diliyorum. Bu demek değil ki; 2016 yılınız ve diğer yıllar daha az iyi geçsin. Onlar da iyi geçsin.

Sevgiyle kalın…

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s