SEO Şirketi – 2015

E-ticaret ve İnternet kullanımı her geçen yıl daha da büyüyor. SEO şirketi ve/veya şirketleri de sanırım hazırlıklarını bu gelişmelere göre yapmaktadırlar. İnternet’in hayatımıza girmesi ile, yepyeni bir pazarlama alanı ve dolayısı ile birimi şirketlerin bünyesine katılmış oldu. İlk yıllarda bu sektörü önemsemeyen birçok küçük, orta ve büyük ölçekli şirket oldu. Zaman geçti ve meselenin önemi daha iyi anlaşılmaya başladı.

İnternet üzerinden satış ve pazarlama faaliyetleri yürütmenin, şirketlerin satışlarına ve marka-ürün imajlarına çok ciddi katkıları oldu. Zaman ilerledi ve sosyal medya neredeyse herkesin hayatına girdi. Sosyal medyada insanların hayatının bir parçası haline geldi. Milyonlarca insanın zaman geçirdiği sosyal medya, şirketler ve kuruluşlar için ideal bir tanıtım alanı oluşturdu. Arama motorlarını ve sosyal medyayı etkin kullananlar, işlerini ilerletme imkanı buldu. Gelenekten gelen ticaret anlayışı yavaş-yavaş değişmeye başladı. Bu mecralara gözünü kapatanlar; kendileri için bir gece oluşturdular. 

seo şirketi

SEO Şirketi Kavramı Evrilmeye Başladı

Arama motorlarının gücü keşfedilmeye başlandı. SEO şirketi sahipleri Google gibi arama motorlarını daha iyi anlamaya başladılar. Site içi ve site dışı iyileştirme çalışmaları konusunda kendilerini geliştirdiler. Teknik uygulamalar ile işin felsefesi bir araya getirilip; SEO uygulamalarının temeli oluşturuldu. Bu şüphesiz bir birikimin ürünüydü. Saysız denemeler ve yanılmalar neticesinde, genel geçer SEO ilkeleri oluşturuldu. Arama motorları kendilerini geliştirdikçe SEO şirketleri de kendilerini geliştirdi. Potansiyelin artışı ile beraber rekabet de arttı. Rekabet SEO hizmetleri için belirlenen fiyatları arttırdı.

Başlangıç safhasında linklerin sayısı sıralamaları belirlemeye yeterli olabilirken; ilerleyen zamanlarda çok daha karmaşık çalışmalar yapmak gerekli hale geldi. İçerik yönetimi ve pazarlaması kavramlarının yıldızı parladı. Linklerin sayısından çok, uygulanış biçimleri ve kaliteleri ön plana çıkmaya başladı. Kopya içeriğe ve kalitesiz linklere savaş açan arama motorları; algoritmalarını sürekli geliştirdi. Öngörülü SEO şirketi sahipleri bu gelişmeleri ve muhtemel değişiklikleri sürekli takip etti. Anahtar kelime bazlı çalışmalardan çok, site temelli SEO stratejileri benimsenmeye başlandı.

Siyah şapka SEO metotları arama motorları tarafından büyük oranda engellendi. Bu tarz çalışmaları hızlı cezalandırabilmek adına sürekli geliştirmeler yapıldı. Bir meslek dalı olarak bile görülmeyen SEO uzmanlığı, genelde daha genç ve bağımsız çalışan insanların elinde iken; günümüzde çok önemli ve saygın bir meslek dalı haline geldi. Artık serbest çalışan ve elinde belirli sayıda link kaynağı olan insanların, tek başına gerçekleştirebilecekleri bir çalışma şeklinden çok farklı bir şekle evrildi. İçeriğin önem kazanması ile makale yazarları, teknik personelden çok daha önemli hale geldi. Ülkemizde makale yazarlığı mesleği, henüz tam istenilen bir seviyede gelişememiştir. Zaman içinde bu mesleğin de gelişeceğini ve birçok insanın bu sektör üzerinde para kazanacağını tahmin ediyoruz.

Bu noktada SEO hizmeti talep edenlere ve edecek olanlara da bazı bilgiler vermemiz gerekli diye düşünüyoruz. Klasik dönemde belirli anahtar kelimelerde iyi sıralamalar elde etmek çok daha kolaydı. Şimdi SEO şirketi sahiplerinin sürdürmesi gereken birçok işlem var. Sosyal medya yönetimi, site içi iyileştirme, site dışı iyileştirme ve içerik yönetimi gibi birçok eylemin bir arada gerçekleştirilmesi gereken zorlu bir süreç, sonuç alabilmek için zorunlu hale geldi. SEO çalışmalarının 1 ayda olup biten eylemler dizisi olarak görmek, çok büyük bir yanılgıdır. SEO çalışmaları için geliştirilmiş sihirli bir değnek henüz icat edilmemiştir.

2015 yılı SEO şirketleri için daha zor geçecektir. Birçok yeni güncellemenin sinyali şimdiden verilmiş durumdadır. Site sahiplerinin ve SEO şirketlerinin dikkat etmesi gereken çok önemli bir konu var. Hatalı çalışmalar neticesinde, Google dizininden kaldırılmak bu sene her zamankinden daha kolay olacak. Özellikle kurumların bu konuda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Marka ve/veya markalar oluşturmayı başarabilmiş şirketlerin en istemeyeceği şey, sitelerin kaybetmektir. Bu hem büyük bir prestij kaybı hem de maddi zarar olarak geri dönecektir. Webmaster forumlarında link paketi satışı yapan kişi ve/veya kurumlara özellikle dikkat edilmelidir. İçlerinde işlerini hakkı ile yapanlar elbette mevcuttur. 2015 yılı ve gelecek yılların SEO anlayışına uygun çalışmalar vaat eden kurum veya kişilerle çalışabilirsiniz. Orta ve büyük ölçekli şirketlere SEO danışmanlığı hizmeti almalarını öneriyoruz. Bu hizmet ile SEO çalışmalarınızı daha verimli bir şekilde sürdürebilirsiniz. Sitelerinizi kaybetme riski le karşıya kalmazsınız.

seo şirketleri

SEO Şirketleri İle Dolandırıcılar Birbirinden Ayrılıyor

SEO işlemlerinin uzmanlık isteyen ve karmaşık süreçleri yönetmeyi gerektiren eylemler olduğunu artık kabul etmek zorundayız. SEO mesleği ölmek üzere diyenler var. Evet; haklılar! Onlar için, bu mesleğin kapıları artık kapanmıştır. Bu kadar karmaşık süreçleri yönetecek bilgi ve beceriye sahip olmayan kişiler, kendileri için yeni meslekler arayabilirler. SEO şirketleri için bir fırsat niteliğinde olan bu durum; art niyetli SEO bezirganları için bir son anlamına gelmektedir.

SEO ile herhangi bir konuda bizden ücretsiz bilgi alabilirsiniz. Konuların altına veya iletişim formuna doru ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

2015 yılının bol sağlık, mutluluk ve kazanç getirmesi dileği ile…

Reklamlar

SEO Şirketi – 2015” üzerine 2 yorum

  1. 2015 yılı SEO açısından zor geçecek desenize. Madem 1-2 ay daha SEO sözleşmesi yapamayacaksınız, hangi firmayı önerirsiniz? Zor bir soru oldu sanırım.

    • Daha fazla emek gerekecek İlyas Bey. SEO şirketleri açısından daha fazla emek anlamına geliyor. İçerik yönetimi artık çok önemli. Birçok değerli SEO şirketi var ülkemizde. Çok da başarılı işlere imza atıyorlar. Küçük bir araştırma ile doğru seçimi yapacağınıza eminim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s