Türkiye’de Sunucu Firmaları

En çok çile çektiğim bir konu olan, Türkiye’de sunucu firmaları ile ilgili sitem dolu bir yazı yazacağım. Kimse kusura bakmasın. Bıktığım ve yıldığım konulardan birisidir bu. Biz bin bir gayretle siteler açalım; yetmediği gibi SEO işlemlerine aşırı emek harcayalım, sunucu firmaları da bütün bu emekleri berhava etmek için elinde gayreti göstersin. Bu akıl almaz bir durumdur. Ya ben iyi bir sunucu veya hosting firmasına denk gelmedim, ya da Türkiye’de faaliyette olan sunucu firmaları gerçekten kötü durumda.

Mesela, bir sitemizde 2 gündür ne sunucuya ne de c-panele ulaşabiliyoruz. Mesaj attık, telefon açtık; yine de sonuç alamadık. Bu yaşadığımız ne ilk ne de son kötü deneyim. Her sektörün kendine göre gereklilikleri vardır. Eğer o sektöre ile ilgili gerekli donanıma sahip değilsen; o işi yapmayacaksın. Gerekir ise; gidip lahmacun satacaksın. Daha iyi yapabileceğine inanıyorsan, gidip sıva ustalığı mesleğine de başlayabilirsin. Sunucu hizmeti vermek gibi teknik bilgi gerektiren bir sektöre hiç bulaşmamak, bu vatana ve millete yapacağın en büyük iyilik olacaktır.

türkiye'de kaliteli sunucu firmaları

Türkiye Sunucu Firmaları Hakkında

En baştan söyleyeyim. İşini düzgün yapan sunucu firmalarını tenzih ediyorum. Eğer bu yazıyı okuyanların tavsiye edebilecekleri yerli sunucu firmalar var ise; burada büyük harflerle yayınlama sözü veriyorum. Sunucu firmaları ve yazıyı okuyan herkes bu konuda tavsiyede bulunabilir. Biz de işini iyi yapanların adlarını burada yayınlamış oluruz. Hatta üşenmeyip linklerini dahi buradan vereceğim.

Uzun kuyruklu bir küfür savurmamak için, insan kendini gerçekten zor tutuyor. Firmalara ulaşmak zor, yeterli bilgiye sahip uzman personel yok ve ne yaptıklarının farkında değiller. Sunucu yanıt süresini kontrol ettiğimizde, çok komik bir süre çıkıyor karşımıza. Adam bu süreyi gayet makul bulabiliyor. Nasılsa kendi sitesi değil. Adamın, sunucu yanıt süresinin SEO’ya etkilerini bilmesini beklemek, yılbaşında büyük ikramiyenin çıkmasını beklemek gibi bir şey. Ulan bu bir sektöre elim bir kaza sonucu girmişsin; bari ilgili konular hakkında biraz bilgi edin. Aslında kabahat böyle firma sahiplerinde değil; kabahat bu tarz insanları dünyaya getiren annelerde.

Sunucudan bir web sitesi sahibinin bekleyeceği şeyler nelerdir? Çok basit! Kesintisiz yayın, güvenlik ve teknik destek. Biz onlardan, Beethoven’dan bir senfoniyi, piyanoya sırtları dönük oturur vaziyette çalmalarını beklemiyoruz. Onlardan karmaşık bir fizik problemini çözmelerini de beklemiyoruz. Sunucuya ve panele ulaşmak istiyoruz. Sunucu yanıt süresi hızlı olur ise; daha da çok seviniriz. Bilmeyen sunucu firması sahipleri olabilir; Google hızlı siteleri sever. Sevince de para kazandırır. Para kazanmamız hoşunuza gitmez mi?

Türkiye’de bulunan en az 6 sunucu firma ile çalıştık ve sorunlarımız hiç bitmedi. ABD’ye bağlı adalardan birinden yayın yapan bir sitemizde ise; bugüne kadar hiç sorun yaşamadık. Adanın adını ve konumunu bilen beri gelsin. Yurt dışından aldığımız sunucu ve hosting hizmetlerinde; yurt içindeki şirketlerde yaşadığımız sorunların zerresini yaşamadık. İyi yerli bir sunucu firması bilen var ise beri gelsin.

Biz SEO firmaları yüksek sunucu bilgisine sahip olmak değiliz; aslına bakarsanız çok iyi birer yazılımcı da olmak zorunda değiliz. Böyle giderse biz yakında bazı konularda ilim adamı bile oluruz.  Sistem bizim gibi firmaları, kendi sunucularını kurmaya zorluyor. Biz böyle olsun istemiyoruz oysa ki… Burada bir inceleme yazısı yazmak isterdim; birçok firmanın yarasına basıp fazlaca bağırtmak da istemiyorum. Bu yazı ile genel manada amacıma ulaşmış olacağım sanırım.

Sunucu Firma Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1- Ulaşılabilir olsun adamlar bir kere. Gerekli gereksiz adamları arayıp, işten güçten de soğutmaya kalkmayın. Ticket at, hallederiz gibisinden yaklaşımlar, Graham Bell abimize hakarettir. Akıllı telefonlar havada uçuşuyor. Daha iyi iletişim kurabilelim diye milyarlarca dolarlık alt yapı yatırımları yapılıyor. Sen nasıl olur da beni bir e-posta mesajına sıkıştırmaya kalkarsın arkadaş?

2- Ukala teknik destek personeli çalıştıran firmalardan, yangından kaçar gibi kaçın. Adam vaaz ve nasihat çekmekten sorununuzu bile dinlemiyor; velev ki kaza ile dinledi, bu sefer de sizi suçlu çıkarıyor. Hatta daha ileri varyantlarını da gördüm ben bu teknik personelin. Adamı sorunun varlığı ile ikna etmekte aşırı zorlandım. Sorun görünmüyor… Bu cümleyi duyduğum an anlıyorum ki; çok sancılı bir süreç beni bekliyor.

3- Sunucu hızlı olmalı! Bu olmaz ise olmaz konulardan birisidir. Hadi ukala teknik adamı idare ettik diyelim; yavaş sunucuyu nasıl idare edeceğiz? Nasıl anlarız bu sunucunun hızlı olup olmadığını. Bu adamlarda barındırılmaya devam eden sitelerin sunucu hızlarını kontrol edersek anlamış oluruz. Bu kadar basit! En az 3-4 tane siteyi kontrol edin bu şekilde. Aslında sunucuya ping de atılabilir. Sunucu hızının nasıl kontrol edildiğini, Google’da arama yaparak öğrenebilirsiniz.

4- Kendinize ait bir İP adresiniz olsun. Aynı sunucuda barınan diğer sitelerin yiyeceği nanelerden sizin siteniz de olumsuz etkilenebilir. Bunu bedeli senelik 40-45 lira civarında. Hem bu sayede Google ağabey sitenizi kendi sunucunuzda çalıştırdığınızı düşünür. İyi bir şeydir bu.

5- Kolay kullanılabilen bir müşteri paneli olsun. Kendi panellerini kullandırtıyorlar ise size; panel çok zor bir bilmece gibi tasarlanmış olmasın. Geçenlerde bir panelde işlem yapmaya kalktım. Aradığımı bulana kadar akla karayı seçtim. Başta hemen Ticket atmadım; adam beni cahil bellemesin diye. Baktım olacak gibi değil, destek talep ettim. Zar zor işimi gördüm. Ticket atmak diye bir deyim lügatimizde yoktur. Varsa da derhal kaldırılmalıdır. Günlük kullanılan dilde de yasaklanmalıdır. Ticket atmak ne demek arkadaş? At bir Ticket…

6- Bu firmalarda YS belgesinin olup olmadığını kontrol edin. Bu belge sunucu firmaları için bir nevi izindir. Bu belge yok ise; bu firmalardan uzak durun. Bir sunucu firmasının YS belgesinin olup olmadığını öğrenmek için BURAYA tıklayabilirsiniz. Arkadaş bu bilgiye nasıl ulaşılır izah etmiş.

7- Firma gidip başka bir ülkende sunucu kiralamış olabilir. Siz yerli gidip yerli firmadan yabancı lokasyonlu bir sunucu almış olursunuz. Türkiye arama sonuçlarında çıkmak için uğraşıp durmak kaderiniz haline gelir. Türkiye’de barındırılan sitelere, Türkiye’den yapılan aramalarda öncelik verecektir Google. Hep Google diyoruz; Yahoo alınacak. Pek kullanmadığımız için adını daha anıyoruz doğal olarak.

8- Sunucu firmanın ilgili hizmette size sunduğu trafiğe de dikkat edin. Sitenize gelen günlük 30 ziyaretçi ile trafik limitini aşmanız mümkün. Bu durumda siteniz ya kapalı kalır veya elleriniz cebe gider. Tahmin ettiğiniz ziyaretçi sayısına göre trafik talep etmelisiniz. Şimdi hosting hizmetleri ucuzladı. 3 kuruşa sınırsız hosting satın alabiliyorsunuz. Üzerine bir de özel İp numarası için ödeyeceğiniz rakamı da koyunca, aşağı yukarı maliyeti saptayabilirsiniz. Kurumsal sitelerin ziyaretçileri daha az olur. Bu tarz siteler için çok yüksek hosting paketlerine gerek yoktur.,

9- Sunucu firmanız düzenli olarak dosyalarınızın yedeğini almalıdır. Yedek alma işlemi çok önemlidir. Siz ihmal etseniz bile, sunucu firması bunu ihmal etmemeli. İşi bilen firmalarda sistem belirli periyotlarda otomatik olarak yedek alır. Siz de belirli aralıklarla yedek almayı ihmal etmeyin. Ne olur ne olmaz.

10- Güvenlik bir sunucu firmanın can damarıdır. Sunucuya sızmayı başarabilen bir Hacker, bütün sitelerde dilediği gibi değişiklikler yapabilecektir. Sunucu güvenliği şakaya gelmeyen önemli bir konudur. Yıllarca üzerinde emek harcanmış ve bir yerlere gelmiş bir site, kendini bilmez bir sunucu firması yüzünden riske atılmamalıdır. Zihniyeti bozuk sunucu firmaları sizin yıllar boyunca harcadığınız emeği hiç önemsemeyecektir. Nasılsa alt tarafı bir site; yenisini kurar, gibi bir zihniyetle bu işlere bakanlar bu sektörden hızla uzaklaştırılmalıdır. Sizin bilgilerinizi korumak, sunucu firmaların yasal sorumluluğu altındadır. Uğrayacağınız zarar ile ilgili dava açma hakkınız her zaman vardır.

Sonuç olarak bütün bunlara dikkat edin. Saygılarla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s