Google SEO Teknikleri – 1

İstatistikler gösteriyor ki; en çok kullandığımız arama motoru Google. Hal böyle olunca Google SEO teknikleri büyük önem kazanıyor. Organik arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmek, para ve trafik anlamına geliyor. Bunu şüphesiz; Google da biliyor. Arama sonuçlarının art niyetli kişiler tarafından, manipüle edilmesini engellemeye çalışması gayet doğaldır. Bu konuda haksız da değildir. Ziyaretçilerin, aradıkları en doğru sonuca ulaşabilmesi için gayret göstermek, faaliyetlerinin temlini oluşturur. Google algoritması dediğimiz karmaşık yazılım, tam da bu işe yarar.

Google SEO teknikleri dememin nedeni; arama motorlarının kendilerine has algoritmalar kullanıyor olmasıdır. Ülkemizde en fazla tercih edilen arama motoru olması nedeni ile; SEO çalışmalarında ağırlık Google’a verilmektedir. Herkesin merak ettiği konu ise; bu işin bir sırrının var olup olmadığıdır. Emeksiz bir şekilde iyi bir sıralama elde etmek gerçekten güçtür. Elimizde SEO çalışmalarını kolaylaştıracak sihirli bir metot yoktur. Birlikte Google SEO tekniklerini gözden geçirelim.

google seo

Google SEO

Google, öncelikle yüksek bir ziyaretçi deneyimine önem verir. Ziyaretçi tıkladığı sitede aradığını bulur ve diğer sitelere göre daha fazla zaman geçirir ise; artı puanı kaptınız demektir. Bunu sağlamak için zengin bir içerik oluşturmalısınız. İçerikler görsellerle, videolarla ve kaliteli makalelerle beslenmelidir. Tasarım da, ziyaretçiyi sitede tutacak başka bir faktördür. Sitede neyin ne olduğu belli değil ise; ziyaretçi sıkılacak ve siteyi terk edecektir. Bir mağazaya girdiğinizi ve aradığınız hiç bir şeyi bulamadığınızı düşünün. Yönlendirme tabelalarının yetersiz olduğu ve rafların doğru dürüst düzenlenmediği bu mağazaya, muhtemelen bir daha uğramazsınız. Bu örneği siteler için de aynen alabilirsiniz. Google ziyaretçi davranışlarını an ve an gözlemlemektedir.

Google botları bir siteyi dönem-dönem ziyaret ederler. Oluşturduğunuz yeni içerikleri indirmeye çalışırlar. Eğer indirme işlemi gereğinden uzun sürer ise; bot sıkılabilir ve işlemi yarıda kesebilir. Sitenize bir daha uğramak konusunda cimri davranabilir. Sitelerin alt yapıları ve sunucuları hızlı olmalıdır. Bu hem Google SEO teknikleri açısından önemlidir hem de ziyaretçilerin sıkılmaması için önemlidir. Ziyaretçi bir e-ticaret sitesinde, bir üründen diğer ürüne geçiş yaparken 1-2 dakika bekler ise; önce okkalı bir küfür savurup ardından da siteyi terk edecektir. Ettiği küfür kuzey kutbunda olsanız da, kulağınızı çınlatacaktır. Küfürlerin radyo dalgaları çok güçlüdür. Nereye gitseniz sizi bulur. Velev ki küfürler size ulaşmadı; en iyi ihtimal ile müşteri kaybedersiniz. Bu durumda Google da size küser. Küsünce de gönlünü almak çok zordur.

Kopyacılar mutlaka vardır aranızda. Aranıza sınıfı bu kopyalar sayesinde geçmiş olanlar da olabilir. Fakat tarih göstermiştir ki; derslerine çalışan öğrenciler hayatta daha başarılı olmuşlardır. Google kopya konusunda öğretmenlerinizden bile daha gaddardır. Gidip Ali’nin sitesinden içerik araklayıp, Veli’nin sitesine koymak hiç bir işe yaramayacaktır. İçeriği modifiye etseniz, yine de işe yaramayacaktır. Google iki içerik arasındaki benzerlik oranını ölçebiliyor. Spinleme programları ile bir yazıyı çoğaltmak da işe yaramayacaktır. Eş anlamlı kelimeleri de bilecek kadar zekidir… Kopya içerik eskiden sadece, içeriğin sahibi olan siteden daha alt bir sırada çıkmaya sebep oluyordu. Bugün kopya içerik ceza alma nedenlerinden birisidir.

Sitede kullanacağınız resimlerin özgün olması çok büyük bir artı sağlayacaktır. Özgün olmayan resimleri, biraz emek verip özgün hale getirmek de çok faydalı olacaktır. Özgün ve ziyaretçiyi tatmin eden içerik oluşturabiliyorsanız, başarı kaçınılmaz olacaktır. Özgün ama ne olduğu anlaşılamayan bir içerik, size fayda yerine zarar getirebilir. İkisi bir arada olacak. Demek ki SEO teknikleri artık yazarlığı da kapsıyor. Yazar değilsen, kendine iyi bir yazar bulacaksın. Gidip, 2 liraya beş para etmez makaleleri satın alırsan, iyi bir sıralama elde etmek hayal olur.

İçerik girme yönergelerinden bahsediyoruz hep. Nedir bu yönergeler? Bir resim koyacaksınız mesela içeriğe; üşenmeyin resme alt etiket ekleyin. Botlar birer insan değildir. Onlara resmin ne ile alakalı olduğunu söylemenin tek yolu alt etiket eklemektir. Mesela 3-4 adet sarı armut resmi koyacaksın yazıya. Yazının içeriği de, en iyi sarı armudu yetiştirme teknikleri ile ilgili olsun. Armudun en iyisinin alt etiketi, “en iyi sarı armut resmi” şeklinde olabilir. Daha az iyi olanın alt etiketi de, “normal bir sarı armut resmi” şeklinde olsa gayet hoş olur. Dandik armudun bulunduğu resmin alt etiketi de “kötü sarı armut resmi” şeklinde olabilir. Dikkat etti iseniz; sonuna resmi diye bir kelime koyduk. Olmasa olur mu? Olur! Olsa daha da iyi olur.

İçeriğin ana başlığı H1 etiketi ile atılır. <h1>En İyi Sarı Armut Yetiştirme Teknikleri</h1> şeklinde bir başlık ana başlıktır. İçerikte artık bundan daha küçük başlık etiketleri kullanacağız. Bir çok alt yapıda kelimeleri veya cümleleri yazı editöründen düzenleyebilirsiniz. Biz işin Html tarafındayız. Yani h2, h3 ve h4 etiketileri kullanacağız. Daha küçükleri de var bu etiketlerin; ancak başlık oldukları bile belli olmuyor. H4 başlık etiketi bile fazla sık kullanılmaz. Altı başlıklarda rakam büyüdükçe başlık da küçülür. Yazılarınızı belirli bir hiyerarşi içerisinde yazacaksınız. Başlıklarda konu ile alakalı kelimeler illa ki geçmelidir. Sarı armudun iyisini yetiştirmeyi anlatan bir makalenin başlığı, yeşil elmanın faydaları nelerdir şeklinde olamaz.

Yazılarınızda imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Arama motorları imla kurallarına dikkat ederler. Rast gele ve dikkatsiz yazılmış makaleler hem okuyucu hem de Google’ı sıkar. Bunu istemezsiniz.

Meta açıklamalar arama motorlarına, içeriğin ne ile alakalı olduğunu anlatan özet şeklinde açıklamalardır. 1-2 cümle ile içeriğin ne ile alakalı olduğunu anlatmalısınız. “En iyi sarı armut yetiştirme teknikleri ile ilgili geniş bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.” iyi bir meta açıklama örneğidir. Siz daha iyisini de yazabilirsiniz.

Örnek Bir Makale Formatı

<h1>En İyi Sarı Armut Yetiştirme Yöntemi<h1>

Günümüzde kaliteli meyveye olan talep artmıştır. Ben de siz bu yazımda en iyi sarı armut yetiştirme yöntemi hakkında bilgiler vereceğim. (bakın makalenin ilk 50 kelimesi içinde başlığı 1 kez geçirdim)

(makale içine güzel bir armut resmi koyun)

sarı armut

Armut iyidir ve başkadır. Sarı armut daha da başkadır. vesaire vesaire vesaire…

<h2>Sarı Armut Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?<h2>

(2. başlıkta da başlıkla alakalı kelimeleri elden geldiğince geçirmeye çalıştım)

Falanca marka gübre kullanarak ve feşmekanca marka tohum kullanarak işin yarısını halletmiş olursunuz. vesaire vesaire vesaire…

(makale içine manav Osman’ı güzel bir sarı armudu yerken koyun)

(gerekir ise; bir tane de video koyun)

<h3>Armuda Olan Talep Her Geçen Gün Artıyor<h3>

Manav Osman’ın yalancısıyım. Bana dedi ki; her geçen gün kaliteli sarı armut talep edenlerin sayısı artıyor. Üstüne yemin bile etti. Osman her gün halden 20 kilo armut alırken, artık 30 kilo alıyormuş. Osman’ı hiç sevmem ama, işi biliyor çakal. Bu kurnaz bir şey diyorsa; vardır bir şey altında. vesaire vesaire vesaire…

Sitenize devasa resimler yükleyip hızını düşürmemelisiniz. Bunu unutmuştum. Bir sitenin ana sayfası, bir dükkanın vitrini gibidir. Vitrin alıcı ama aynı zamanda anlaşılır olmalıdır. İyi bir vitrin düzenlemesi yapmış olan manav Osman, kötü bir vitrin düzenlemesi yapmış olan manav Rıfat ile rekabette geriye düşecektir. Var sayalım ki; manav Rıfat ile Osman yan yana iki dükkana sahip olsunlar. Hayat bu; her şey olabilir. İki manav da pekala yan yana tezgah açabilir. Ben gördüm şahsen 1-2 kere. Müşteri derbeder olan Rıfat‘ın dükkanından ziyade, derli toplu olan Osman‘ın dükkanını tercih edecektir. Osman aşırı kazıkçı ve üçkağıtçı değil ise; muhtemelen 3 katlı binayı 4-5 seneye dikecektir.

google seo teknikleri
Ana sayfanız ziyaretçiye site ile alakalı güzel bir özet sunmalıdır. Burası neresi? Ne iş yapar? Bana neler sunabilir? Bu soruların cevabını anında verebilmelidir ana sayfalar. İyi bir tasarım ile bu iş de kolayca halledilebilir. Ana sayfaya gereğinden fazla yazı yerleştirirseniz yine hoş olmaz.

manav osman

Google Dış SEO Teknikleri

Google SEO teknikleri arasında sosyal medyayı iyi kullanmakta vardır. Sosyal medyada aktif olan siteler, diğer sitelere göre daha avantajlı bir konum elde edeceklerdir. Buralardan sitenize ziyaretçi gelmesi iyidir. Fazla ziyaretçi daha iyi bir sıralama demektir. Sosyal sinyallerin yoğunluğu iyi bir sıralama için destekleyici nitelikte bir çalışma olacaktır.

Backlink konusu herkesin çok sevdiği ve üzerine düştüğü bir konudur. Başka sitelerden kendi sitenize link verdirtmek neden kötü olsun? Önemli olan bu linklerin doğal olmasıdır. Doğal değilseler bile, doğal görünmelerini sağlamak akıllıca olacaktır. Kaliteli bir sitenin sizin sitenize link vermesi kuvvetli bir sinyaldir. Arama motorları gözünde sitenin değeri artacaktır.

Backlink işinde de dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Diyelim ki “sarı armut” kelimesinde üst sıralara çıkmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken, öncelikle kaliteli bir içerik oluşturmaktır. Daha sonra sitenize, “sariarmut.com” gibi alan adının ve uzantısının yazıldığı kelimelerden link alarak, güçlendirme çalışmaları yapmalısınız. “Sarı armut” gibi anahtar kelimelerden sürekli link almak, siteyi cezalı duruma düşürecektir. Anahtar kelimelerden, en fazla %30 oranında link almanız yerinde bir davranış olacaktır.

İçerik ve ana sayfa birlikte güçlendirilmelidir. Sürekli ana sayfaya link almak da akıl karı değildir. Link aldığınız siteler de birer çöplüğe dönüşmüş olmamalıdır. İçerik ile alakalı sitelerden alacağınız linklerin etkisi daha büyük olacaktır. Makalelerden alınan linklerin etkisi günümüzde daha fazladır. Buna da dikkat etmelisiniz.

Footer sitenin en altında bulunan bölüm) gibi, bir sitenin tüm sayfalarına bağlı olan bir bölümden link alırken özenli olun. Az sayıda footer link işinizi görecektir. Eski sitelere, anahtar kelime üzerinden de link alınabilir alt bölümden. Çok fazla sayıda olmamak üzere ve kaliteli sitelerden almak üzere! Resimlerden alınan linklerin de etkisi olumludur. Yorum, forum, blog ve benzeri sitelerden de abartmamak üzere link alınabilir.

Dikkat edilecek en önemli konu ise; bu işte istikrarlı olmaktır. Bugün 100 link 1 ay sıfır link; bu olmaz. Her gün 1-2 tane kaliteli link yeterli olacaktır. Hatta 2-3 günde bir kaliteli bir link de yeterli olabilir.

Bu konularda Google neler demiş öğrenmek istiyorsanız; buraya tıklayabilirsiniz.

Nasip olur ise; yazının devamı en kısa zamanda gelecektir. Sevgiyle kalın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s