Google’da Ani Sıra Kaybının Sebepleri

Siteniz için SEO çalışmaları yapıyorsunuz ve sıralamada aniden kaybolduğunu fark ediyorsunuz. Korkmaya gerek yok! Google ani sıra kayıpları belli nedenlerden olur. Sıra kaybının yanı sıra, site arama sonuçlarında tamamen de kaybolabilir. Size şimdi bunun sebeplerini anlatacağım.

Google Ani Sıra Kaybı

Siteniz ilgili anahtar kelimede bir düşüp bir yükseliyor ise; muhtemelen sıra kazanacaksınız demektir. Google sitenizi farklı sıralarda test eder. Ziyaretçilerin siteye gösterdikleri ilginin gerçek olup olmadığını anlamaya çalışır. Eğer siteniz doğal bir şekilde ziyaretçi alıyor ve sıralamada sizden üstte olan sitelere göre daha iyi bir performans gösteriyor ise anahtar kelimede yükselmeniz an meselesidir. Bu sevindirici bir durumdur.

Sıra kayıpları genelde bu şekilde olmaz. 1-2 sıra düşe-düşe hak ettiğiniz yere oturursunuz. Tabi; bu düşme bir cezadan kaynaklanmıyor ise… 6, 30, 60, 300 ve 900 sıra düşmek bir cezaya işaret ediyordur mutlaka. Doğal olmayan linkler ve site içi spam içeren çalışmalar buna sebep olmuş olabilir. Bu durumda yapacak çok fazla bir şey yok. Google Webmaster Tools aracılığı ile, sitenize gelen kalitesiz linkleri ret edebilirsiniz. Sitenizden spam içeren içerikleri kaldırabilirsiniz.

anahtar kelimenin sıralamada kaybolması

Spam içerikten kast edilen genellikle kopya içerik ve sık tekrar edilmiş anahtar kelimelerdir. Ziyaretçinin göremeyeceği şekilde siteyi anahtar kelimelerle doldurmak da spam olarak kabul edilmektedir. Google yönetici araçlarından link etme işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğini öğrenmek için “Google Filtresinden Çıkmak” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Rakiplerin boş durmadığını da akıldan çıkarmamak gerekir. Kaliteli ve özgün içeriklerle sitelerini besleyenler, sıralamalarda sürekli yükselecektir. Çalışmalarınızı aksattı iseniz ve rakipleriniz de bu konuda daha başarılı ise sıra ani sıra kaybı kaçınılmaz olacaktır.

Anahtar Kelimenin Sıralamada Kaybolması

Bu da aslında genelde iyi bir sevindirici bir habere işarettir. Siteniz ilgili anahtar kelimede çok yakın zamanda daha iyi bir konum elde edecektir. Algoritma hesaplama yapmış ve siteniz ile ilgili olumlu bir karar vermiştir. Çalışmalarınız arama motorları tarafından takdir edilmiş ve bunun karşılığı olarak siteniz daha iyi bir yere taşınmak üzeredir. Korkmaya hiç gerek yok!

Spam çalışmalarla ilgili anahtar kelimelerde hızla yükselmek mümkün olabilir. Google gibi arama motorları bunu fark etmekte gecikmeyecektir. Hacklink ve benzeri çalışmaların çok kısa bir sürede cezalandırılacağını unutmamanız gerekir. Emek verdiğiniz siteleri kaybetmemek için bu tarz yolları kesinlikle önermiyorum. Ceza site içi çalışmalardan kaynaklanıyor olabilir. Hedef anahtar kelimeyi, site içerisinde gereğinden fazla kullanmak, mutsuz bir sona sebep olabilir. Siz her konuda doğal davranmaya çalışın ve dönüşü olmayan yollara girmemeye çalışın.

googleda ani sıra kaybı

Karşılıklı link alışverişi de sitenizin dizinden kaldırılması için yeterli bir sebeptir. Ali Veli’ye ve Veli de Ali’ye link vermemelidir. Bunu sanırım artık herkes biliyordur. Link alışı ve satışı da sitelerin ceza alma sebeplerinden birisidir. Ortada bir link alışverişi olduğunu far eden Google, siteyi öncelikle cezalandıracak ve ilerleyen zamanlarda da dizinden kaldıracaktır.

Link Wheel gibi link ağları oluşturmak tehlikeli manevralardan birisidir. Son yıllarda bu ağlara karşı mücadele başlatan Google, bu ağları anlayabilmek için algoritmada bazı değişiklikler yaptı. Kendinize bir paravan blog ağı kurmak ve buradan sitenize linkler almak, dizinden kaldırılmaya kadar varabilecek cezaları gündeme getirir. Dikkatli olmakta ve bu tarz işlere hiç bulaşmamakta yarar var.

Aynı İp üzerinden aynı siteye gelen linkler Google’ın dikkatini kısa sürede çekecektir. Değerli olan linkler , farklı İp adreslerinden gelen ve makale içinde geçen linklerdir.

Anahtar kelimede dalgalanma ise; çok normal kabul edilmesi gereken bir durumdur. Rakipler çeşitli çalışmalar yaptıkça ve siz yeni çalışmalar yaptıkça ufak tefek değişiklikler mutlaka olacaktır. Böyle olması herkes açısından faydalıdır. Anlık olarak yapılan iyi ve kötü işlerin karşılığını almak, adaletli bir durumdur.

Sanırım ani sıra kayıpları ve anahtar kelimede ani düşüşler ile ilgili konu anlaşılmıştır. Bu konuda daha fazla şey yazmaya lüzum görmüyorum. Çalışmalarınız ziyaretçiler için olsun. Arama motorlarını kandırmaya yönelik çalışmalardan uzak durun.

Herkese bol kazanç diliyorum.

Reklamlar

Google’da Ani Sıra Kaybının Sebepleri” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s