SEO Hizmetleri – 2015

Gelen sorular üzerine böyle bir yazıyı kaleme alma lüzumu duydum. SEO hizmetleri konusunda sanırım insanların kafası biraz karışık. Bu karışıklığın sebebini anlıyorum. SEO, aslında bir siteyi arama motorlarına ve/veya motoruna göre iyileştirme çabalarıdır. Burada yapılabilecek bazı hatalar, sitelere ciddi zararlar verebilmektedir. İşini İnternet ortamına taşımış veya taşımak üzere olan kurumsal firmalar için bu oldukça can sıkıcı olabilir. Emek verilmiş ve Adsense geliri hedeflenen siteler için de aynı durum söz konusudur.

seo hizmetleri

SEO Hizmetleri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Referanslar size bu konuda oldukça yol gösterici olacaktır. Bir firmanın güvenilir olup olmadığını öğrenmemin yolu, o firmanın müşterileri ile görüşmektir. Referans vermekten çekinen SEO firmalarından uzak durmanızı öneririm. Bu konuyu ciddiye alın. Çalışmayı düşündüğünüz firmanın referans olarak gösterdiği müşterileri ile görüşün. Sitelerin genel durumunu detaylı bir şekilde inceleyin.


SEO hizmetleri satın alırken dikkat etmeniz gereken başka bir konu da; 1. sıra garantili çalışmalara kanmamak. Hiç bir şahıs veya kurum size 1. sıra için garanti veremez. Google siteleri sıralarken kendine göre kriterler kullanır ve bu kriterlerden kimseye karşı sorumlu değildir. Beğenmeyen gider başka dizine… Aramam motorları birer ticari işletme olarak görülmelidir.

Bir örnek ile mevzuda derinleşelim. Bizim 1 yıllık bir sitemiz var ve hedefimizde de 3 anahtar kelime var. Ortanın biraz üzerinde bir rekabet oranı olan bir sektördeyiz. Bu 3 önemli anahtar kelimede ilk sayfada olanlar gayet iyi satış yapıyor. Böyle bir senaryoda olacaklar olanlar bellidir. Bu 3 anahtar kelimenin satış getirdiğini başkaları da illa ki keşfetmiştir. İşe uyananlar soluğu muhtemelen bir SEO firmasında alacaklardır. Yani sizden önce birileri bu kelimeler ile ilgili SEO çalışmaları yapmış olacaktır. İlk sayfada bulunan 4-5 site 3-4 yıllık olsun. Bu onlara doğal olarak bir avantaj sağlayacaktır. Sizin o siteleri geçmek için, hiç hata içermeyen çok iyi SEO hizmetleri almanız gerekir. Rakiplerin de bu arada yatması gerekir elbette. Site içi ve site dışı tüm çalışmalarınız çok doğru yapılsa bile; bazen başarı için rakibin bir hata yapması beklenir.

seo hizmetleri 2015

Site içi SEO genelde gözden kaçırılır. Site içi optimizasyon çok önemlidir. Doğru başlıklar seçmek, özgün içerik oluşturmak ve içerik girme yönergelerine uygun olarak içerik girmek gibi bir sürü faktör, iç SEO konusuna girer. Resimlerin özgün olması, sunucu lokasyonu, alan adı tescil bitiş tarihi, sitenin yaşı, sunucu hızı, uzantı, güvenlik sertifikası, doğru kodlanmış bir tema ve benzeri bir sürü faktör sitenin sıralamadaki yerini belirler.

Site dışı SEO da büyük dikkat gerektirir. Rastgele yapılmış bilinçsiz link çalışmaları ve sosyal medya çalışmaları, kazanç yerine kayıp getirebilir. Tamamen doğal olarak (en azından doğal görünerek) sürmesi gereken dış SEO süreçleri, zorlamalarla zaman baskısına kurban edilmemelidir. Bu işin bir metodu vardır. Bu metotları kaliteli SEO hizmetleri veren firmalar bileceklerdir.

Elektronik pazarlama konusuna hakim olmayan firmaların da size pek faydası olmayacaktır. Hiç getirebilecek genel içerikli sitelerin ana sayfalarına reklam vermek, sitenin ziyaretçi sayısını arttıracaktır. Sadece ziyaretçi sayısını arttırmakla da kalmayacak, Google arama motorunda anahtar kelimelerde yükseliş de sağlayacaktır. Satış yapan bir siteye sahipseniz, muhtemelen satışlarınız ve popülariteniz artacaktır. Artık elektronik pazarlama konusunda bilgisi olmayan SEO firmalarının, müşterilerine faydalı olması söz konusu değildir.

Bir de kendi sitesi için bütün bu işlemleri kendileri yapmak isteyenler için bir kaç sözüm var. Forumlarda veya blog tarzı sitelerde okuduklarınızla, kendi siteniz için SEO çalışmaları yapmayın lütfen. Siteniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik, özgün içerik girmektir. Biraz araştırarak, içerik girerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenebilirsiniz. İyi bir sunucu ve tema seçimi başlangıç için önemli adımlardan bazılarıdır. İyi sunucu nasıl olur, SEO uyumlu tema nasıl kontrol edilir ve benzeri sorulara verebilecek bir cevabınız yok ise; bu işin uzmanından destek alın. İnternet ortamında yatırım yapacak insanlara ihtiyaç var. Erken dönemde yaşanacak olumsuzluklar, sizleri bu mecradan soğutacaktır.

Tüm adımları doğru atmak ve acı tecrübeler yaşamamak için, uzmanların sözlerini dinleyin. Bunu yapabilmek için biraz gayret ederek doğru kişileri bulmaya çalışın.

seo hizmeti

Ucuz SEO Hizmetleri Sitelerin Sonunu Getiriyor

Bizim gözlemlerime göre birçok kaliteli site, art niyetli çalışmalar sonucu ya dizinden çıkarılmaktadır veya ciddi sıra kayıpları yaşamaktadır. SEO hizmetleri ile hiç alakası olmayan ve SEO işlemlerini sadece bol miktarda link almak olarak algılayan kişiler, düşük ücretlerle şirketleri kendilerine çekebilmektedir. Yeni nesil SEO işlemleri ziyaretçi odaklı olmalıdır. Arama motorlarına şirin görünmeye çalışmanın neredeyse hiç bir faydası yoktur.

Daha önce belirttiğimiz kriterleri taşıyan ve art niyetli çalışmalardan kaçınan siteler, zaman içerisinde hak ettikleri konumu elde etmektedirler.

Eğer SEO hizmetleri ile ilgiliyseniz; bu işin bir süreç meselesi olduğunu bilmelisiniz. Sürekli güncel tutulan ve kaliteli içerik üreten bir site, elbette iyi bir sıralama elde edecektir. 1-2 ay içerisinde hedef bir anahtar kelimede bir yerlere gelmek belki de mümkündür; ancak aynı hızla çok gerilere düşmek daha da mümkündür. Footer veya illegal linklerle ani sıralama artışları sağlanabilmektedir. Google Hacklink uygulanmış siteleri çok kısa bir sürede tespit edebilmektedir. Bu durum sitenin dizinden tamamen kaldırılması ile sonuçlanır. Footer linkler de siteyi bağımlı hale getirmektedir. Bir anda hedef anahtar kelime üzerinden siteye binlerce link gelmiştir. Footer linkler belirli bir süre için satılmaktadır. Bu sürenin sonunda ise kaldırılmaktadır. Kaldırıldıktan sonra hedef anahtar kelimelerde ciddi düşüşler yaşanmaktadır.

Bu şekilde bir yerlere gelmiş sitelerin sürekli bu tarz linkler edinmesi gerekir. Bu hem masraflı hem de tehlikeli bir uygulamadır. Footer linklerin faydalı olacağı da kesin değildir. Özellikle de anahtar kelime üzerinden link çıkışı yapılmış ise; zararlı olma ihtimalleri daha fazladır. Tavsiye site: siteadi.com gibi çıkışlar daha makuldür.

Paravan blog ağları da Google’ın savaş açtığı siyah şapka SEO uygulamalarıdır. Düşmüş ve yüksek Pr değerine sahip alan adlarını alıp, farklı ip adresleri üzerine bloglar kurmak şeklinde gerçekleştirilen uygulamalardır. Farklı ip adresleri üzerinde kurulu olsa bile, örümcekler bunların bir ağ olduğunu algılayabilmektedir. Çok dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. Web 2.0 bloglar ile de benzer ağlar kurmaya çalışan sözde SEO uzmanları çoktur. Bunun da belirli bir tekniği vardır. Hatalı uygulamalar emeklerin çöpe gitmesi ile sonuçlanabilir.

Linkler elbette hala önemlidir. SEO hizmeti içerisine giren bir konudur bu. Link alarak anahtar kelimede yükselmek mümkün müdür? Bu artık çok mümkün değildir. Doyurucu bir içeriğiniz yok ise; linklerin etkisi bir yere kadar olacaktır. Daha doyurucu içerik sunan ve ziyaretçi odaklı çalışmalar yapan siteler hep bir adım önde olacaktır. Editörler tarafından kaleme alınmış olan ve makale içinden çıkan linkler günümüzde daha değerlidir. Haber siteleri, bloglar, forumlar ve genel içerikli siteler bu iş için idealdir.

2015 SEO hizmetleri açısından farklı bir yıl olacak. Klasik SEO yöntemleri artık hiç bir işe yaramamaktadır. SEO firması seçerken dikkatli olmanızı öneriyoruz. İyi bir araştırma ile, siz de kendinize uygun olan firmayı bulabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s