SEO Hataları

Merhaba SEO okurları. Bugün SEO hataları konusunu birlikte işleyelim. Hiç sıkılmayın ve üşenmeyin. Yazıyı baştan sona dikkatli bir şekilde okuyun. Ben yazmaya üşenmedim; siz de okumaya üşenmeyin.

Hatasız kul olmaz derler; iyi de derler. Biz mükemmeli aramıyoruz! Biz az hata yapmayı diliyoruz. Mükemmeli bizden Google ağabey bile istemez. Nitekim kendisi de insan yapımıdır; mükemmel değildir. SEO hataları başlığından kastımız; art niyetle ve ısrarla siteyi dizinden kaldırtmaya yönelik çalışmalardır. Dizinden site kaldırılmasa bile, ilgili anahtar kelimede ceza alabilir.

Şimdi yazıyı okuyanlar bana sövmeye başlamıştır bile; arkadaş gir mevzuya diye… Pekala; işte en bilinen SEO hataları sizlerle.

seo hataları

 

En Yaygın SEO Hataları

1- Yeni siteye derhal link almaya başlamak: Aslında doğal linklerin yeni bir siteye de zararı olmaz. Doğal link nedir peki? Anahtar kelimeden çıkmayan ve makale içinden çıkan linkler gayet doğaldır. Başkaları sizinle ilgili bir yorum yapar da sitenize link verir ise; bu da doğaldır. Anahtar kelimeden yeni bir siteye Footer link almak, intihar sayılabilir. Footer link de doğal olabilir. Mesela müşterilerine sürekli site kuran bir firma, tasarım: siteadi.com şeklinde footer link alsa, umulur ki bir ceza almaz. Ama söz konusu Google ise; dikkatli olun derim. Yeni sitelerin içerik olarak beslenmeleri ve sosyal medya hesaplarının canlandırılması daha hayırlıdır. 5-6 ay geçtikten sonra mantıklı bir strateji ile link çalışmaları yapılabilir. Başka yazılarımda bu link meselesini anlattım. Okuyabilirsiniz.

Burada dikkat çekmek istediğim başka bir konu daha var aslında. Mesela biz dev bir firmayız ve bir pazar yeri sitesi açıyoruz. Gittik televizyona, radyoya ve Bilboard’lara reklam verdik; yüzlerce link sahibi olmak hiç uzak bir ihtimal değildir. Bir sürü insan İnternet ortamında bu konuyu irdeleyecek ve belki de açılmakta olan siteye link verecek. Bu doğaldır. Böyle bir durumda hangi ileri zekalı anahtar kelimeden ilgili siteye link verir ki? Doğal olan her şey iyidir. Bunu bir kenara yazmak gerekir.

2- Link Wheel gibi uygulamalarla arama sonuçlarına etki etmeye çalışmak: Link Wheel meselesini çözmek, Google gibi arama motorları için çayda çıra oynamak gibidir. 5-10 tane Web 2.0 blog birbirine tek yönlü olarak bağlanmış. Her birine 3-4 içerik girilmiş ve bu 3. veya 4. içerikten ana siteye link verilmiş. Sonra gidilip Web 2.0 bloglardaki ilgili içerik linklerle beslenmiş. Tecrübelerime göre, böyle bir blog ağını Google 1 ay içerisinde algılıyor. Algılayınca da muhabbetli bir muamele içine girmiyor. Siteyi direkt dizinden kaldırıyor. Tarayıcıya sitenin tam Url’sini yazsanız zor ulaşırsınız.

Bu işin de bir hal yolu yok mudur; bu bu yazının konusu değil. Bence “link piramidi oluşturma” adlı yazımı bir gözden geçirin. Bağlantıyı yeni sekmede açtırdım ki; o yazıya dalıp burayı unutmayasınız.

3- Sıkıcı ve gereksiz uzun yazılar yazmak: En yaygın SEO hataları arasındadır. Mesela okulda Ali birini seviyor olsun. Ama aynı kızı Cengiz de seviyor olsun. Ali ile Cengiz bu mevzu yüzünden kavga etmiş olsun. Ali Cengiz’e 3 yumruk fazla atmış olsun. Sonunda kızımız ikisini de ret etmiş olsun. Bu olayı siz kalkar da 2 saat boyunca anlatırsanız, dinleyenleri canından bezdirmiş olursunuz. O halde meselenin anlaşılmasına yetecek kadar yazın. Benim gibi yazıları uzatıp durmayın. Uzun bir yazı ile anlatılması gereken konular da olabilir; öyle durumlarda kalemi cömert kullanmaktan çekinmeyin.

Yazılar çok sıkıcı olmasın diye resim, video ve benzeri atraksiyonlara da girin. İyi olur. Okuyucu sıkılmaz.

4- İçerik oluştururken özgün olmayan resimler kullanmak: Resimleriniz özgün olsun. Resimler için SEO yapmıyoruz biz; içeriğin özgünlüğünü kanıtlıyoruz. Ayrıca ziyaretçiyi de memnun ediyoruz. Özgün resimlere alt etiket ve yükseklik-genişlik değerleri eklemeye de unutmayın. Google resimlerin ne ile alakalı olduğunu alt etiketlerden anlar. Bu konuda bu kadar yazmam yeterli; daha fazla uzatmam anlamsız olur. Bakın ne kadar da kısa bir paragrafla anlattım resim konusunu. Hiç uzattım mı?

5- Alt içeriklerden boyna ana sayfaya link vermek: Google bir anahtar kelimede sitenizi hangi içerikten indeksledi ise; siz o içeriğe link verin. Blog yazınızın birinden diyelim ki “en iyi leblebi” anahtar kelimesinden link vereceksiniz. Önce bir bakın Google “en iyi leblebi” kelimesinde hangi sayfayı veya içeriği indekslemiş. Gidin oraya link verin. O içerik güçlensin. Eğer ana sayfa çıkıyor ise arama sonuçlarında, siz de gidip ana sayfaya blog yazınızdan link verebilirsiniz. Mantığı budur!

6- Sitenin alt (Footer) bölümünü etkisiz kullanmak: Footer bölümünden önemli anahtar kelimelerden kendi yazılarınıza veya ana sayfanıza link verebilirsiniz. Anahtar kelimede hangi sayfa çıkıyor ise arama sonuçlarında, o sayfaya link verebilirsiniz. İçeriği güçlendirmiş olursunuz. Etkili bir SEO yöntemidir. En sık yapılan SEO hataları arasındadır.

7- Sürekli aynı türden link almak: Gider sitenize sürekli haber sitelerinden tanıtım yazısı alırsanız, bu hiç de doğal görünmez. Çok etkili olduğunu düşündüğünüz haber sitelerinden, hiç bir fayda elde edemezsiniz en iyi ihtimal ile. O halde bu konuda bir çeşitliliği tercih edin. Forum tanıtım yazısı, yorum, blog tanıtım yazısı, haber sitesi tanıtım yazısı, video backlink, resim backlink, sosyal backlink, Pdf backlink, Rss Backlink ve benzeri kaynaklardan sitenize linkler gelmelidir. Bu konuda üşengeç davranmak gibi bir lüksümüz yok.

8- Anahtar kelimeleri gereğinden fazla kullanmak: Anahtar kelimeyi ne kadar çok kullanırsam, o kadar yukarı çıkarım. Bu yanlış bir inanıştır. Hatta belki de bir vehimdir. Anahtar kelimeyi yeterli miktarda ve doğru kullanmak önemlidir. Bu konuda da bir sürü yazı yazmış arkadaşlar. Açıp okuyabilirsiniz. Hatta benim de bu konuda bir yazım var. İsterseniz buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Şimdi aklıma geldi. Siz yorulmayın diye yine yeni pencere açtırdım yazıyı. Hem de bu yazıdan kopmamış olursunuz. 

9- Getirisi olmayacak kelimelere yüklenmek: Nafile namaz, farz borcu olmayanlar için takviye edici mahiyettedir. Çok değerlidir; ancak esas olan farzları yerine getirmektir. Farz yaratıcının emridir. Getirisi, ihlasla eda edildiğinde çok fazladır. Öyle biliyoruz en azından. Ziyaretçi getirecek bir kelimeye odaklanmak sitenin başarısı için aslında çok önemlidir. Muhtemelen o kelimede de fazla rekabet vardır. Bir veya iki kelime için can alıcı çalışmalar yapıp siteye hit sağlamak mantıklı bir davranıştır. 5-10 kelimeye birden yüklenmek dikkati dağıtacaktır. Daha az getirisi olacak kelimelere de yavaş-yavaş çalışabilirsiniz.

E-ticaret siteleri için durum biraz daha farklıdır. Mesela ayakkabı kelimesi iyi hit getirir ancak iyi satış getirmeyebilir. Siyah erkek deri ayakkabı daha az hit ancak daha fazla satış getirebilir. Hem SEO çalışmaları daha az yorucu olur. Burada iyi bir analizden sonra karar vermek en doğrusudur. Adwords anahtar kelime planlayıcı kullanılabilir. Hesabınız yoksa ise; hemen bir tane oluşturun. Tahmin gücünüz ve tecrübeniz de bu noktada önemlidir.

10- Hatalı site başlığı seçmek: Bir site için doğru başlık seçmek çok önemlidir. Google gibi arama motorlarının en fazla değer verdiği alanlardan birisidir. Dolayısı ile sitenizin kısa bir özeti hükmünde olması lazımdır. Eğer leblebi satıyor iseniz; “Siteadi | Online Leblebi Satış Mağazası” şeklinde bir başlık atmak yerinde olacaktır. Eğer nohut da satıyorsanız, “Siteadi | Online Leblebi Ve Nohut Satış Mağazası” şeklinde bir başlık kullanmanız gayet iyi olacaktır. Belki de bir film siteniz vardır ve bu sitede sadece romantik komedi yayınlıyorsunuzdur. Ben hiç sevmem gerçi… Ben aksiyon falan severim. Buradan sığ bir adam olduğum gibi sonuç çıkmasın. Bıktım usandım ağır seyreden filmlerden. Neyse… O zaman belki de şöyle bir başlık kullanmalısınız: “Bilmemnehdfilmizle | Romatik Komedi Bizden Sorulur”. Başlık konusunda daha fazla yazarsam kendim de sıkılacağım. Geçiyorum.

11- Fazlaca Java Script kullanmak: Arama motorları bunların ne olduğunu bilmez. Dolayısı ile SEO konusunda bir katkı da sağlamaz. Siteyi yavaşlatması da cabası. Zaten yavaş siteyi ne Google ne de ziyaretçi sever. İndex almayan bu tarz şeyler kullanmak zorunda kalabiliyoruz. O zaman siz de gidin site haritasında sayfa linklerini açıklayın. Böylece bot için bir kolaylık sağlamış olursunuz. Java uygulamalarından kaçınamayacağımız durumların olduğunun farkındayım. Özellikle de e-ticaret siteleri için hiç kaçınılmazdır. E-ticaret sitelerine bakışı biraz daha farklıdır zaten ağabeyimizin.

12- Çok kötü kodlanmış tema kullanmak: Kötü kodlamaya sahip bir tema edinmek, SEO hataları arasında en sık karşılaşılanlar arasındadır. Kötü kodlama kötü indekslenme anlamına da gelir. Site gereğinden yavaş çalışabilir ve gereğinden fazla Java Script uygulamaları Kullanılmış olabilir. Yavaş site konusunu artık biliyorsunuz. Anlatmama gerek yok. Tema satın alırken, deneme versiyonlarını SEO açısından analiz edin. Bunun için kullanabileceğiniz birçok site var. Başlıca site de yine Google’ın kendisidir. Ulan o değil de; Google ağabeye iyi yağ çektik. Neyse… Belki de beniz daha fazla sever. Buradan temanın analizini yapın. GTmetrix de kullanılabilir. Başka meşhur analiz siteleri de var. Biraz araştırırsanız hepsini bulursunuz. Tema ile ilgili kullanıcı yorumlarına da kulak verin.

13- Yerel olmayan sunucu firması seçmek: Hedef ülke Türkiye ise; gidin yerli bir sunucu firması ile çalışın. Hızlı bir sunucu olmasına da dikkat edin. Amaç dünya çapında ün yapmak ise; ABD sunucuları seçilebilir. Burada karar sizin. Ama sunucu güvenli ve hızlı olsun. Türkiye’de daha hızlı yol almak için, Türk sunucu tercih etmelisiniz.

14- Kopya içerik kullanmak: Bunu anlatmama gerek var mı bilmiyorum. Gidip Ahmet’in sitesinden yazıyı araklamayın. Hiç bir faydası olmadığı gibi, zararı da olur. Ben gider yazıyı değiştiririm, öz yazarı bile tanıyamaz derseniz; bilemem. Bunu başarabilen kendisi de makale yazabilir sanırım.

15- Güvenlik sertifikası kullanmamak: Yaw benin zaten blogum var, bana ne gerek güvenlik sertifikası demeyin. Google güvenlik sertifikası sahibi olan sitelere öncelik vereceğini duyurdu.

16- Yerel uzantılar kullanmamak: Google yerel uzantılara sahip sitelere öncelik vereceğini yakın zamanda duyurmuştur. Eğer eski bir siteniz var ise; bu dünyanın sonu değil. Ben sadece bir avantaja vurgu yapıyorum. Yeni açacaksanız dikkat edin derim.

17- Çalışmalarda ziyaretçiyi esas almamak: Her şeyden önemlisi ziyaretçinin siteniz ile ilgili kanaatidir. Birçok ölümcül olmayan hataya rağmen üst sıralarda çıkan siteler bolca mevcuttur. İyi bir ziyaretçi deneyimi sunmamak en sık yapılan SEO hataları arasında sayılabilir.

en çok tekrarlanan seo hataları

Saydığım SEO Hatalarından Kaçının

Bu başlık SEO kokan bir başlık. İkinci bir başlık içerisinde anahtar kelimeyi kullanmış oldum. Kendi kendimi eleştiriyorum bu noktada. Evet; eleştiriyorum! Bugünlük bu kadar yeter olsun. Ben sıkıldım yazmaktan. Aklıma gelen konular olur ise; ileride ilave ederim inşallah. Hepinize bol kazanç diliyorum. Şimdi işin yoksa bir iki resim ekle bu yazıya. En kıl olduğum işlerden birisi de budur. Neyse; bu angaryayı personele yıkıp, huzurlarınızdan ayrılayım.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s