Elektronik Pazarlama (EM)

Bu konuda ortada gezen ve 15-16 yaşında veletler tarafından yayılan yalan yanlış bilgiler canımı sıktı. Elektronik pazarlama meselesini açıklama gereği duydum. Neymiş; yeni açılan siteye reklam alınırsa (yani bu aynı zamanda bir backlink çeşididir) cezalı duruma düşebilirmiş. Bu ipe sapa gelmeyen söylentilere artık bir son vermenin zamanı geldi. 5. viteste yazıyorum; daha da durmam.

Babasının verdiği harçlıkla ve SEO forumlarında kazandığı 200-300 lira ile geçinen bu genç kardeşlerimiz etrafa boyna bilgi salıyorlar. Ergen ateşi hepimizi esir almak üzere. Ya sen hayatında SEO veya EM ile ilgili 2 satır yazı okumadın ki. İngilizce bilgin Yes ve No kelimelerinden ibaret. SEO’dan anladığın tek şey dofollow link. Kalkmış EM gibi bir konuda ahkam kesiyorsun.

SEO bana göre ikiye ayrılmalıdır. Birinci gruba züğürt olup üstelik de hiç bir şeyden anlamayanların fikirleri doldurulmalıdır. Bana göre bu grubun fikirleri direkt olarak çöp tenekesine atılabilir. İkinci gruba ise SEO’yu bir meslek dalı olarak görenlerin fikirleri doldurulmalıdır.

Elektronik Pazarlama Nedir?

Bu konuda çok uzun yazmayacağım. Site açtım ve param var veya sitem yok ama yurt çapında perakende mağazalarım var; İnternet ortamında tanıtım faaliyetlerinde bulunmak istiyorum. Umursamıyorum ilk aşamada organik arama sonuçlarını. Gidiyorum forum, blog, film ve haber sitelerinin ana sayfalarına reklam yerleştiriyorum. Param var; yapamaz mıyım? Google buna ceza mı verir yani? Bu mu sizin SEO’dan anladığınız? Siz hiç hayatınızda aylık 2-3 bin liralık bir bütçe ile bir sitenin tanıtımını yapmayı denediniz mi? Bilmem ne sitesinden yorum link almak sizin bu işlerden anladığınız.

Param var arkadaş! Giderim ulusal kanala bile reklam veririm. Gider Hilton otelinin alnına levha asarım. Radyolarda aynı anda reklamımı yayınlarım. Siteme hit geldi diye ceza mı alırım yani? Bu mu sizin bu işten anladığınız? Ahmak bile demek istemiyorum; ahmak kelimesine zulüm olur. Bunlara hitap etmek bile değer vermek anlamına gelir.

Yeni site açan arkadaşlar ve özellikle parası pulu olanlar. İşini ciddiye alanlar ve İnternet ortamını bir yetişkin işi olarak görenler. Size sesleniyorum. Siz gidip ziyaretçisi bol olan sitelerin ana sayfalarına veya başka yerlerine reklam koydunuz diye Google tarafından cezalandırılmazsınız. Facebook’da reklam satın aldınız diye de bir olumsuzlukla karşılaşmazsınız. Millet dünyada ziyaretçi çekmek için 40 takla atıyor; ülkemiz tatlı su SEO’cuları trafik almaktan men ediyor. Böyle mantık olur mu? Gidin nereye istiyorsanız oraya reklamınızı yerleştirin. Zaten bunlar genelde resim üzerinden çıkılmış linkler olacaktır. Google bunları ayrı bir statüde değerlendirir. Ceza falan da vermez. Siz bakın satışlarınıza.

Elektronik pazarlama budur işte. Fazla uzatılması gereken bir konu da değildir. Genel ve özel içerikli tüm sitelere reklam koyabilirsiniz. Özel içerikli siteler, kendi siteniz ile alakalı olur ise; elbette daha faydalı olur. Hedef kitlenize ulaşmış olursunuz. Elektronik pazarlama ile SEO kavramını böylece ayırt etmiş olduk. Bu söz üzerine hala bu konuda derin düşüncelere dalanlar var ise; söyleyeceğim söz bellidir. Mevla vermediyse ben ne yapayım.

Sitesine bu şekilde zarar vermeyi başarabilen bir tek örnek çıkar ise; ben SEO’culuğu bırakıp, seyyar domates satıcılığına geçeceğim. Bu konuda daha detaylı yazılar ilerleyen zamanlarda gelecek. İşin temeli sanırım gayet net bir şekilde anlaşıldı. Elektronik pazarlama konusu içine giren, başka alt başlıklar da var. Gider kızlar soruyor sitesinde tartışma başlatırsınız veya bir forumda şöyle bir site açılmış deyip konu başlatırsınız. Haber sitelerine reklam verirsiniz, Adwords gibi reklam ağlarına dahil olursunuz, tıklama başına ödeme yapılan diğer reklam ağlarına dahil olursunuz, çekilişler yaparsınız ve benzeri bir sürü iş yaparsınız. Hepsi paraya dayalıdır. Paran var ise; ürününü veya hizmetini pazarlarsın.

Adam kıl döküyor diye millete eşşek yükü yağ sattı. İddiası da, kılı tüyü bir daha çıkarmaması idi. Millet yağı orasına burasına uygulamaktan helak oldu; ama ne tüy azaldı ne de kıl. Ama elektronik pazarlama ile milyonlarca kişiye aynı anda ulaştı. Bir hesap yaptı. Ürünün maliyeti diyelim 2 lira; satış fiyatı da 7-8 lira. Ben bundan 100.000 adet satsam, eder sana 800.000 lira ciro. Brüt gelir 600.000 lira. Bunun 100-200 bin lirasını elektronik pazarlamaya harcasa, eder sana 400.000 lira gelir. Bu bir örnek hesaplama. Adam belki daha fazla kaldırdı; ayrı mesele.

Başkası da çıktı mekik aleti sattı. Başlarda 70 lira olan alet, zamanla 30 liralara kadar indi. Belli ki yüz binlerce kişi almış cihazdan. 4 milyon lira ciro eder bu! Brüt 1 milyon kazansa ve bunun 200.000 lirasını da pazarlamaya harcasa çok mu? Elektronik pazarlama daha çok ticaret ehlinin konusudur. 50 liralık link paketi satanların işi değildir bu. Hatta kafası çalışan ve bu işlerden hiç anlamayan biri bile, elektronik pazarlama süreci oluşturabilir.

elektronik pazarlama

Mesele para ile ilgili olduğundan, aylık 500 lira harçlık ile ömür geçiren ergenlerin girmemesi gereken konulardır bunlar. Eğreti duruyor. Mesela bir Bernini heykelinin üzerine konmuş bir hamam böceği gibi eğreti duruyor. Şimdi bu EM meselesini SEM ile karıştıracak dangalaklara zaten sözüm olamaz. Onlar candır. Sevmek lazım onları.

Kalın sağlıcakla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s