Kurumsal SEO Danışmanlığı

Konu kurumlar olunca iş ciddileşiyor. Aslında hep ciddi olmalı; ama neyse… Kurumsal SEO danışmanlığı neden daha önemli peki? Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere (reel sektörde faaliyet gösteren firmalar) ait bu siteler, kurum imajını da yansıttığından daha dikkatli davranılmalıdır. Agresif SEO stratejileri ve siyah şapka yöntemler kesinlikle uygulanmamalıdır. Siyah şapka SEO yöntemleri zaten hiç bir siteye hiç bir koşulda uygulanmamalıdır.

Kurumsal siteler tabiatları itibarı ile sabit içeriğe sahiptirler. Bazı şirketler sitelerini aktif olarak içerik ile besleseler de, geneli için bunu söylemek zordur. Blog açıp zorlama içerik üretmek bu tarz sitelerin kurumsal imajına zarar verebilmektedir. O halde birlikte kurumsal SEO danışmanlığı konusunu işleyelim. Neler yapılabileceğine ve nasıl bir SEO süreci işletilmesi gerektiğine biraz daha yakından bakalım.

kurumsal seo danışmanlığı

Kurumsal SEO Danışmanlığı Sabır Gerektirir

Günlük ticari faaliyetleri ile aşırı meşgul işletme sahiplerinin sabahtan akşama kadar siteleri ile ilgilenmeleri beklenemez. Bu fonksiyonu icra edecek olanlar SEO danışmanlarıdır. İçerik üretimi büyük bir ihtimal ile teknik bilgi gerektireceğinden; işletme personeli ile SEO uzmanlarının birlikte çalışması yerinde bir davranış olacaktır. Özgün içerik oluşturma meselesi, her zamanki gibi önemli. Bu konudan taviz verme meselesini tartışmayı dahi lüzumsuz görüyorum.

İçeriği sabit bir Kurumsal siteye hareket katmanın yollarından birisi de bir blog oluşturmaktır. Yeterli ve açıklayıcı bilgiler içeren blog yazıları siteyi besleyecektir. Google gibi arama motorları kurumsal siteleri farklı bir algoritma ile değerlendirir. Sitelerin her gün belirli bir miktarda içerik oluşturmalarını talep etmezler. Talep etmediği halde kaliteli ve güncel içerik oluşturmak, çok fazla artı katacaktır. Blog yazılarından ana sayfaya, önemli anahtar kelimelerden link çıkışları yapılabilir. Arama motorları, arama sonuçlarında bu tarz sitelerin ana sayfalarını verir genelde. Dolayısı ile ana sayfa beslemelerine önem vermek gerekir. Başka siteler için Spam niteliği taşıyabilecek bu uygulama, şirket siteleri için fayda sağlayacaktır.

Çoğu kurumsal sitenin alan adı, şirket ile aynı ismi taşımaktadır. Tescil edilmiş bu şirket isimleri için .com.tr uzantısı tercih edilebilir. Google yerel uzantılara önem verdiğini ilan etmiştir. Eğer site farklı bir uzantı ile zaten yayına alınmış ise; bunu da çok fazla dert etmeye gerek yoktur. .com.tr gibi bir uzantı güven vermesi açısından da faydalı olacaktır. 301 yönlendirmesi ile eski alan adı yeni alan adına yönlendirilebilir. İlerleyen zamanlarda da .com.tr uzantısı kullanmak mümkündür. Eski sitenin SEO gücü, yeni siteye aynen aktarılacaktır. Yönlendirme işlemlerinin uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Kurumsal SEO danışmanlığı ile ilgili başka bir önerim de, sitelerde güvenlik sertifikası kullanmaktır. Güvenlik sertifikası, sitelerin sıralamalarda daha iyi bir konum elde etmesine yardımcı bir faktördür. Yıllık çok düşük meblağlarla elde edilen bu sertifikalar, kurumsal sitelere uygulanmalıdır. Site açıldıktan belirli bir süre sonra böyle bir sertifika uygulandığında, Url yapısı değişecektir. Bu durumda sayfaların tekrar yönlendirilmesi gerekecektir. Yeni açılacak sitelerde, en başta bu ayarlamaları yapmak en doğrusu olacaktır.

Şirketler Sitelerini Önemsemelidir

Dış SEO çalışmaları daha az agresif olarak sürdürülmelidir. Sadece kaliteli kaynaklardan link elde edilmeye çalışılmalıdır. Haber siteleri, forumlar, kaliteli bloglar ve benzer kaliteli siteler bu işi için idealdir. Tanıtım yazıları ile hem şirket tanıtılabilir hem de dış SEO çalışmaları yürütülebilir. Anahtar kelimelerden ziyade alan adı ve uzantı üzerinden link çıkışları yapılmalıdır. Çok az bir miktarda, anahtar kelimeler üzerinden de link çıkışları yapılabilir. Bu işlemlerin doğal görünmesi, çeşitlilik ile sağlanmalıdır.

Aceleci olmamak ve işlemleri büyük bir dikkat ile sürdürmek, kurumsal SEO danışmanlığı konusunun can damarıdır. Yapılacak bir hata öncelikle siteye ve daha sonra işletmeye zarar verecektir. Elektronik pazarlama daha çok büyük ölçekli işletmeler için gerekli olabilen bir uygulamadır. Elektronik pazarlama sürecini bu konuda uzman şirketler yürütmelidir. Büyük işletmeler ile sınırlandırmak belki de çok doğru olmadı. Yüksek miktarda satış elde etmek isteyen tüccarlarla ve büyük ölçekli firmalarla alakalı demek, daha doğru olacaktır sanırım. Bu konuda kaleme aldığımız “elektronik pazarlama” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Şirkete ait sosyal medya hesapları etkin olarak işletilmelidir. Facebook, Twitter ve Google+ gibi mecralar kullanılabilir. Şirket ile ilgili tanıtım videoları hazırlanıp Youtube, Dilymotion ve Vimeo gibi sitelerde yayınlanabilir.

Sms ve e-posta aracılığı ile, şirketin potansiyel müşterilerine site tanıtılabilir. Bu konuda aşırıya kaçmamak ve mesajı gerçekçi bir üslupla vermek en doğrusudur. Potansiyel müşterilerin sitede vakit geçirmesi için, katılımcı bir sistem tasarlanabilir. Canlı destek ve benzeri uygulamalarla katılım arttırılabilir.

Ana sayfayı güncel tutmak için, düzenli olarak şirket haberleri paylaşılabilir. Bu uygulamayı arama motorları sevecektir. Güncel bir ana sayfa iyi bir sıralama elde etmek için çok önemlidir. İçerik girme yönergeleri kurumsal siteler için de aynen geçerlidir. Başlıklar, meta açıklamalar, anahtar kelimeler ve resimler özenle girilmelidir. Kurumsal SEO danışmanlığı işlemleri kısaca böyle özetlenebilir. Hızlı ve yerli bir sunucu tercih etmek ve iyi bir tasarıma sahip tema kullanmak da şüphesiz önemlidir. Tema içerisinde kodlama hataları gereğinden fazla olmamalıdır.

Site haritası ve Robots.txt her zaman olduğu işin başında oluşturulmalıdır. Google yönetici araçlarına site kaydedilmelidir. Siteden, şirketin sosyal medya hesaplarına bağlantılar verilmelidir. Burada görev biraz da şirket yöneticilerine düşmektedir. Sitelerini yeterli derecede önemsemeleri ve işletmelerinin bir parçası olarak görmeleri başarıyı getirecektir.

Herkese SEO çalışmalarında başarılar diliyorum.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s