Site İçi Linkleme Ve SEO

Çoğu SEO uzmanının belki de en temel hatalarından biri, site içi linkleme ve SEO hakkında yeterince bilgi sahibi olmamaktır. Bu yazıda bu konuyu kısaca inceleyelim.

site içi link inşası

Site içi link inşası birkaç açıdan önemlidir. Ziyaretçiyi ilgi çekici ve alakalı başka konulara veya içeriklere yönlendirmek ve sitede kalma süresini uzatmak, SEO açısından oldukça önemlidir. Ziyaretçinin ilgili sitede vakit geçirmek için sebepleri olmalıdır. Örnek verelim. Yazınız diş sağlığı ile ilgili olsun. Daha önce yazmış olduğunuz diş beyazlatma ile ilgili yazınız, diş sağlığı üzerine kaleme aldığınız yazı ile çok alakalıdır. Ziyaretçiye; arzu ederseniz diş beyazlatma ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz şeklinde bir öneri sunabilirsiniz. Burada diş beyazlatma kelimelerinden ilgili yazıya link verebilirsiniz.

Bu yöntem sitede kalma süresini uzatma ve bir içerik ile diğer bir içeriği besleme şeklinde özetlenebilir. Şimdi farklı bir yönteme geçelim.

Sitenizin 4-5 adet önemli hedef anahtar kelimesi olabilir. Öncelikle Google’ın bu kelimelerde sitenizi nereden indekslediğine bakmalıyız. Mesela sağlık yazıları anahtar kelimesinde sıralamalarda sitenizin ana sayfasını gösteriyor olsun. Yazılarımız içinde geçen sağlık yazıları kelimelerinden ana sayfamıza link vermeliyiz. Kendi içeriğimiz ile yine kendi içeriğimizi beslemiş oluruz. Anahtar kelimenin sitemiz için önemli olduğunu arama motorlarına bildirmiş oluruz. İç linkler de dış linkler gibi birer Backlink olduğundan, anahtar kelimede ve/veya kelimelerde yükselebiliriz.

Site İçi Link İnşası – Benzer Yazılar

Bir başka site içi linkleme yöntemi de içeriğin altında benzer yazıları göstermektir. Ziyaretçinin ilgisini çekebilecek diğer içeriklere kolay ulaşım sağlamak, yüksek bir ziyaretçi deneyimi ile sonuçlanacaktır. Hazır eklentiler bu işi kolay bir şekilde halletmenizi sağlar. Opencart gibi e-ticaret yazılımları için de aynısı geçerlidir.

Şimdi de Sidebar, Header ve Footer gibi tüm sayfalara bağlı bölümlerin nasıl kullanılacağına göz atalım. Bu alanları çoğu SEO uzmanı verimli bir şekilde kullanması gerektiğini aslında bilmelidir. Önemli hedef anahtar kelimelerden indeks alan sayfaya, içeriğe veya yazıya rahatlıkla link verebiliriz. Bütün sitenin gücünü toplayıp ilgili sayfaya aktarmış oluruz. Dışarıdan alınan Footer linklerde riskler olsa da, içeride yapılan bu tarz çalışmalar oldukça verimlidir.

Ana sayfanın altına uygun bir yerine uzunca bir yazı yazmak ve hedef anahtar kelimelerden yine site içi linkleme yapmak önemlidir. Ana sayfalar arama motorlarının en fazla önem verdiği yerlerdir. Buralar onlar tarafından sık ziyaret edilir ve daha farklı değerlendirilir. Ana sayfalar güncel olmalı ve sitenin içeriği ile ilgili ip ucu vermelidir.

Kategoriler arası linkleme bazılarına göre Google’ın çok arzu ettiği bir şey değildir. Arama motorları kategorileri içerik olarak görmeme eğilimi taşıyabilirler. E-ticaret siteleri için durum biraz daha farklıdır. Deneyimlerimize ve gözlemlerimize göre, birçok arama sonucunda e-ticaret sitelerinin kategorileri gösterilmektedir. E-ticaret sitelerinde kategorilere biraz yazı girmek ve anahtar kelimeler üzerinden ilgili yerlere link çıkışı yapmak doğru olacaktır. İlla kategoriden kategoriye olması gerekmez. Kategorinden içeriğe, ana sayfaya veya yine kategoriye şeklinde olabilir.

En son olarak belirtmek isterim ki; site içi hiyerarşi doğru kurgulanmalıdır. Bu konuda WordPress, Opencart ve benzeri sevilen alt yapılar örnek alınabilir. Site içi hiyerarşi (kategori, ana sayfa, yazılar ve benzeri) arama motorlarını yormayacak şekilde olmalıdır. Ziyaretçiyi de yormaz ise; daha da yerinde bir uygulama olur.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s