İşe Yarayan Backlinkler

Google’ın antispam ekibinin başında olan Matt Cutts’dan, işe yarayan backlinkler ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Bir iyi bir de kötü haberim var. Önce hangisini istersiniz? Kötü haberden başlayayım o zaman. Algoritma daha hassas hale getirilmiş. Yani Spam yapma ihtimaliniz çok daha fazla artmış. Bu Spam yapma meselesini anlayabilmek için önce birkaç şeyi izah etmem gerekecek.

işe yarayan backlinkler

Geçmişte İşe Yarayan Backlinkler Ve Taktikler

Klasik SEO çağında (m.ö 10) bir siteye gelen link sayısı önemliydi. Linkin çoksa siten panayır yeri gibiydi. Ziyaretçiler kapıda izdiham oluşturup, sen gireceksin ben çıkacağım diye adeta birbirlerini dövüyorlardı. Öyle zamanlardı… Sonra işler değişti. Google ekibi backlink saymaktan sıkıldı ve biz en iyisi backlinklerin kalitesine bakalım dedi. Bir siteye gelen kaliteli backlinkler iyi sıra kapmasına yetiyordu. Bu süreçte içerik kalitesi ve özgünlüğü gibi kavramlarda ağırlık kazanmaya başladı. Ziyaretçinin sitede kalma süresi gibi sinyallere de ağırlık verilmeye başlandı.

Özgün ve kaliteli içerik hazırlayıp, kaliteli backlinkleri olan sitelerin işi kebaptı. Yakın zamana kadar kaliteli sitelerden manuel olarak elde edilen ve anahtar kelimelerden gelen linkler çok etkiliydi. Şimdi anahtar kelime meselesine de bir kısıt gelmiş gibi görünüyor. Yani Google diyor ki; tamam her şey güzel ama ben linklerin anahtar kelimeler üzerinden gelmesine de biraz kıl oldum. Hiç vermeyen demiyorum ama en bu işi de dengeli götürün. Böyle diyor…

Ama iş bu kadarla da sınırlı değil. Daha da yeni gelişmeler var. Artık bilmemnesitesi.com yazsanız ve link vermeseniz bile, bu bir backlink değeri taşıyor. Bunu daha önce deklare etmişti aslında Google; uygulamaya koyması bugünleri buldu sanırım. Sitenizin alan adının bir marka değeri var ise; bilmemnesitesi diye yazsanız dahi backlink kazanmış olursunuz. Bunlar Google tarafından doğal kabul edilmektedir.

Google ileride backlink alanların bir de şarkı söylemesini isterse şaşırmayın. Toparlayacak olursak; hiç link çıkışı olmadan bilmemnesitesi ve/veya bilmemnesitesi.com şeklinde yazı içinde kelime geçirmek değerlendi.

Anahtar kelime üzerinden yine link çıkabilirsiniz; ancak oranı ve sistemi revize ediyorum. Sitenizin 100 linki olsun. Bunların bir kısmı bilmemnesitesi.com şeklinde ana sayfaya gelsin. Bir kısmı yine bilmemnesitesi.com, bilmemnesitesi veya http://bilmem ne sitesi.com şeklinde kategorilere veya içeriklere gelsin. Bir kısmı buraya tıklayabilirsiniz ve benzeri kelimelerden gelsin. Kalanı da önemli anahtar kelimelerden dengeli bir şekilde gelsin. Link vermeden sadece bilmemnesitesi.com şeklinde atıf yapmayı da unutmayacağız.

Çok önemli not: Resimlerden link almakta hoyrat davranabilirsiniz. Hem doğaldır hem de çok etkilidir. Bu da size benden bir SEO sırrı olsun.

Şimdi tablo olarak göstereyim.

4 hedef anahtar kelimesi olan bir site için 100 linkin dağılımı

20 adet link  –  bilmemnesitesi ve varyasyonları şeklinde  –  ana sayfaya

20 adet link  –  bilmemnesitesi ve varyasyonları şeklinde  –  kategorilere

20 adet link  –  bilmemnesitesi ve varyasyonları şeklinde  –  ürünlere

Not: Linklediğiniz ürünlerden de anahtar kelime üzerinden gerekli yerlere link çıkabilirsiniz. (Bu işin nasıl yapılacağından emin değilseniz, “site içi linkleme ve SEO” konusunu okuyabilirsiniz.)

10 adet atıf   –  link vermeden bilmemnesitesi.com şeklinde  –  dizinde gösterilen içerik veya sayfaya

8 adet link   –  hedef anahtar kelime 1’den  –  ilgili sayfa veya yazıya

8 adet link   –  hedef anahtar kelime 2’den  –  ilgili sayfa veya yazıya

7 adet link   –  hedef anahtar kelime 3’den  –  ilgili sayfa veya yazıya

7 adet link   –  hedef anahtar kelime 4’den  –  ilgili sayfa veya yazıya

100 linkin dağılımını bu şekilde yaptık. Resim üzerinde alınan linkleri buraya katmadım. Bu linklerden pervasızca kullanabilirsiniz. Yukarıdaki tabloya 20-30 tane resimden backlink ekleyebilirsiniz. Bunun yanına sosyal medyadan ve video sitelerinde devşireceğiniz linkleri de koyun. İşte aranan doğal link yapısı budur. Özetleyelim mi?

100 adet tabloya uygun link. Çeşitli bloglardan ve sitelerden resim üzerinden linkler. Video paylaşım sitelerinden ve sosyal paylaşım sitelerinden linkler. İmkan var ise; .edu ve .gov sitelerinden doğal ve kaliteli linkler. İşte iyi bir link yapısı budur. Çeşitli, doğal ve etkili :). Ulan şampuan reklamı gibi oldu ya bu.

Linkleme işlemleri doğal ve kaliteli içerik üretimi ile beslenmelidir. Zamana yayılmalıdır ve kaliteli kaynaklar tercih edilmelidir. Forumlar, haber siteleri, bloglar, video siteleri, film siteleri ve benzeri sitelerin kalite olanlarının tümü kullanılabilir. Daha gelişmiş bir link stratejisi için “Link Piramidi Oluşturma” adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s