Dijital Pazarlama Yöntemleri

SEO ile birlikte anılmaya başlayan dijital pazarlama yöntemleri, birçok SEO firmasının objektifine henüz takılmadı. Aslında e-ticaret firmaları da bu konuda henüz yeterince bilinçli değil. Dijital pazarlama tekniklerini etkin kullanan firmalar markalaşma sürecinde önemli adımlar atmaktadırlar.

dijital pazarlama yöntemleri

Sadece arama motorlarına (Türkiye için sadece Google’a) yönelik çalışmalar bir sitenin başarısı için yeterli kriter değildir. Birçok küçük sermayeli yatırımcı, masraf-gelir hesaplamalarını doğru bir şekilde yapamamaktadır. Bunun altında şüphesiz, elde bulunan az miktardaki sermayeden azami verim alma endişesi yatmaktadır. Harcama yapmadan satış yapabilmek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Durum böyle olunca, e-ticaret girişimlerinin maliyeti oldukça artmış durumdadır.

İşler bununla da sınırlı kalmıyor. Tedarik, sevkiyat, pazarlama, finansman, muhasebe ve birçok farklı fonksiyon ya tek kişi tarafından veya çok az iş kişi tarafından yerine getirilmeye çalışılmaktadır. İlkel e-ticaret dönemlerinde, anahtar kelime alan adı ile sitelerin iyi yerlere gelmesi çok daha kolay idi. Sıralamalarda hızla yükselen siteler, doğru sektörü tespit edebildiklerinde satış aşamasına geçebiliyorlardı. Google algoritması da link sayısına önem verir nitelikte idi. Artık işler değişti. Dijital pazarlama yöntemleri ile SEO çalışmaları adeta birer ikiz kardeş haline geldi.

Büyük ve orta ölçekli sermaye için işler her zamanki gibi daha kolay. Yüksek pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini karşılayabilen firmalar, yüksek ciroları kolaylıkla elde ettiler ve etmekteler. Bu yazımızda dijital pazarlama yöntemlerine birlikte göz atalım

Dijital pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

 1. Arama motorları üzerinden yayınlanan reklamlar: PPC (tıklama başına ödeme) yöntemi ile Google ve diğer arama motorlarında reklam yayınlatmanız mümkün. Burada farklı metotlar vardır. Mesela reklamlarınızın Google görüntülü ağlarında yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Google Adsense hesabı olan ve sitelerinde Google reklamlarına izin veren sitelerde reklamlarınız görünebilir. Burada da her zaman olduğu gibi bir algoritma söz konusu. Sörfçülerin ziyaret ettikleri sitelerden ilgi alanlarını tespit etmeye çalışan sistem, sörfçülere ilgi alanlarına yakın reklam görüntüler sunmaya çalışır. Görüntülü reklam ağının maliyeti biraz daha yüksektir. Bu sisteme dahil olmayıp, sadece arama sonuçlarında görüntülenmek isteyebilirsiniz. Bu tarz reklamlarda önemli olan maliyeti düşürmektir. Bunun için de reklamların ilgili içeriklere yönlendirilmesi gerekmektedir. Son zamanlarda yaygınlaşan bir diğer yöntem de Google Merchant’dır. Bu sistemde arama sonuçlarının en üstünde ve sağında  ürün resimleri, fiyatları ve ürünün yer aldığı siteler görüntülenmektedir. Merchant yönteminde reklam yayınlatmak için Google’ın istediği şekilde bir Xml ağacı hazırlanmalıdır. Bu Xml Google’a yüklendikten ve onaylandıktan sonra, reklamlarınız ilgili yerde ve ilgili anahtar kelimede görünmeye başlayacaktır.
 2. Sitelerde yayınlanan reklamlar: Bazı site sahipleri sitelerine Adsense bağlantısı kurarken, diğerleri de farklı firmalarla anlaşmalar gerçekleştirirler. Reklamlarınız bu sitelerde yayınlanır ve her tıklama için belirli bir ücret ödersiniz. Bu reklamlar illa tıklama başına ödeme yöntemi ile yayınlanmaz. Ziyaretçi fazla olan sitelerin sahipleri ile günlük, haftalık, aylık veya yıllık anlaşmalar imzalanabilir. Kira ücreti gibi belirli bir dönem için anlaşma yaparak , reklamlarınızın ilgili sitede yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Çok ziyaretçi olan bloglar, haber siteleri ve benzeri siteler bu iş için elverişli olabilir.
 3. Sosyal medya reklamları: Birçok sosyal medya mecrası tıklama başına reklam kampanyalarına müsaade etmektedir. Bunların en etkilileri arasında şüphesiz Facebook vardır. İçeriğin site yönergelerine uygun olması halinde siz de kolay bir şekilde Facebook ve benzeri mecralarda reklam yayınlayabilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntem olmakla birlikte, kampanyaların doğru bir şekilde oluşturulması önemlidir.
 4. Forum reklamları ve dijital pazarlama stratejileri: Çok ziyaretçisi olan forumlara reklam vermek mantıklı bir reklam çalışması olabilir. Forum yöneticilerinin belirlediği ücretler üzerinden reklamlarınızı belirili alanlarda yayınlayabilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntem olarak sanal alemin tarihinde yerini almıştır. Forumlarda ürün tanıtmanın farklı yolları da vardır. Forum yöneticilerinden izin alarak (bu çoğu zaman belirli bir ücret karşılığında olur) ürünleriniz ile ilgili konularda aktif katılımcı olabilirsiniz. Paylaşımlarınız sayesinde ürünlerinizi veya sitenizi tanıtabilirsiniz.
 5. Dijital pazarlama yöntemleri çok geniştir: TV, radyo, Bilboard, gazete, dergi, toplu taşıma aracı, taksi ve benzeri reklam ve pazarlama yöntemlerinin hepsi dijital pazarlama alanına girer. Burada çok ciddi maliyetler söz konusudur. Bu tarz reklamları genelde büyük sermaye tercih eder. Tercih eder; çünkü bu lüksü vardır. Özellikle işini sadece sanal ortamda yürüten firmalar için kesinlikle dijital pazarlama kapsamında değerlendirilir. Reklamlar dijital olmayan mecralarda yapılıyor olsa da, etkiledikleri alan dijital ortamdır.
 6. Sosyal duyarlılık projeleri ile dijital pazarlama: Çok tasvip etmeme rağmen bu tarz çalışmalar da dijital reklam çalışmalarına alet edilmektedir. 100 tane öğrenciye burs vermek ve bunu çeşitli medya organları aracılığı ile duyurmak, bu tarz çalışmalardandır.
 7. Ücretsiz mobil uygulamalar üzerinden dijital pazarlama: Telefonlarımız ile aşırı derecede vakit geçiriyoruz. Birçok uygulamayı indirip kullanıyoruz. Bu bizi potansiyel bir reklam mecrasının ağına hızla çekiyor. Ücretsiz olarak indirdiğiniz bir mobil uygulamada bir sürü reklam ile karşılaşıyorsunuz. Uygulama beğenildi ise ve kullanıcı profili ürün veya site için elverişli ise; en etkili reklam yöntemlerinden biri doğmuş demektir.

Genel hatları ile dijital pazarlama yöntemlerini görmüş olduk. Yazı biraz interaktif olsun istedik. İlave bilgiler edindikçe biz de burada yayınlayalım diye düşündük. Dolayısı ile ilerleyen zamanlarda atladığımız yerler olur ise; yazıya ekleyeceğiz.

Küçük sermayeler ile iş yapmak isteyenlerin ya çok büyük hünerleri ya da çok aranan ürünleri olmalı. Bu mümkün mü diye düşünenler olabilir. Sertifikalı bir tesisatçı, sadece bölgesel SEO çalışmaları ile güzel gelirler elde edebilir. Bölgesine hizmet verip, gelirlerini arttırabilir. Bazı ürünleri büyük pazar yeri ve e-ticaret siteleri satamaz. Bu tip ürünler veya hizmetler elinizde var ise; bir şansınız var demektir. Büyüklerin yapmadığı ve yapamadığı her alan sizin için bir fırsattır. Niş pazarlar keşfedip, iyi paralar kazananlar hiç de az değildir.

“Bir ümittir insanı yaşatan.” Kaptan Onedin

Reklamlar

Dijital Pazarlama Yöntemleri” üzerine 6 yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle küçük sermayeli yatırımcıllarla ilgili söyledikleriniz çok doğru. Sırf daha az para vericem diye bir sitenin fotoğraf çekimini, dekupajını içerik girişini, fiyat ayarlamasını müşteri ilişkilerini, ürün kargolamasını vesairesini hepsini bir kişiye yaptırmaya çalışan bazı şark kurnazları var. Bir de tüm bunları çok ucuza yaptırmaya çalışıyorlar. Maaş neden bu kadar az deyince de bilindik esnaf teranesi: Ben bu işe şurdan başladım yok bu şehre geldiğimde bir tek yorganım vardı, çok çalıştım çok ettim vs. vs. ir de SEO’un internet üzerinden bedavaya yapılan bir çalışma olduğu fikrine kapılmışlar. Tüm bu istediklerininüstüne bir de istedikleri kelimelerde Google motorunda en üst sıraya çıkaracakmışsın. Zamanla altına eleman gelebilirmiş maaşın düzelirmiş vs vs. Velhasıl bu işi düzgün yapmak ve hakkını almak zor. Burdan bir tek eticaret paketi satan firmalar karlı çıkıyor. Düzgün planlama yapılmadığı için dijital pazarlama ve SEO çalışmaları da başarısızlıkla sonuçlanıyor Benim fikrim bu.
  bir şey sormak istiyorum Google Remarketing sisteminin Adsense yayıncılarına zarar verdiğini düşünüyorum. Çünkü bir kullanıcının girdiği bir E-ticaret sitesinde incelediği ve almak istemediği bir ürünün dolaştığı başka bir blog ya da forum sayfasında reklam olarak karşısına çıkması olumlu bir sonuç vermiyor. Ben çoğunlukla insanları internet kafe, işyeri gibi ortamlara incelerim ve genelde o reklamlara tıkamadıklarını ay da bu reklamı bir daha gösterme düğmesine tıklayıp kapattıklarını gördüm halbuki Adsense başka bir ürünü gösterse belki de merak edip tıklama yapacak ve sayfa sahibi bundan kazanacak. ama olmuyor bu işten bir tek Google karlı çıkıyor zannımca. Ne dersiniz?

  • Merhaba. Yeniden pazarlama ile ilgili tartışmalar sona ermiş değil. Size bunun cevabını net olarak verebilmeyi isterdim. Şu kadarını söyleyeyim; yeniden pazarlama Facebookda da var… Kullanım amacı satın alma kararını hemen veremeyenleri cesaretlendirmek ve harekete geçirmek. İnsanlar incelediği her ürünü satın almıyor… Ekonomik, sosyal ve psikolojik arka planları satın alma kararlarında etkili oluyor. Elbette toplumun genel kabul gören yargıları da etkili oluyor.

   İnsanların satın alma davranışları, sermaye sahipleri tarafından çok iyi biliniyor artık. yeniden pazarlamanın eksilerine karşılık daha fazla artısı oluğunu düşünenlerin sayısı da hiç az değil.

   Re-marketing Facebook’ta zaten tercihli; Adwords’te sadece görüntülü reklam ağını ilgilendiren bir durum…

   Bu adamlar bu işleri çok iyi analiz ediyorlar… Ve haklısınız; Adwords kampanyalarının çoğu zaman tek kazananı Google oluyor.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle küçük sermayeli yatırımcıllarla ilgili söyledikleriniz çok doğru. Sırf daha az para vericem diye bir sitenin fotoğraf çekimini, dekupajını içerik girişini, fiyat ayarlamasını müşteri ilişkilerini, ürün kargolamasını vesairesini hepsini bir kişiye yaptırmaya çalışan bazı şark kurnazları var. Bir de tüm bunları çok ucuza yaptırmaya çalışıyorlar. Maaş neden bu kadar az deyince de bilindik esnaf teranesi: Ben bu işe şurdan başladım yok bu şehre geldiğimde bir tek yorganım vardı, çok çalıştım çok ettim vs. vs. ir de SEO’un internet üzerinden bedavaya yapılan bir çalışma olduğu fikrine kapılmışlar. Tüm bu istediklerininüstüne bir de istedikleri kelimelerde Google motorunda en üst sıraya çıkaracakmışsın. Zamanla altına eleman gelebilirmiş maaşın düzelirmiş vs vs. Velhasıl bu işi düzgün yapmak ve hakkını almak zor. Burdan bir tek eticaret paketi satan firmalar karlı çıkıyor. Düzgün planlama yapılmadığı için dijital pazarlama ve SEO çalışmaları da başarısızlıkla sonuçlanıyor Benim fikrim bu.
  bir şey sormak istiyorum Google Remarketing sisteminin Adsense yayıncılarına zarar verdiğini düşünüyorum. Çünkü bir kullanıcının girdiği bir E-ticaret sitesinde incelediği ve almak istemediği bir ürünün dolaştığı başka bir blog ya da forum sayfasında reklam olarak karşısına çıkması olumlu bir sonuç vermiyor. Ben çoğunlukla insanları internet kafe, işyeri gibi ortamlara incelerim ve genelde o reklamlara tıkamadıklarını ay da bu reklamı bir daha gösterme düğmesine tıklayıp kapattıklarını gördüm halbuki Adsense başka bir ürünü gösterse belki de merak edip tıklama yapacak ve sayfa sahibi bundan kazanacak. ama olmuyor bu işten bir tek Google karlı çıkıyor zannımca. Ne dersiniz?

  • Bu konuda haklı olabilirsiniz. Yeniden pazarlama aslında bir ürünü müşterinin gözüne sürekli iliştirmek anlamında kullanılıyor. Markalaşmada etkili olabilir. İlla satın alma olarak düşünmemek gerek. Mesele her zamanki gibi sermaye.

 3. Google adwords: Aslinda cok guzel bir musteriye ulasma sekli fakat para kazanma ugruna bazi kisiler tarafindan su istimal edilmektedir. Bos tiklamalar veya planli tiklamalar bunlardan bazilari. Hatta bazi kisiler grup olusturmus ve sizi arayip, daha etkili sonuc almaniza yardimci oluruz diyerek sizden ucret talep etmekteler. Eger olumsuz cevap verirseniz, telefonu kapatana kadar 15-20 taneye yakin tiklama geliyor. Hepsi de IP nosu farkli oldugu icin gercek tiklama olarak Google in cebine gidiyor. Hak talep edemiorsunuz. Birde bu kisiler sizin butun bilgilerinize ulasabiliyor. Google ile telefonda 2 saatlik bir gorusme sonucu bana imkansiz oldugunu soylediler. Fakat musteri bilgileri bir sekilde sizdiriliyor. Bunlari gectik, sahte tiklamalari geri odeyecez demelerine ragmen hicbir sekilde odeme yapmadilar. Ilgilenmediler bile. 3 gunluk calisma sonucunda sistemden ziyaretci kayitlarini cikarttim ve reklamimi belli bir alan disinda gosterme dememe ragmen, tiklamalar hindistan basta olmak uzere, ingiltere, cape may tarzi yerlerden oldugunu gordum ve cevap bile veremediler. Toplam zarar o donem $3.000. Eger adwords dusunuyorsaniz, cok dikkatli olmak zorundasiniz. Facebook daki durum da farkli degil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s