Google Dalgalanmaları 2016 Sonu

Google‘da son günlerde tüm dünyadan büyük bir dalgalanma yaşandığı ile ilgili bilgiler geliyor. Türkiye’de bu google dalgalanmaları olayından nasibini alan ülkelerin başında geliyor. Herkesin kafasında birçok soru işareti var. Google ne yapmaya çalışıyor? Sıralamalar neden bu kadar değişken? Sıra kaybettim ne yapmalıyım?

google dalgalanma 2016 kasım

Google sıralama sonuçlarında zaman-zaman büyük dalgalanmalar yaşanmaktadır. Bu durum bize Google’ın bir güncelleme yaptığını net olarak göstermektedir. Birçok site sahibi sıralamalarda gerilere düşerken; bazıları da gülen taraf oldu. Dalgalanmanın durulmaya başladığı 04/12/2016 tarihi itibarı ile söylenebilir. Bu dalgalanmanın gösterdiği başka bir şey daha var kuşkusuz. Rank Brain, Google sıralama sonuçlarını belirlemede yardımcı araçlardan birisi. Yani algoritmaya yardımcı ve hatta algoritmaya entegre bir sıralama ölçütü; ancak asla Google algoritmasının yerine geçmiş bir sıralama aracı değil. Eğer Rank Brain online hale getirilmiş olsaydı ve yüksek verim alınabilmiş olsaydı, bu tarz büyük dalgalanmalar ile karşı karşıya kalmazdık. Google ekibinin manuel olarak algoritmada değişiklik yaptıkları ve sıralama sonuçlarını etkiledikleri aşikar.

Neden Dalgalanıyoruz?

Sıralamalara baktığımızda birçok sitenin arka sayfalara uçup gittiğini görebiliyoruz. Bazı önemli anahtar kelimelerde ciddi değişiklikler olmuş durumda. Mesela SEO kelimesinde… Uzun zamandır ilk sayfada bulunan birkaç sitede ortadan neredeyse kaybolmuş ve yerini farklı sitelere bırakmıştır.

Film, dizi ve oyun sitelerinin de sıralamaları ciddi şekilde değişmiştir. Sektörde faaliyet gösterenlerde gelen bilgilere göre ilk sayfada olan bazı siteler kaybolup gitmiş.

Google da aranması olan birçok hizmet ve ürün satış sitesi de dalgalanmadan etkilenmiş görünüyor. İzmir’de cam balkon araması yaptığımızda karşımıza çıkan siteler aşağıdaki gibi örneğin.

örnek google araması

Cam balkon sektörünü yakından bildiğimiz için bu örneği aldık. AHT camlama firması sıralamalarda yok iken şu an İzmir’den arama yapıldığında ilk sayfaya gelmiş görünüyor. “Cam balkon izmir” şeklinde arama yaptığımızda ilk sayfada Penyapi firmasını görmek mümkün. İlk sayfanın altlarında olsa da; daha önce sıralamalarda hiç olmadığı göz önünde bulundurulursa, gayet güzel bir konum elde etmiş. Ege Cam Balkon, Kaya Camlama ve Armut gibi otoriter siteler sıralamalardaki yerlerini korumuş görünüyorlar.

egecambalkon.wordpress.com adlı sitenin harita sonuçlarının hemen önünde yer almaya devam ettiği gözlemlenebilir. İş 1. sayfanın altlarına doğu ilginçleşiyor.

cam balkon izmir araması

Sayfanın üst kısmından sonra alta göz atalım. Bakalım bahsettiğimiz site gerçekten ilk sayfaya gelmiş mi?

cam balkon izmir araması

Backlink, sosyal tanıtım, imleme ve tanıtım yazısı gibi hiç bir çalışma yapılmamış bir site neden ilk sayfaya geldi. Biraz incelediğimde tek bulabildiğim şey; sitenin PHP olarak kodlanmış olduğudur. Yani WordPress gibi hazır bir alt yapıya sahip değildir. Sitenin eski olduğunu da vurgulamam lazım. Sektördeki eski sitelerden birisi… Hız değerlerinin oldukça düşük olduğunu ve sitenin mobil uyumlu olduğunu görebiliriz. Bunların haricinde sitede 3. sınıf webmasterlara ait spam tekniklerinin hiç birinin kullanılmadığını da söyleyebilirim.

O halde Neden Dalgalanma Var?

Bu dalgalanmanın Backlink’lerle alakalı olduğuna dair ciddi şüphelerim var. Google’ın spam linkleri ayırt etmek için kendini çok fazla geliştirdiğini ve bu konuda sürekli önlemler aldığını biliyoruz. Sıralamalardan uçup giden sitelerin çoğunun spam link alımlarına gittiğini söyleyebilirim. Bu demek değildir ki; linkler sıralama açısından değerini yitirmiş durumda. O; ayrı bir konu! Sıradan bir insan ne şekilde bağlantı paylaşır? Google’ın odaklandığı konu bu. Sıradan bir internet kullanıcısı anahtar kelime  veya jenerik kelime üzerinden link vermeyi bilir mi? Boş verin; herhangi bir kelime üzerinden link veriri mi? Tek yapacağı şey linki kopyalayıp doğru bildiği yere yapıştırmaktır. Ben böyle düşünüyorum… Bence siz de düşünmelisiniz.

Sizlerin birçoğunuzun bilmediği link inşa etmeye yarayan yazılımlar var. Bu yazılımların bazı site sahipleri ve seo sözde uzmanları tarafından kullanıldığını gözlemledim. Bu yazılımlar ciddi paralara satın alınabilen ve iyi sonuçlar veren cinstendi… Ama artık sanırım bunların da zamanı bitti. Senuke ve benzeri programları kastetmiyorum. Gidip o programların peşinde koşmamanız için de adlarını vermiyorum. Bu güncelleme ile bu tarz programlarla inşa edilen link ağları da tarih olmuş oldu. Paravanı besleyen linkler – paravanlar – ana site şeklinde senaryolar yazabildiğiniz gelişmiş programların metodunu filtrelemeyi başardı sonunda Google.

Kanaatlerimi ve konu ile ilgili düşüncelerimi aktardım. Herkese bol kazanç, sağlık ve huzur temenni ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s