Google Possum Güncellemesi 2016

Merhaba; kucağımızda kocaman bir keseli sıçan ile ekim ayını karşıladık arkadaşlar. Google Possum güncellemesi 2014 yılından beri yapılan en büyük güncelleme olarak öne çıkmaktadır. 2014 yılında da Pigeon  ortalığı sarsmıştı.

possum güncellemesi

Google Possum Güncellemesi Nedir?

Lokal yani yerel aramaları etkileyen ve düzenleyen; 2016 yılın ekim ayında devreye sokulan Google algoritma güncellemesidir.

Possum İle Neler Değişti Ve Değişecek?

1- Haritalara kayıtlı ancak şehir merkezlerinde yer almayan yerel işletmeler arama sonuçlarında kendilerine yer bulamıyorlardı… Bu değişiyor! İlgili şehre bağlı ancak merkez ilçelerde bulunmayan yerel işletmeler de artık sıralamalarda kendilerine yer bulabilecek. İyi optimize edilmiş kaliteli siteler ister şehir merkezinde olsun ister olmasın; hak ettikleri sıralamaları elde edecekler.

2- Şimdi de kötü sayılabilecek bir haber. Aynı arama sonucunda farklı sitelerde benzer iletişim bilgileri paylaşan siteler bu değişimden kötü etkilenecek. Google böylece tekrarlanan ve aynı işletmeye işaret eden siteleri filtreleyecek. Kullanıcı deneyimini arttırmak için böyle bir uygulamaya gitmesi aslında bir yandan da iyi.  Aynı firmanın farklı siteleri karşılaşma olasılığınız azalacak.

3- Arama yapan kişin fiziki konumu artık her zamankinden daha önemli olacak. İzmir’de çiçekçi araması yaptığınızda size fiziksel olarak en yakın işletmelerin siteleri gösterilecek. Aynı şehirde farklı lokasyonlarda çok farklı arama sonuçlarına ulaşacağız.

4- Aynı anlama gelen İzmir’de çiçekçi, çiçekçi İzmir ve İzmir çiçekçi gibi kelimeler aslında aynı anlama gelebilir. Google’dan bugüne kadar bu aramalar için aynı sonuçları vermesi bekleniyordu; ancak 1 ekim 2016 itibarı ile artık bu durum değişti. Yapılması gereken en fazla ziyaretçi getirecek olan kelimeye odaklanmak veya hepsine birden odaklanmak. Karar sizin…

5- Lokal ve organik aramaların arasındaki çizgi daha önce pek de net değildi. Şimdi işler değişiyor. Gerçekten lokal olmayan işletmelerin siteleri lokal aramalardan çıkarılmaya başlandı. Bu  durum gerçek yerel işletmeler için çok büyük bir avantaj sağlayacak.

Ne Yapmalıyız?

Bu güncellemeyi dürüst davranarak avantaja çevirin. Google Buisness iletişim bilgileriniz ve sitede bulunan bilgileriniz aynı olsun.

Sosyal medyada, sitede ve Google Buisness iletişim bilgileriniz hep aynı olsun.

Örnek olarak; Levent’de bulunan ve İstanbul geneline hizmet veren bir işletme iseniz; SEO stratejilerinizi bir daha gözden geçirin. Arama sonuçlarında tüm İstanbul’u kapsayacak bir SEO stratejisi belirleyin. Yoksa keseli sıçandan çok büyük bir darbe yiyebilirsiniz.

Possum arama sonuçlarını yavaş-yavaş etkiledi ve etkilemeye devam edecek. Sürekli olumsuza giden giden bir durum söz konusu olur ise; profesyonel bir SEO uzmanı ile bu durumu konuşun ve ne gibi düzenlemelerin yapılması gerektiğini araştırın.

Keseli sıçan (Possum) güncellemesi herkese hayırlı olsun. Başımıza büyük bir ihale aldık. Gelecek günler bakalım neler gösterecek?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s