2018 SEO Teknikleri

2018 SEO teknikleri kavramlarının yerinden sarsılacağı bir yıl olacak. Klasik mevzulardan bahsetmek istemiyorum. Doğal bir link profili oluşturmak, kaliteli içerik üretmek, ziyaretçi sorularını yanıtlamak vesaire vesaire…

2018 seo teknikleri

Kullanıcı deneyimi kavramına daha çok alışsanız iyi olacak. Yani sitede kalma süresi, ziyaret edilen sayfa adedi ve tekrar geri dönme gibi parametreler değer kazanacak. Buradan backlinklerin etkisi yok olacak gibi bir sonuç çıkmasın. Çeşitlilik ve doğal bir profil oluşturmak ve backlink elde etmek her zaman önemli olacak. Google’ın en önemli sıralama kriterlerinden birisi elbette backlinkler olacaktır.

2018’e yaklaşırken sosyal sinyallerin artık sıralamaya daha fazla etki ettiğini gördük. Facebook, Pinterest ve Linkedin gibi platformlardan gelen sinyaller geçmişte çok önemli bir sıralama faktörü değildi. Önemlerinin arttığını ve artacağını vurgulamakta fayda var. Facebook üzerinden siteye gelen ziyaretçilerin çok hızlı yükselişe neden olduğu gözlemlenebiliyor. Aynısı Pinterest için de geçerli.

2018 seo teknikleri ve uygulamaları açısından spamcıların işini daha da zorlaştıracağa benziyor. Google algoritma spam tekniklerle her geçen gün daha etkin bir şekilde mücadele etmeye devam ediyor. Kendini bu konuda sürekli geliştiren ve tedbirler alan Google , spamcılara pek de geçit vermeyecek gibi duruyor.

Seo’nun en temel site içi kriterlerini yerine getirmeyi öğrenmelisiniz. Meta açıklama, başlık, makale, resim, site hızı, w3 standartları, site içi dolaşım, site görselliği (çekiciliği de diyebiliriz), özgünlük ve benzeri…

Site dışı elementlerle ilgili de donanımlı olmalısınız. Sosyal medya, backlink ve benzeri konulara hakim olmalısınız. 2018 yılında kaliteli bir SEO çalışması belki de SEM ile birlikte anılacaktır ve bir bütün olarak değerlendirilecektir. Başarıya dijital pazarlama elementleri, site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon kavramları ile birlikte ulaşmak mümkün olacaktır. E-ticaret, blog, haber, forum, genel bilgi, protal, rehber ve diğer tüm siteler için aynı konular geçerli olacaktır.

En önemli konu; “ziyaretçiler siteme neden gelsin?” sorusuna verilecek olan cevap olacaktır. Bu soruya mantıklı ve makul bir cevap verebilenler ve gerekli olan çalışmaları yapanlar başarılı olacaktır.

2018 SEO Teknikleri Açısından Google’ı Anlamak

Google’ı biraz daha yakından tanımaya çalışalım… İki site olsun ve içerikleri birbirine yakın kalitede olsun. Sitelerin yaşları da aynı olsun. Site hızları ve benzeri iç optimizasyonlar her iki sitede de iyi durumda olsun. Bu iki sitenin de bir şehirde nakliyat üzerine firmalara ait oluğunu var sayalım. Bunu bir test gibi de düşünebilirsiniz. Her iki sitede benzer miktarda ve kalitede içerik olsun. Soru geliyor… Google hangi siteyi üst sırada göstermelidir?

Bu noktada Google’nın yapacağı şey farklı parametrelere bakmak olacaktır. Site tasarımından dolayı belki de A sitesinde insanlar daha fazla zaman geçiriyordur. Buna karşılık B sitesine kaliteli sitelerden link verilmiş olabilir. A sitesinin link sayısı B sitesine göre daha az ve daha yetersiz olabilir. A sitesi sosyal medyada daha aktif olabilir. Yine aynı soruyu soralım. Google’a göre hangi site daha üst sıralarda yer almalıdır?

Zor bir soru değil mi? O zaman şunun altını çizmekte fayda var. Google birçok farklı sinyale farklı puanlar verir. Bu puan aslında sizin sıralamanızın ta kendisidir.

Kabaca bu sinyallere göz atalım;

 1. Ziyaretçi sayısı
 2. Sitede kalma süresi
 3. Sitede dolaşılan sayfa adedi
 4. Site hızı
 5. Site kodlaması
 6. Yazıların özgünlük oranı
 7. Yazıların uzunluğu
 8. Yazıların arama motorlarına göre optimize edilmesi
 9. Yazılardaki görsellerin özgünlüğü
 10. Görsellerin alt etiket, başlık ve benzeri önemli bilgilerinin doldurulması
 11. Yazıların ziyaretçi ile etkileşimi
 12. Sitede iletişim bilgilerinin bulunması
 13. Sitede güvenlik sertifikası kullanımı
 14. Sitede AMP kullanımı
 15. Sitede zengin kart kullanımı
 16. Sitede blog değil ise; blog yazılarının yayınlanması
 17. Sitenin güncelliği
 18. Sitenin temasının w3 standartlarında kodlanması
 19. Doğru başlık kullanımı
 20. Meta açıklama girişleri
 21. Doğru etiket kullanımı
 22. Siteye ana sayfalardan gelen nofollow link sayısı
 23. Siteye ana sayfalardan gelen dofollow link sayısı
 24. Siteye alt sayfalardan gelen nofollow link sayısı
 25. Siteye alt sayfalardan gelen dofollow link sayısı
 26. Siteye gelen Footer, Sidebar ve Header linkler
 27. Siteye gelen resim linkler
 28. Siteye gelen linklerin Anchor profili (anahtar kelime, marka, url ve benzeri)
 29. Siteye gelen linklerin tek – tek kalitesi (PA – DA yüksek, kaliteli ve güncel sitelerden gelen doğal veya doğal görünümlü linkler faydalıdır)
 30. Sitenin direkt ziyaretçileri
 31. Sitenin dönen ziyaretçileri
 32. Sitenin Refferal ziyaretçileri
 33. Sitenin arama ile gelen ziyaretçileri
 34. Sitenin sosyal medyadan gelen ziyaretçileri
 35. Sitenin sosyal medya paylaşımlarının paylaşılma adetleri
 36. Sitenin sosyal medya paylaşımlarının beğenilme adetleri
 37. Sitenin sosyal medyada popülaritesi
 38. Sitenin toplam gösterimlere karşılık tıklanma oranı (iyi başlıklar seçmelisiniz)
 39. Anahtar kelimenin alan adında geçmesi
 40. Anahtar kelimenin url’de geçmesi
 41. Anahtar kelimenin Url’nin veya alan adının ilk kelimesi olması
 42. Alan adının yaşı
 43. Alan adının tescil bitiş tarihi
 44. Sunucu lokasyonu
 45. Yerel uzantılar (.tr gibi)
 46. Whois bilgilerinin açık olması
 47. Site sahibinin kara listede olmaması
 48. Alt başlıklarda anahtar kelime kullanımı
 49. Dışarıya verilen linkler (nofollow ve kaliteli sitelere makbuldür)
 50. Dil kurallarına uygun yazmak (nokta virgül vesaire…)
 51. Sitenin tüm cihazlarla uyumlu olması
 52. Ziyaretçi yorumları
 53. Eski içeriklerin güncellenmesi
 54. Arama motorlarına kayıt
 55. Yazıların görsellerle zenginleştirilmesi ve görsellerin alt tagına hedef anahtar kelimeyi girmek
 56. Yazıların videolar ile zenginleştirilmesi
 57. Yerel işletmeler için haritalara kayıt
 58. Yerel işletmelerin firma rehberlerine kayıt edilmesi
 59. Sitedeki içerik sayısı (kaliteli ve özgün olmak şartı ile)

Yukarıdaki kriterler size 2018 SEO teknikleri hakkında kabaca fikir verecektir. Kullanıcı deneyiminin çok – çok önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Sizi bütün bu işlerle uğraşırken ziyaretçi ile site arasında değerli bir bağ oluşmasına da emek harcamalısınız.  Rank Brain birçok parametreyi değerlendirerek sıralamalara etki etmektedir. Hiç bir etkinliği olmayan sayfalardan  alacağınız ölü linkler size bir fayda sağlamayacaktır. Link alırken bu linkin sitenize ziyaretçi göndermesine özen göstermelisiniz. Mümkün olduğunca az bir şekilde anahtar kelimelerden link almalısınız. Url, tıklayınız, ziyaret ediniz, kaynak: ve benzeri şekillerle daha çok link almalısınız. Hatta resimlerle sitenizi farklı sitelerde tanıtıp ziyaretçi çekebilirsiniz. Bunlar en değerli linkler olacaktır.

Çöplük sitelerde tanıtım yazıları yayınlatmak ve bu yazılardan 3 adet anahtar kelimeden link çıkmak… Bunun devri bitti. Tanıtım yazıları haber niteliği taşımalı ve doğal bir şekilde link verilmelidir. Tanıtım yazıları size en yakın kategoride yayınlanmalıdır. İlgi çekici başlıklarla viral reklam yöntemleri denenmelidir.

Bütün bunlara dikkat ederek başarılı projeler meydana getirilebilir. 2018 seo teknikleri kabaca bu şekilde olacak diyebiliriz. İnfografik ve sesli aramalara da odaklanmanızda fayda var. Sesli aramaları insanlar nasıl yapar sorusunu yanıtlayarak içerikler oluşturabilirsiniz.

Geri kalan konuların teferruat olduğunu unutmayın. SEO ve dijital pazarlama artık bir bütünlük içerisinde ele alınmalıdır. Site içi yönetilirken aynı zamanda site dışı da iyi yönetilmelidir. Bütün bunlar kendi içerisinde uzmanlık gerektiren konulardır. Amatör bir yaklaşımla herkes elbette bir blog yazabilir veya bir haber sitesi açabilir. Önemli olan başarıyı yakalamaktır. Bunun da ciddi bir yatırım, emek ve personel gerektirdiğini unutmamak lazım.

Keyfe keder işlerin neticeleri nadiren ciddi olur. Her yıl binlerce site açılıp internet ortamında kaybolup gitmektedir. Bu sitelerin kapanmaları da uzun sürmemektedir. Artık web’de iş yapmanın ciddi bir iş olduğunu ve daha da önemlisi gerçek bir iş olduğunu kabul etmeliyiz.

Reklamlar

2018 SEO Teknikleri” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s