Önemli SEO Araçları

Bu bölümde sitelerinizi analiz etmek için kullanmanız gereken, ücretsiz SEO araçlarını bir arada bulabilirsiniz. Bu araçları kullanarak sitelerinizi optimize edebilir ve arama motoru dostu haline getirebilirsiniz. Tüm önemli araçları sizin için tek sayfaya topladık. Araçları tek bir sayfadan kolayca kullanabilirsiniz.

1- Google Page Speed

Sitenizi Google gözünden görmek ister misiniz? O zaman Google’ın bizzat kendisine ait bu aracı mutlaka kullanmalısınız. Diğer analiz araçlarından daha önemli bence. Sadece sitenizi analiz etmiyor; üstelik hatalarınızı nasıl düzeltebileceğinizi de gösteriyor. Analize başlamak için adres çubuğuna sitenizin adresini girin.

google site hız testi resmi

 

2- GTmetrix

Birçok farklı kritere göre sitenizin analizini yapabilen bir araç. Hatalarınızı tek-tek inceleyip düzeltmeye çalışmanız yararınıza olacaktır. Araç sadece hız açısından değerlendirmiyor siteleri. Birçok açıdan geniş kapsamlı analizler yapıp, hataları da gözler önüne seriyor. Kullanılması gereken faydalı bir araç. Sitenizi detaylı olarak analiz etmek için adres çubuğuna sitenizin adresini girin.

site seo analiz aracı gtmetrix

 

3- Rank Signals

Bu araç sayesinde kendi sitenizin veya rakip sitelerin kaliteli backlinklerini görebilirsiniz. Site dışı SEO çalışmalarında strateji belirlemek için oldukça kullanışlı bir araç. Başarılı olmuş yöntemleri denemek, istenmeyen sonuçları önleyecektir. Aracı kullanmak için arama çubuğuna ilgili sitenin adresini girebilirsiniz.

sitenin backlinklerini görme aracı

4- Alexa

Alexa siteleri belirli kriterlere göre analiz edip daha sonra da kendi algoritmasına göre bir sıralama belirler. Alexa sıranız ne kadar düşük ise; siteniz o kadar güncel ve aktif demektir. Sitelerin güncel olup olmadığını görmek açısından kullanılması gereken bir araç. Google arama sonuçlarındaki sıralamalarda Alexa değerine ne kadar itibar ediyor, kimse bilmiyor. Link alacağınız sitenin güncelliği ile ilgili bir fikir verebilir. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Verilerin bir kısmı ücretsiz versiyonda filtrelenmektedir. Bir sitenin Alexa değerlerini görüntülemek için adres çubuğuna tam adresi girin.

alexa site analiz aracı

 5-Ahrefs

Yine çok önemli bir SEO aracı. Bu araç ile bir sitenin linklerini ve bu linklerle ilgili tüm bilgilere erişebilirsiniz. Ücretsiz kullanımda bile çok önemli veriler elde edebildiğimiz harika bir araç. Ücretsiz olarak günde en fazla 2 kere sorgulama yapabilirsiniz. Birinci sorguyu üye girişi yapmadan önce ve ikinci sorguyu da üyelik girişi yaptıktan sonra yapabilirsiniz. Backlink grafiğindeki açı gerçekten çok önemlidir. Çok dik ve ani olarak yükselen bir grafiğe sahip siteler, Google tarafında cezalandırılmak tehlikesi ile karşı karşıyadır. İlgili siteye kaç tane Domain’den ve sayfadan link gittiğini de gösteren harika bir grafik. Aracı kullanmak için herhangi bir sitenin Url’sini adres çubuğuna girebilirsiniz.

ahrefs site analiz

 

6- Whats My Serp

Yine harika bir araç. Bu araç ile hedef anahtar kelimelerde Google arama motorunda kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu yan taraftan hedef ülke seçmeniz. Dünya genelindeki sıralamayı görmek için herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Ayrıca 5 adetten fazla anahtar kelime sorgulamak için, en altta bulunan add row butonuna tıklayabilirsiniz. www ve http:// gibi harfleri girmeden sadece örneksite.com gibi giriş yapınız. Aracı hemen kullanmaya başlamak için adres çubuğuna site adresini girin. 

anahtar kelime sıra bulucu

 

7- Keyword Density Checker

SEO açısından çok önemli bir kavramdır anahtar kelime yoğunluğu ölçmek. Bu araç tam da bu istediğimizi veriyor bize. İlgili sayfayı veya siteyi adres çubuğuna giriyoruz ilk önce. Ondan sonra odaklanmak istediğimiz anahtar kelimeleri, ikinci adres çubuğuna aralarında boşluk bırakarak ve virgül koyarak giriyoruz. Bunları yaptıktan sonra Check Keyword Density butonuna basıyoruz. Hepsi bu! Bu kadar kolay kullanılabilen bir araç. Analize başlamak için adres çubuğuna gerekli bilgileri girebilirsiniz.

anahtar kelime yoğunlu ölçme

8- Pineberry

Harika bir araç. Tek kelime ile harika. Sitenize girdiğiniz içerikleri SEO açısından analiz ediyor ve bir puan veriyor. Siz bu araca göre gerekli düzenlemeleri yapıp tekrar analiz ettiğinizde yeniden puanlama yapıyor. İçerik girdikten sonra, bu araç ile ile mutlaka analiz ettirin. Böylece hata yapmaktan da kurtulmuş olursunuz. Aracı kullanmak için Try Our SEO-tool butonuna basıyoruz. Solda mavi daireler içinde bulunan beyaz oklardan, altta olana tıklıyoruz. İçerik kalitesi ve içerik girme yönergelerine uyarak içerik oluşturma, artık SEO için çok önemli. Dış SEO ağırlığını iç SEO’ya bırakmış gibi görünüyor. Gerekli bilgileri girin ve hemen analize başlayın.

içerik kalitesi ölçme aracı

Reklamlar

Önemli SEO Araçları” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s